Bonding 1. část

Vytvořeno04.01.2018

 

Budu maminka – Bonding 1.část

Kdo, co? Bonding. Bez koho, čeho? Bondingu. S kým, čím? Bondingem. Slovo často skloňované v souvislosti s porodem. Maminky ho mají v porodním plánu nebo o něm naopak naprosto netuší. Zasvěceně o něm hovoří, když si sdělují zážitky z porodu a porodnice obecně, ptají se „Tak co, měla jsi bonding?“. Nebo naopak smutně „No, my chtěli ten bonding, ale rodila jsem císařem…“.

Kdo to teda je a proč je kolem něj tolik emocí? Bonding, z angličtiny přeloženo jako připoutání či navázání, je zjednodušeně řečeno proces, při kterém se vytváří vazba mezi dítětem a rodičem. U nás je výraz bonding používán nejčastěji pro položení nahého dítěte na tělo matky (skin to skin – kůže na kůži), který by měl být nerušeně dopřán v období nejméně 2h těsně po porodu. Bonding by měl kontinuálně navazovat jako další fáze porodu. Ideální stav je, když žena porodí v poloze, kterou si sama vybere a miminko si sama po porodu podá, případně jí ho s citem podá PA, manžel, dula… Miminko je bezprostředně po porodu položeno na břicho matky a pupečník se nechá dotepat. Většina činností kolem dítěte může počkat na později (vážení, měření, popsání) nebo být prováděna na těle matky (Apgar skore, vykapání očí, kontrola pupíčku, označení). Matka dítě zahřívá vlastním tělem, což je ideální stav k udržení termoregulace. Shora je dítě chráněno přikrývkou. Pokud dítě nejeví žádnou patologii, není důvod dítě odnášet a neponechat ho u matky. Během tohoto období také často proběhne první pokus o kojení a samopřisátí.

Dítě a matka mohou zůstat v kontaktu kůže na kůži i během ošetření poporodních poranění nebo porodu placenty. Pokud to momentálně stav matky nedovoluje, miminko může být v kontaktu kůže na kůži s otcem.

Kontakt kůže na kůži má největší význam těsně po porodu, i nadále je důležitý s  kojencem či batoletem. Během prvních hodin po porodu má matka v  krvi vysoké množství tzv. hormonu štěstí (endorfinu) a tzv. hormonu lásky (oxytocinu). Díky působení těchto hormonů má matka i přes únavu z  proběhlého porodu sílu těšit se z dítěte. Celé těhotenství si maminky představují, jaké to miminko asi bude, jestli bude mít dlouhé vlásky nebo žádné, jaké bude mít oči a podobně. Teď dítě drží v  náručí, mazlí se, hladí miminko a užívají si vzájemný kontakt. Mezitím se odehrávají hormonální změny, které zakládají na trvalý láskyplný vztah k dítěti. Příroda to zařídila tak, aby se matka díky hormonálním změnám do dítěte doslova zamilovala, aby se pak o dítě láskyplně starala, pečovala o dítě, chránila ho a aby nelitovala péče, kterou dítěti věnuje třeba i na úkor sebe. Navenek se bonding může projevit většinou plynulejším nástupem laktace a bezproblémovým přisáváním miminka. Z pohledu laktační poradkyně má bonding výrazný vliv na kojení a podporu laktace.

Nerušený společně strávený čas má velký význam i pro otce, pokud byl u porodu přítomen. Manžel či partner také potřebuje po porodu vstřebat dojmy a v klidu vydechnout. Muži mají často problém zpracovat situace, které nemohou ovlivnit, a porod ženy bezpochyby takovou situací je. Teď, když je žena po porodu a je ona i dítě v pořádku také ocení nerušený klid, možnost strávit tento čas spolu, zvykat si na miminko a tvořit nový vztah plný důvěry.

Pokud je dítě od matky separováno, prožívá strach a stres, dojde k vyplavení hormonu kortizolu. Dítě v první fázi protestu křičí. Jistě si všichni vybaví naprosto typické první často sdílené fotky rodiny či známých, kde je miminko samo na ošetřovacím stole, sestřička ho měří, miminko zoufale křičí a volá matku. V druhé fázi dítěti poklesne teplota a tep, uzavře se do sebe a šetří energii, takové děti mají pak horší poporodní adaptaci.

Přínos bondingu je jak pro matku, tak pro dítě. Mezi velká pozitiva se řadí zejména to, že napomáhá vytvořit pevnou vazbu matky a dítěte. Dochází k  bezproblémovému odloučení placenty přirozeným způsobem (často je to po prvním kojení a přisátí dítěte) a přispívá k zavinování dělohy. Tělo matky je ideálním místem z hlediska teplotního komfortu pro dítě. Bonding je ideální start pro dlouhodobé úspěšné kojení. Napomáhá okysličování dítěte, reguluje dýchání a srdeční rytmus, umožňuje ideální vývoj mozku. Přispívá k dobré poporodní adaptaci matky i dítěte, k pocitu sebevědomí a kompetentnosti v oblasti péče o vlastní dítě.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení