Prohlídka porodnice a první návštěva ve vybrané porodnici

Vytvořeno31.07.2017

 Poslední lekce předporodního kurzu většinou zahrnuje prohlídku porodnice, tedy porodního sálu a oddělení šestinedělí. Většina porodnic také nabízí možnost prohlídky porodnice pro nastávající maminky i mimo předporodní kurz, mívají předem určený den a čas a není třeba se objednávat či rezervovat místo předem. Pojďme se podívat, na co by se měli nastávající rodiče při prohlídce porodnice zaměřit.

Většina párů vybírá porodnici dle referencí zveřejněných na internetu nebo podle doporučení známých, kteří v dané porodnici již rodili. Jedním z faktorů ovlivňujících výběr bývá vzdálenost porodnice od místa bydliště. Pokud je preferovaná porodnice více než hodinu cesty z domu, je fajn mít vybranou nějakou záložní variantu, pokud bude porod postupovat velmi rychle nebo bude rodící žena obtížně snášet delší transport. Proto je lepší navštívit více porodnic a udělat si vlastní obrázek, jak to kde chodí.

V porodnicích se také různí délka hospitalizace po porodu, ta se odvíjí zejména od stavu novorozence, novopečená maminka by často mohla být propuštěna i dříve. Standardně, dle doporučení České neonatologické společnosti, by mohla být maminka s novorozencem propuštěna po 72h po porodu, během této doby by také nemocnice měla stihnout všechna doporučená vyšetření. Jedná se ale pouze o doporučení ČNS, není to dáno zákonem, jak je někdy mylně uváděno. Nejčastěji ale porodnice propouštějí maminky s novorozenci 4. nebo 5. den, kdy den porodu se počítá jako nultý, celková doba pobytu se tedy velmi prodlužuje. Proto pokud hospitalizaci po porodu neodmítáte, ale chcete i tak vcelku brzy domů, ptejte se, kdy je zvykem v dané porodnici propouštět domů. Pokud víte, že po porodu zůstat v porodnici nechcete, řešením je ambulantní porod. Ne všechny nemocnice ale tuto možnost akceptují. A i ty, které ambulantní porod nabízejí, mají většinou své dané požadavky. Proto se velmi podrobně informujte, co v této daná porodnice žádá, aby měla mamina zajištěno (např. pediatra, který dítě převezme do péče).

Velký rozdíl mezi porodnicemi a jejich hodnocením také dělá to, zda jsou zaměřeny na „klasickou“ péči nebo jsou nakloněny alternativám. Některé porodnice svou péči vedou „postaru“, často dochází k urychlování porodu, podávání medikace (v nadbytečné míře), v porodu poloha vleže na zádech, nástřih hráze a podobně. Čím dál větší skupina maminek se ale na porod pečlivě připravuje, sbírá informace a má o porodu jinou představu. Jsou ženy, které dávají přednost přirozenému porodu bez urychlování, aromaterapii během porodu, možnosti si svobodně si zvolit polohu k porodu, chtějí porod do vody a jiné. Během prohlídky se informujte, jaké možnosti porodnice má a co vám mohou nabídnout nebo kterým přáním mohou vyjít vstříc.

Během exkurze by vás také měli informovat o tom, kdy vyrazit do porodnice, jak probíhá příjem do porodnice, kolik osob vás může doprovázet a jaké mají podmínky, co je třeba mít s sebou, jak probíhá ošetření novorozence po porodu a jak probíhá pobyt na oddělení šestinedělí.

Pokud si vyberete porodnici, ve které máte v plánu rodit, váš ošetřující gynekolog vás pak v termínu předá do péče dané porodnice. Na první návštěvě s vámi sepíší všechny informace a zavedou si vás do počítače. Bude je zajímat celková anamnéza, alergie, průběh těhotenství, kontakt na blízkou osobu atd. Většinou pak následuje natočení ctg monitoru miminka a vnitřní vyšetření (lze odmítnout). V ideálním případě vás porodní asistentka či lékař/ka znovu informuje o zvyklostech porodnice, průběhu pobytu na porodním sále a oddělení šestinedělí, co si máte připravit pro sebe a pro miminko a podobně. Dobrým zvykem je také dát nastávající mamince s sebou domů k prostudování souhlasy (s hospitalizací, anestezií, indukcí porodu…) a veškerou dokumentaci, kterou si může vyplnit předem, aby pak při příjmu k porodu nebyla zbytečně zatěžována vyplňováním papírů.

Výběr porodnice vždy pečlivě zvažte, nebojte se ptát na všechno, co vás zajímá a klidně můžete v rámci výběru navštívit více porodnic. Na průběhu porodu a následné poporodní péči často závisí i úspěšnost kojení a spokojenost samotné maminky.

 

 

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení