5 tipů, jak na dlouhé cesty s dětmi

Blíží se čas dovolených a vy se už dost možná nemůžete dočkat těch pár vymodlených dní oddychu a změny prostředí. Jedinou drobnou (možná ne tak úplně drobnou) pihou na kráse té slastné představy je však nadcházející nekonečná cesta autem s malým pasažérem (či dokonce vícero pasažéry) na palubě. Jak zabavit děti na cestách? Poradíme vám!

  • Jeďte přes noc

Toto opatření sice není vždy pohodlné pro řidiče, zato perfektně funguje na děti každého věku. Ty nejmenší před cestou klidně oblečte do pyžama a připravte je stejně, jako by místo do sedačky měly putovat do postele. Tma a bílý šum motoru už pak udělají své.

  • Svačinu s sebou. Hodně svačiny. 

Jídlo na cestách funguje nejen jako palivo, ale hlavně jako udržovač morálky. Navíc, díky domácím svačinám ušetříte za předražené občerstvení na benzinkách. Vyhněte se těžkým jídlům, po kterých by dětem mohlo být špatně, a také sladkým a kofeinovým nápojům. To poslední, co potřebujete, je dodat jim ještě víc energie. A pokud kojíte, nezapomeňte se na cestu obléknout do pohodlného a diskrétního kojicího oblečení .

  • Pojměte cestu jako road trip.

Nelpěte na tom, být v cíli co nejdříve. Berte ohled na to, když děti potřebují čůrat, není jim dobře nebo se touží vyběhat. Ideální je, pokud si předem naplánujete několik delších zastávek na zajímavých místech po cestě a strávíte na nich alespoň hodinku dvě. Proč ne, vždyť i cesta je cíl!

  • Zvažte cestování vlakem

Vlak má oproti autu hned několik výhod: Můžete se v něm procházet (miminko bude v nosítku určitě spokojenější než v autosedačce), dojít si na toaletu, číst bez nevolnosti, pozorovat lidi, najíst se v jídelním voze nebo dokonce cestovat v lehátkovém kupé a relativně kvalitně se vyspat. Samozřejmě, logisticky je cestování vlakem náročnější než naskákat do auta, ale pokud s sebou nepotřebujete příliš mnoho věcí, je to velice příjemná (a dobrodružná) alternativa, kterou zejména děti určitě ocení.

  • Hrajte hry

Pokud jste tak ambiciózní, že byste cestu rádi zvládli bez mobilů a tabletů, maximálně vám fandíme. Není to vždy snadné, ale jde to. Nejmenším dětem připněte k sedačce hračky, s většími můžete hrát např. slovní fotbal, hádání zvířátek, poznávání značek protijedoucích aut a podobně. Cokoliv, co děti nemají často na očích (ať už hračky, knihy či cokoliv jiného), je na nějakou dobu spolehlivě zabaví. Jen pozor na nevolnost.

A když bude nejhůř a vám dojdou esa v obou rukávech, nevyčítejte si, že se uchýlíte k pohádce nebo hře na tabletu. Obzvlášť, pokud je dětem obrazovka vzácná, dokáže takový ústupek zázraky a zachrání náladu celé posádce. A vy jste i tak skvělí rodiče!

Připraveni? Máte sbaleno?

Tak šťastnou cestu!