Prodloužená lhůta vrácení zboží až do 15.1.2025 platí na všechno zboží zakoupené od 1.12.2024.

5 hlavních důvodů, proč nosit svoje miminko

Čekáte miminko, nebo už máte voňavý uzlíček doma? Pravděpodobně jste se už setkali s nošením dětí v různých šátcích či nosítkách. Pokud vás zajímá, jaké to má výhody pro dítě i pro vás – rodiče, čtěte dál a dozvíte se.

I když se může zdát, že nošení dětí je jakýsi novodobý trend, není to pravda. Nošení dětí je přirozený způsob péče o dítě od počátku lidstva. Novorozené miminko je zcela závislé na matce a jelikož se samo nedokáže přemísťovat, potřebuje být nošeno. To ovšem není všechno, blízký kontakt s maminkou i po porodu, dává děťátku pocit jistoty a bezpečí – a to je to nejdůležitější, co potřebuje, aby mohlo zdravě růst a rozvíjet se. Na následujících řádcích si podrobněji vysvětlíme co se s děťátkem děje, když je nošeno a v čem všem mu to prospívá.

Nošení dítěte podporuje vzájemný vztah

Vztah mezi matkou a dítětem určuje všechny jeho budoucí vztahy, což má zásadní vliv na kvalitu jeho života v budoucnosti. Pokud jsou spolu v neustálém kontaktu vytvářejí si hluboký vzájemný vztah, podpořený tím, že maminka reaguje na jeho potřeby. Když je dítě v těsném kontaktu s maminkou, ta dokáže snáze číst jeho signály a okamžitě na ně reagovat. A v neposlední řadě, vzájemný pohled z očí do očí, zda možnost poláskat děťátko kdykoli, to jsou chvíle k nezaplacení.

Nošené děti jsou spokojenější

Je vědecky dokázáno, že děti, které rodiče nosí jsou spokojenější a pláčou méně. Má to jednoduché vysvětlení.

Děťátko se rodí ještě velmi nezralé, pocit jistoty a bezpečí z bříška nahradí zcela nové prostředí se spoustou neznámých podnětů. Pokud je jim vystaveno samo, cítí se opuštěné a ohrožené. Stoupá mu hladina stresového hormonu – kortizolu, pláče a volá „o záchranu“. Pokud je však na těle své maminky je ve známém prostředí – cítí známou vůni, slyší její srdce – uklidní se, upraví se mu srdeční rytmus a hladina kortizolu se mu sníží. Pocit při nošení mu připomíná pocit z jejího bříška a to mu dává pocit bezpečí, který je pro něj životně důležitý.

Nerozmazlím ho, když ho budu nosit?

Konec 20. století byl pro děti v Evropě hotovým peklem, vyšel německý bestseller o péči o děti, který vysloveně zakazoval kontakt s dítětem – doporučeno bylo dítě jen nakrmit, obléct a nechat na pokoji. Dítě se tak mělo naučit být samostatné a nemanipulovat rodiče svým pláčem.

Je tomu ovšem právě naopak, pokud reagujeme na potřebu miminka a poskytneme mu jistotu a bezpečí, učí se, že svět je bezpečné místo, kde bude slyšeno a jeho potřeby naplněny. Jen díky tomu, že ví, že jsme tady pro něj, se bude později umět osamostatnit a zkoumat svět. Dítě rodiči nemanipuluje, jen volá o pomoc s naplněním potřeb, které si zatím neumí samo naplnit. Potřeba kontaktu, blízkosti a bezpečí je naprosto stejně základní životní potřeba jako jíst či spát.

Děti, jejichž pláč je dlouhodobě ignorován sice časem opravdu ztichnou - nenaučili se však samy uklidnit, naučili se jen, že tu nikdo pro ně není a tak nemá smysl o pomoc volat.

Nošené děti jsou více pozitivně stimulovány

Dítě při nošení vidí svět téměř z matčiny perspektivy, což mu usnadňuje poznávat toto nové a cizí prostředí z naprostého bezpečí. Jsou tak i otevřenější v poznávání nových věcí a lidí.

To, jak dítě cítí pohyby matky, podporuje také jeho psychomotorický vývoj. Dítě v šátku nebo nosítku není pasivní, naopak jeho tělíčko reaguje na pohyby v nosítku a jeho svaly se jemně zapojují, čímž se nenásilně posilují a zpevňují.

Dobré vědět:

Správná poloha v nosítku nebo šátku – podsazení, zakulacená záda a nožičky v pozici M (zadeček nižší než kolínka) – má pozitivní vliv na správné postavení kyčlí v kloubních jamkách a tak napomáhá jako prevence displazie kyčle. Více o správné, tzv. ergonomické poloze se dočtete v našem dalším článku.

Kromě toho, že dítě při správném nošení – čelem k mamince, vnímá podněty z bezpečí, může se před nimi stejně bezpečně ukrýt, pokud cítí, že už je to na něj příliš mnoho. Je to tedy velmi dobrá prevence přestimulování dítěte, které se zvykne projevovat dlouhým neutišitelným pláčem.

Nošené děti mají lepší spánek

„Spinká jako miminko“ – říká se a myslí se tím dlouhý, hluboký a nepřerušovaný spánek. Nuže, mnoho rodičů by nesouhlasilo. Uspat děťátko je někdy zdlouhavé, náročné a když se to konečně podaří, přendáme ho do postýlky, přejde pár minut a je po spaní. Souvisí to s tím, co jsme zmiňovali výše, děťátko ucítí, že je samé, ztratí pocit bezpečí a probudí se. Pokud ho však necháme spát na mamince, klidně prospí i delší dobu a vzbudí se spokojené a odpočaté.

Nosící rodiče mají větší volnost

Pochopitelně, s narozením děťátka mamince nekončí ostatní povinnosti a tak není zcela možné, aby ho měla neustále na rukou a „v kontaktu“. S použitím nosící pomůcky však může současně děťátku poskytovat kontakt, bezpečí, dopřát mu kvalitní spánek a zároveň učinit mnoho z činností, které by jinak odkládala na později.

Nejsou to ovšem jen domácí práce, které nošení usnadňuje. Při nošení je velmi jednoduché dítě i kojit, díky čemuž není třeba děťátko před krmením z nosítka vyndávat a může přitom i klidně usnout. Nejlépe to jde v oblečení speciálně určeném ke kojení. , které je pro kojení v nosítku ještě nezbytnější než kdekoli jinde. Nejlépe se nosícím maminkám kojí v tričkách s přehrnovacích výstřihem, jako jsou např. naše trička Kateřina, která máme v nabídce v provedení s různými délkami rukávů i ve variantě s rolákem pro kojení v zimním období. 

Pohyb po venku je s nošeným dítětem naprosto neomezený, není třeba řešit zda je nějaké místo přístupné s kočárkem. Nezaskočí vás ani schody a klidně se můžete vydat i na turistiku.

Nošení není nijak limitováno ani v zimním období. Na trhu je již k dispozici spousta nosících mikin a bund, které můžete obléci přes sebe a dítě, které máte v nosítku. Dítě pak stačé obléci jako sebe, tedy jej nemusíte nijak speciálně navlékat. Doporučují se jen více zateplit nožičky a hlava. 

Uvedli jsme několik základních výhod, které nošení přináší – děťátku i vám – jeho rodičům. Pokud si stále nejste jisti, vyzkoušejte a uvidíte :) Možná sami objevíte i další. Přejeme vám krásné společné chvíle.