Jak na horečky u dětí?
Zná to každý rodič, dítko je veselé, všechno je v pořádku, najednou si sedne, je unavené, začne se klepat, oči jsou jako ze skla, zčervenají tváře, a i bez teploměru je většinou jasno, že máme co do činění s horečkou.
Důležité je zachovat klid a nepanikařit. Horečka jako taková není nemoc, ale je příznakem toho, že se něco v těle děje. Většinou toho, že do těla vnikly bakterie nebo viry, a tak tělo zvýšilo teplotu, aby zabránilo jejich množení a také aby aktivovalo imunitní systém. A protože některé „bacily“ se množí velmi rychle, tělo občas zvýší teplotu také rychle, a ze zdravého dítěte se během pár hodin stane nešťastník s horečkami atakujícími 40 °C. Ale všechno má řešení!
K obecným zásadám u horeček patří následující:
- Teplotu srážíme až ve chvíli, kdy dosáhne hranice 38 °C - 38,5 °C. Názory na to, která hranice je správná, se liší. Proto doporučuju řídit se především celkovým stavem dítěte a selským rozumem. Do této hranice teplotu nesrážíme, abychom nechali tělu dostatek prostoru pro boj s nemocí.
- Nikdy teplotu nesrážíme prudce. Chceme ji srazit, ale musíme na to jít postupně. Jinak se mohou objevit febrilní křeče.
- Febrilní křeče se mohou objevit i ve chvíli, kdy teplota prudce vystřelí nahoru. Nejčastěji se vyskytují u dětí od půl roku do pěti let, a to ve chvíli, kdy je teplota tak vysoká, že to dráždí tkáň mozku a ten začne vysílat nekoordinované impulsy nervům a svalům. Příznaky jsou třes, neovladatelné záškuby celého těla a porucha vědomí. Dítě také může být prohnuté a mít protočené oči v sloup. Pokud již nemáte s febrilními křečemi předchozí zkušenost, uložte dítě nejlépe na zem, aby si neublížilo, křečím fyzicky nijak nebraňte a vždy volejte RZS.
- Nikdy dítěti nedáváme zábaly při mramorované kůži a studených končetinách
Jsou i situace, kdy je nezbytná okamžitá návštěva lékaře, a to klidně dětské pohotovosti. Zejména, pokud:
- Dítě má kromě horečky vyrážku na kůži, je apatické, spavé, ochablé, chová se pro něj netypicky, je bledé.
- Dítě nemůže předklonit hlavu, má ztuhlou šíji.
- Jedná se o miminko do měsíce věku (tam je vždy potřeba kontrola lékaře), nebo o miminko do tří měsíců a teplotu nad 39 °C.
- U dětí do dvou let věku s horečkou bez nejasné příčiny (bez kašle, rýmy a dalších příznaků) trvající déle než 24 hodin.
- U větších dětí, pokud horečka trvá déle než tři dny a stále neznáme příčinu, je dobré navštívit pediatra.
Pokud již víte, že chcete horečku srážet doma, jdeme na to.
Fyzikální možnosti srážení horečky jsou následující:
- Vlažná sprcha - okolo 25 °C po dobu minuty až dvou. Dítě po ní důkladně osušíme a uložíme do tepla, po čtvrt hodině zkontrolujeme, jak moc teplota klesla.
- Pokud se dítko na takto studenou sprchu netváří, můžeme zvolit i desetiminutovou koupel ve vodě s teplotou kolem 35 °C. Ta už je příjemnější a také dokáže tělo zchladit. Opět osušíme, uložíme, po chvíli zkontrolujeme teplotu.
- Zábal - na postel rozložíme deku a na ní ručník, abychom zabránili promočení, na tuto vrstvu si lehne dítě. Na hrudník a břicho mu přiložíme osušku nebo ručník namočené v chladné vodě (cca 18 °C), dítě takto necháme odpočívat cca 10 minut. Poté opět osušíme, zabalíme do tepla a po čtvrt hodině zkontrolujeme pokles teploty.
- Octové ponožky - podle někoho výmysl, jiné na ně nedají dopustit. Pokud je chcete vyzkoušet, dejte do půllitru vody šest lžic octa, a v této směsi následně namočte ponožky a trochu je vyždímejte. Nasaďte je na nohy malého nešťastníka, přes ně dejte ještě jeden pár suchých ponožek, a na dvacet minut uložte dítko do postele, třeba k oblíbené pohádce.
- Léčba „tělo na tělo“ - především u malých dětí velmi oblíbená. Funguje také na fyzikálním principu přenosu tepla, a to tak, že si do postele vleze maminka i s malým nešťastníkem, a mazlí se spolu kůže na kůži. Kromě sražení teploty má tato metoda pozitivní vliv i na psychickou pohodu obou zúčastněných. Tuto metodu můžete vyzkoušet i př nošení malého maroda v nosítku.
V místnosti, kde se dítě nachází, je třeba udržovat příjemnou teplotu a dítě mít vhodně oblečení, nikoliv navlečené. Určitě ocení spíš volnější oblečení z příjemných materiálů. Pokud se dítě zpotí, převlečeme ho do suchého pyžámka a dáme napít, aby doplnilo tekutiny.
K možnostem, jak horečku srazit pomocí léků, patří následující:
- Léky s obsahem paracetamolu - sem patří Paracetamol, Panadol a Paralen. Účinná dávka pro děti od tří měsíců 10-15 mg/kg/dávka. U čípků dodržujeme dávkování dle obalu, u sirupů nemusí být dávkování na obalu vždy přesné, a proto raději přepočítáme. Osobně to dělám tak, že zkusím prvně dávkování dle obalu, a pokud vidím, že výsledek není nejlepší, příští dávku přepočítám.
