Budu maminka-seriál porodní asistentky

42 produktů
Miminko v létě – v šátku, v kočárku, v autě06.08.2018

Miminko v létě – v šátku, v kočárku, v autě

Detail
Pokud nastanou horké letní dny a teplota dosahuje tropických hodnot, je obecně lepší chodit ven spíše z rána nebo později k večeru. Pokud můžete, vyhýbejte se největšímu horku přes poledne a volte trasy, které vedou většinou ve stínu.
Kojenecká voda kojencům nebo stačí mateřské mléko?06.08.2018

Kojenecká voda kojencům nebo stačí mateřské mléko?

Detail
S příchodem horkých letních, ale např. i při horečnatém onemocnění dítěte, si maminky často kladou otázku, jestli mateřské mléko plně pokryje příjem tekutin u dítěte a nebude dehydrované.
Alternativní metody podávání dokrmu kojenému dítěti06.08.2018

Alternativní metody podávání dokrmu kojenému dítěti

Detail
Když kojení nestačí nebo maminka potřebuje nutně někam odejít na delší dobu, než je obvyklý interval mezi kojením, je třeba nakrmit miminko jinak. Jak na to, aby nedošlo k narušení kojení a případně následnému bojkotu?
Kojení- mýty a pověry 2.část18.05.2018

Kojení- mýty a pověry 2.část

Detail
Tento článek je pokračováním o pověrách a mýtech o kojení. S těmi nejčastějšími jsme se již seznámili. Ale tyto níže uvedené bych také ráda nenechala bez povšimnutí.
Kojení- mýty a pověry 1.část18.05.2018

Kojení- mýty a pověry 1.část

Detail
V minulém článku jsem slíbila, že se budeme zabývat mýty a pověrami o kojení. Slýcháme je často z úst maminek, tchýní, babiček, tetiček, známých i neznámých a dokonce i zdravotníků. Často se jedná o naprosto nevyžádané rady.
Kojení – krásné a jednoduché nebo složitá věda?18.05.2018

Kojení – krásné a jednoduché nebo složitá věda?

Detail
Kojení je přirozené pro ženu i dítě. A přesto je v dnešní době často nesnadné a je provázeno různými problémy. V takovém případě může pomoci laktační poradkyně. A jaké jsou vlastně výhody kojení? Proč stojí za to usilovat, aby bylo úspěšné a dlouhodobé?
Bondingem ke kojení02.05.2018

Bondingem ke kojení

Detail
Jeho význam je velmi důležitý pro dlouhodobé úspěšné kojení. Po porodu by mělo být dítě v nerušeném kontaktu skin-to-skin s matkou minimálně dvě hodiny. V této chvíli je nejvyšší hladina hormonů, které zodpovídají za start laktace.
O spánku dětí17.04.2018

O spánku dětí

Detail
O dětském spánku bylo již napsáno mnoho. Je to žhavé téma nejen čerstvých maminek, ale i těch, kterým se kolem sukně točí už větší batole. Dětskému spánku a láskyplnému uspávání se u nás věnuje web prosimsinkej.cz. My to tedy vezmeme jen ve zkratce.
Dětský pláč – Když je to opravdu vážné03.03.2018

Dětský pláč – Když je to opravdu vážné

Detail
V dřívějších článcích, které jsme dětskému pláči věnovali, jsme se zabývali jeho nejčastějšími příčinami. Tento článek bude zpočátku smutný, i když s dobrým koncem.
Dětský pláč – Když miminko bolí bříško03.03.2018

Dětský pláč – Když miminko bolí bříško

Detail
Jedním z důvodů (a to velmi častým), proč miminko pláče je bolest bříška. Velice často je to z důvodů novorozenecké koliky, refluxu (GER) či alergie na bílkovinu kravského mléka (dále jen ABKM).
Dětský pláč – O pláči denním i nočním03.03.2018

Dětský pláč – O pláči denním i nočním

Detail
Pláč je jeden z komunikačních prostředků dítěte. Některá miminka jsou více uplakaná, jiná méně. I když se jedná o přirozený jev, dokáže řádně potrápit miminko samotné, i maminku, která o dítě láskyplně pečuje.
Když miminko nepřichází…03.03.2018

