Poporodní psychické obtíže

Když se žena po porodu necítí ve své kůži a sluncem zalité není vůbec nic

Porod je taková revoluce v životě ženy, staré pořádky již neplatí a nové ještě nejsou nastoleny. U mnoha žen navíc neproběhne právě sametově. Pojďme se podívat na to, jakým psychickým potížím novopečené maminky čelí a jak z nich ven.

Poporodní blues

Hodně čerstvých maminek má zkušenost s tzv. poporodním blues, které přináší výkyvy nálad, zvýšenou plačtivost a citlivost, smutek, neklid i napětí. Tedy nic moc pěkného. Naštěstí u většiny žen tyto potíže s navracející se hormonální rovnováhou a nabýváním mateřského sebevědomí odtančí brzy pryč. Obvykle se tak stane do dvou týdnů od porodu.

Při poporodním blues často nejvíce pomůže čas, pak také vhodná podpora okolí, prostor pro odpočinek, vitamíny, procházky i ten pověstný slepičí vývar od maminky.

Poporodní deprese

Deprese je jednou z nejčastějších poporodních komplikací. Od běžné deprese se liší tím, že propuká v řádu týdnů až měsíců po porodu. Tedy v době, kdy je miminko na postižené ženě zpravidla zcela závislé, což celou situaci činí ještě náročnější. Deprese se obvykle projevuje ztrátou radosti a černými myšlenkami a scénáři, které se nedaří vypnout. Z toho plyne únava, neschopnost se soustředit a zvládat každodenní rutiny. U poporodní deprese dochází také k odmítání dítěte a nezvládání péče o ně. Mnoho žen deprese zpětně popisuje výroky jako “Vůbec jsem to nebyla já”, “Vše bylo jakoby za zrcadlem nebo pod černou dekou”,

Poporodní úzkosti

Žena je po porodu křehká, čelí úplně nové životní situaci, dítě se hlásí o své potřeby, může být těžké najít nový rytmus. Mohou se objevit úzkosti. Náhle i plíživě, mají mnoho podob vždy ale nějak souvisí s obavou o miminko a pochybnostmi o vlastních mateřských schopnostech.

Kromě toho se často nastupují nespavost, nechutenství a potíže s dýcháním. Z postřehnutelných fyzických projevů se může objevit bušení srdce, nadměrné pocení, třes, stažený hrudník a sucho v ústech. Mysl okupují nepříjemné vtíravé myšlenky a strachy ( o dítě, o sebe, o budoucnost nebo ze ztráty kontroly). Časté je vyhýbavé chování, jelikož mamince s úzkostí přijdou i rutinní činnosti nebezpečné, žena se bojí zůstat sama s dítětem.

Poporodní psychóza

Nejvážnější potíže se projevují jako poporodní psychóza (dříve známá jako laktační psychóza). Naštěstí je to vzácná poporodní komplikace, naneštěstí má velmi náročný průběh. Poporodní psychóza zasáhne zasáhne zhruba 1-2 ženy z tisíce. Obvykle má rychlý nástup, v řádu dnů až týdnů po porodu. Žena ztrácí kontakt s realitou, objevují se silné bludy  a halucinace. Čerstvá maminka má velké potíže se spánkem, prudkým střídáním nálad, objevuje se podezřívavost, hyperaktivita a neschopnost věcně komunikovat. Stav je tak vážný, že zpravidla vyžaduje hospitalizaci i medikaci, maminka v takovém stavu může být nebezpečná sobě i dítěti.

Jak z toho všeho zpět do duševní pohody

Poporodní psychické potíže dokáží ochromit i ženy, které byly před porodem velmi schopné a psychicky stabilní. Není výjimkou, že žena, která pečovala jako učitelka v jeslích denně o dvacet dětí, se vlivem narušené poporodní psychiky nedokáže dvě hodiny sama postarat o vlastní malé miminko. Logiku v tom nehledejte. Spouštěčů může být spousta, málokdy se podaří přesně rozklíčovat, co bylo příčinou toho, že úzkosti či deprese propukly.

Dobrá zpráva je, že u většiny maminek se jedná o přechodný stav. Když žena či její okolí potíže rozpozná a začne se léčit, lze se i z vážnějších poporodních potíží dostat zpět do psychické pohody. Léčba zpravidla probíhá kombinací vhodné medikace, krizové intervence či terapie. Pro první krok lze využít linku důvěry, síť krizových center či specializovanou organizaci Úsměv mámy. Možná to bude běh na delší trať, ale být znovu sama sebou a moci se radovat z miminka, za to rozhodně stojí.