Správná technika při kojení
Jak správně přikládat miminko při kojení
Správné přikládání miminka se sice učí už v porodnici, ale když pak dorazíme s novorozencem domů, není těžké v zápalu boje zapomenout na základní pravidla a sklouznout ke kojení tak trochu “na punk”. Pokud ale své miminko správně přikládáme, můžeme se tím vyvarovat řadě nepříjemností.
Takže pro připomenutí:
Udělejte si pohodlí
Všechny známe situace, kdy miminko pláče, my jsme zrovna v poklusu a fakt se nám nehodí příští půlhodinu kojit. Odolejte ale pokušení kojit “za běhu” či vsedě “na půl zadku”. Obzvlášť na začátku se vy i miminko správnou techniku teprve učíte a potřebujete se soustředit. Kojení, stejně jako každé jídlo, by mělo probíhat v klidu a nerušeně. Žádný fast food.
Přikládejte miminko k prsu, ne prso k miminku
Tento bod souvisí s předchozím. Pohodlně se usaďte, podejte si kojicí polštář nebo jinou oporu a podepřete si loket ruky, která drží miminko, aby vám nevisel ve vzduchu a nezačal vás po chvíli bolet. Díky této opoře můžete děťátko zvednout a držet dostatečně vysoko, abyste se nemusela hrbit a předklánět. Vaše záda dostanou v mateřství dost zabrat i bez toho, tak si je šetřete :)
Mazlení až po jídle!
Člověk by je zulíbal, že? Ale pozor, pokud se při kojení dotýkáte tvářičky miminka, odvádíte tím jeho pozornost od jídla a matete sací reflex. Miminko tak může zbytečně lokat vzduch nebo prso pouštět a znovu se přisávat. Vydržte proto s mazlením až po kojení. Nadlidský úkol, my víme…
Hlava a tělo v jedné ose
Toto je jedna z nejčastějších chyb. Všimněte si, jestli vaše děťátko nemá pří pití tělíčko v rotaci oproti hlavičce, čili nos děťátka směřuje k vám, ale bříško ke stropu. Pokud ano, otočte miminko tak aby jeho ucho, rameno a kyčel byly jedné ose. Bude se mu mnohem lépe polykat, napije se rychleji a nespolyká tolik vzduchu.
Nosánek od prsu, bradička v prsu
Dalším pravidlem správného přiložení je pozice hlavičky, která by měla být v mírném záklonu. Toho docílíte tak, že miminko po přisátí lehce potáhnete o pár centimetrů níž, čímž se mu nosánek odlepí od prsu (to mu usnadní dýchání při pití) a bradička se naopak “zapíchne” do něj.
Pusinka dokořán, dvorec uvnitř
Správné uchopení bradavky je zásadní pro to, aby vás přisátí nebolelo a bradavka nezačala krvácet. Proto se předtím, než se miminko přisaje, ujistěte, že má pusinku dokořán a nasaje tak bradavku i s téměř celým dvorcem hluboko do úst. Pokud vám dítko nasává bradavku s našpulenými rty (jako by cucalo brčkem), budete se u toho kroutit a ono se pořádně nenají. Jakkoli se vám nejspíš nebude chtít podstupovat přisátí znovu, radíme vám, udělejte to. Jemně miminku prso odeberte, pak ho bradavkou pošimrejte po rtu a počkejte, až po ní začne lapat s co nejvíce otevřenou pusinkou.
Uf, zní to jako vyšší dívčí, že? Není divu, že nové maminky mívají na začátku kojení spoustu trápení (viz také článek Začátky kojení). Ale ne nadarmo se říká, že trénink dělá mistra. Brzy už nad technikou nebudete muset přemýšlet a půjde to samo, uvidíte :)
Vyzkoušejte kojicí oblečení, alespoň jedna starost Vám při kojení odpadne. Nevhodný výběr oblečení totiž dokáže kojení dost znesnadnit nebo znepříjemnit. Zvlášť pokud děťátko musíte kojit často mimo domov, oceníte oblečení, ve kterém se rychle a snadno dostanete k prsům, nemusíte nikde nic přidržovat a neodhalujete víc, než je třeba.