Bezplenková komunikační metoda (BKM)

Bezplenková komunikační metoda (BKM) neboli přirozené vylučování novorozenců. Název bezplenková vás může vylekat, avšak klíčové je právě slovo komunikační. Je tedy druhořadé, zda během procesu miminko nosí plenky nebo ne. Principem BKM je vylučování miminka mimo plenku. Smyslem této metody je komunikace mezi rodičem a miminkem. Rodič se učí vnímat potřeby miminka a číst jeho signály.
Existují tři způsoby, jak určit správnou chvíli pro vysazení miminka z plenky. První z nich je časování. Miminka nevylučují během spánku, tudíž ideálním začátkem je miminko vysadit po probuzení. Zkusit to můžete také po kojení, před spaním nebo po vyndání miminka z nosítka nebo šátku.
Další možností, jak poznat, zda miminko potřebuje vylučovat, je číst jeho signály. To může být v podstatě cokoli, od pláče, přes kroucení těla, výrazy obličeje až po cucání ručiček. Jak tedy signál rozpoznat? Zkuste nechat miminko bez plenky na přebalovací podložce a pozorujte co dělá před tím, než se vyčůrá. Těchto signálů může miminko předvádět celou řadu a postupem času se mohou měnit.
Konečně přichází na řadu také vaše intuice. Kdykoli vás napadne miminko vysadit, je pravděpodobně ten správný čas. Ve výsledku drtivá většina rodičů, kteří BKM provozují, kombinují jak signály miminka, tak časování i naslouchání své intuici.
Možná si teď říkáte, že to musí být pracné, malá miminka vylučují velmi často a ptáte se, co z toho vlastně budete mít. Bezpochyby největším benefitem je spokojenost dítěte. Miminka mají samozřejmě různé povahy, některému vylučování do plenky nebude dělat problém, zatímco pro jiné to bude velmi nepříjemné. Většina ale bude preferovat nevylučovat si do „hnízdečka“. S praktikováním BKM velmi často vymizí bolesti bříška, jelikož nahé miminko v klubíčku se vyprázdní daleko snáz než ležící s plenkou. BKM je pochopitelně hygieničtější než používání plen. Miminko netráví čas v mokré plence a výrazně se tím sníží riziko opruzenin. A konečně je tato metoda přínosná i pro vaši peněženku a přispívá k ochraně životního prostředí snížením počtu použitých plen.
Co ale tato metoda určitě není? BKM není způsob, jak učit děti na nočník. My děťátko nic neučíme, to naopak my se učíme. Učíme se mu naslouchat a přizpůsobujeme se my jeho potřebám. V žádném případě se nejedná o posazování miminka na nočník. Místo toho rodič drží děťátko v klubíčku, opřené zády o své břicho a podpírá mu nožičky. Cílem by nemělo být nemít za den žádnou mokrou plenku, není to závod, ale cesta ke spokojenému miminku. Zároveň fakt, že měsíční miminko za den žádnou plenku nespotřebuje nutně neznamená, že to tak už zůstane. Často když miminka povyrostou a začnou objevovat svět, nemají na vysazování nad kyblíčkem vůbec čas. Je ale možné, že s touto metodou skutečně projdete i batolecím obdobím a miminko bude bez plen v útlém věku. To závisí na povaze dítěte a pečlivosti, možnostech a prioritách rodičů.
Prakticky to může probíhat tak, že miminko nosí plenky a na vykonání potřeby mu je sundáte. V tom případě je ke zvážení, zda nevyužívat látkové pleny, protože pokud jste úspěšní, tak za den plenku sundáte a obléknete několikrát a jednorázové plenky, zejména ty ekologické, mohou mít tendenci se potrhat. Kromě ekologických výhod v látkové plence dítě lépe vnímá vlhkost. Další možnost je mít miminko bez plenek úplně, pak zase rodiče obvykle častěji perou oblečení. Obecně lze říci, že bezplenková komunikační metoda je skvělým způsobem, jak se napojit na své dítě a rozumět jeho potřebám.