- Léky s obsahem ibuprofenu - sem patří Ibuprofen, Ibalgin, Brufen a Nurofen, a to vše v dávce 7-10 mg/kg/dávka. Opět zde platí, že dávkování raději přepočítáme, neboť třeba u Nurofenu je počítáno na obalu s nižší hranicí, a spoustě dětí funguje až ta vyšší. Tyto léky také působí protizánětlivě, a proto pokud máme podezření u dítěte na nějaký zánět v těle a máme na výběr, upřednostňujeme léky s obsahem ibuprofenu.
Obecná pravidla pro podávání léků:
- Pokud podávám jakýkoliv lék s obsahem jedné účinné látky, další lék ze stejné skupiny, tedy se stejnou účinnou látkou, mohu dát dítěti po 6 hodinách.
- Když vidím, že dítěti horečka už po 3-4 hodinách letí opět nahoru, snažím se dodržet alespoň hranici 4 hodin a podat lék z druhé skupiny účinných látek.
- Pokud dítě zvrací nebo mu je špatně od žaludku, podávám čípky. Jakmile mi vyzvrací sirup, špatně se odhaduje, kolik ho již vstřebalo a kolik ne.
- Když si nejsem jistá dávkováním, volám do nemocnice na dětské oddělení o radu. Hlavu vám neutrhnou a praxi mají obrovskou.
- Snažím se mít vždy doma sirupy obou účinných látek. Když přijde horečka večer nebo v noci, hodí se to.
Vzorový výpočet dávky sirupu pro dítě o hmotnosti 15 kg.
Panadol sirup
: 24 mg účinné látky v 1 ml sirupu (tento údaj je na obalu nebo flašce).
Účinná dávka: 15 mg/kg/dávka.
Spodní hranice: 15 (kg) * 10 (mg) / 24 (mg účinné látky)= 6,3 ml sirupu
Horní hranice: 15 (kg) * 15 (mg) / 24 (mg účinné látky)= 9,4 ml sirupu
Nurofen sirup:
20 mg účinné látky v 1 ml sirupu
Účinná dávka 7-10 mg/kg/dávka.
Spodní hranice: 15 (kg) * 7 (mg) / 20 (mg účinné látky)= 5,3 ml sirupu
Horní hranice: 15 (kg) * 10 (mg) / 20 (mg účinné látky)= 7,5 ml sirupu
V rámci tohoto článku si povíme i něco k měření teploty. Protože jsem si vědoma, že tento článek mnohdy objeví maminky v nouzi nejvyšší, záměrně upřednostňuji téma srážení teploty, a až nyní se vracím k měření.
Máme možnost použití několika druhů teploměrů, k těm nejběžnějším patří rozhodně teploměry digitální a bezkontaktní.
Digitálním teploměrem
můžeme měřit teplotu v podpaží, a to především u větších dětí, které ho již zvládnout držet a být chvíli v klidu.
U menších dětí volíme měření v zadečku, kdy od naměření teploty odečítáme 0,5 °C. Pokud má dítě v zadečku 39,5 °C, reálně má teplotu 39 °C.
U bezkontaktních teploměrů
je problematika složitější. Ze zkušenosti se mi nejvíce osvědčilo mít jednak kvalitní bezkontaktní teploměr, a jednak mít dítě i teploměr nějakou dobu v místnosti, kde měřím. Pokud dítě přiběhne z obýváku do pokoje a po cestě si vezmeme v kuchyni teploměr, správnou teplotu téměř jistě nenaměříme. Pokud ale děti spinkají v noci v pokoji, teploměr tam je také, a nenápadně je změříme, máme téměř jistotu, že dostaneme správný údaj. Přesto doporučuju provést tři měření na různých místech čela a řídit se raději tím nejvyšším. Pokud je číslo příliš vysoké, osobně pro jistotu děti budím a přeměřuji je digitálním teploměrem.
Pro fanoušky chytrých řešení jsou k dispozici malé teplotní senzory, které se nalepí na tělíčko nemocného dítěte náplastí, a následně v pravidelných intervalech odesílají do aplikace údaje o tom, jak vysokou má dítě teplotu, a jakmile stoupne přes nastavenou hranici, zašle aplikace rodiči na telefon notifikaci.
Pokud už víme, že máme doma malého maroda, existují i náplasti na čelíčko, které se zabarvují podle toho, jakou má dítě teplotu. Jedná se o orientační měření, ale pokud nechceme neustále vytahovat teploměr, může nám dobře posloužit.
Vždy je nutné zajistit dítěti především dostatečný pitný režim. Pokud dítě nechce jíst, nemusíme ho nutit, pít ovšem aspoň po troškách musí. Lze podat chlazený černý čaj, vodu, ovocný čaj. Džusy a mléko mohou v kombinaci s horečkou vyvolat zvracení a tak se jich při vysokých teplotách spíš vyvarujte.
Doufám, že tento článek pro vás byl přínosný a máte díky němu jasno jak s horečkami zatočit. Přesto vám přeju, abyste tyto rady potřebovaly co nejméně, protože zdravé dítě je to nejlepší, co si může každá máma přát.
A protože článek čtete na stránkách Jožánka, české značky dětského (mimi jiné) oblečení, možná Vám přijde vhod mrknout na naši nabídku oblečení. Do podzimních plýskanic se Vám určitě bude hodit softshellové oblečení, aby Vám ten Váš malý brouček nebo beruška venku za chyravého počasí neprochladli.