Když miminko nepřichází…

Detail
Možnost počít dítě je dar, nikoliv samozřejmost. Zatímco některé ženy se tohoto daru více či méně dobrovolně vzdávají (např. potratem či užíváním antikoncepce), jiné ženy po dítěti zoufale touží a zaprodaly by duši za možnost porodit vlastní dítě.
„A nejsi na dítě už moc stará?“03.03.2018

„A nejsi na dítě už moc stará?“

Detail
U nás se momentálně průměrný věk rodiček (zejména prvorodiček) pohybuje někde okolo 28 – 32 let. Jako ideální věk, kdy mít dítě se u žen uvádí okolo 25. roku věku.
Preeklampsie03.03.2018

Preeklampsie

Detail
Preeklampsie, dříve nazývaná pozdní gestóza je stav, který dokáže velmi nepříjemně zkomplikovat těhotenství. Může se nečekaně vyvinout u ženy zcela zdravé, nejčastěji po 6. měsíci těhotenství.
Těhotenská cukrovka03.03.2018

Těhotenská cukrovka

Detail
Těhotenská cukrovka neboli Gestační diabetes mellitus, dále jen GDM, je stav, kdy žena, před těhotenstvím nediabetička, získala vlivem těhotenských hormonů odolnost vůči inzulinu.
Po termínu a stále 2v1 aneb když hrozí indukce porodu03.03.2018

Po termínu a stále 2v1 aneb když hrozí indukce porodu

Detail
Nastávající rodička v termínu porodů často čelí otázkám „Tak co, už? Furt nic?“. Většinou je podobné nevhodné vyptávání pro ženu nepříjemné. Sama má plnou hlavu toho, kdy už konečně porodí a jak bude porod probíhat.
Jak se bude jmenovat?10.01.2018

Jak se bude jmenovat?

Detail
Jedna z několika vlezlých otázek, která vás provází od začátku těhotenství. Je ve vaší hlavě, ptá se vás rodina, ptají se vás známí, ptají se vás často i úplně cizí lidé, kteří vidí vaše kulatící se bříško.
Madonin komplex10.01.2018

Madonin komplex

Detail
V minulém článku jsme se věnovali přítomnosti partnera u porodu, hlavně tedy pozitivům jeho přítomnosti. Tento článek bych chtěla věnovat opačné straně, o které se téměř nemluví.
Partner u porodu10.01.2018

Partner u porodu

Detail
Názory na přítomnost partnera u porodu se různí. Mnoho žen se před porodem rozhoduje, zda chtějí mít partnera u porodu. A mnoho mužů přemýšlí, zda tam být opravdu chtějí. Je nemálo těch, kteří tam být „musí“.
Zpracování placenty po porodu10.01.2018

Zpracování placenty po porodu

Detail
V ČR je nejčastějším „zpracováním“ placenty ponechání v porodnici a následná likvidace ve spalovně. Tradiční čínská medicína (TCM) ale využívá placentu jako součást léčebného procesu po porodu, kdy pomáhá s dodáním železa, bílkovin a opětovným zavedením h
Porod doma10.01.2018

Porod doma

Detail
V našich podmínkách je nejčastější variantou místa porodu nemocnice. Délka pobytu v nemocnici se pak odvíjí od toho, zda žena s dítětem zůstane hospitalizovaná (cca3-4 dny) nebo zda si zvolí variantu ambulantního porodu (a tedy po porodu odchází domů).
Dotepání pupečníku04.01.2018

Dotepání pupečníku

Detail
Jeden z prvních lékařských zásahů, který dítě po narození absolvuje prakticky ihned je přestřižení pupečníku. Většinou je tato možnost nabídnuta tatínkovi. A jak už to bývá, každé pro má i své proti.
Bonding 2. část04.01.2018

Bonding 2. část

Detail
Co je a co není bonding? V minulém článku bylo popsáno, jak by bonding v ideálním případě mohl vypadat. Běžná praxe označována jako bonding je spíše „bonding“.
Bonding 1. část04.01.2018

Bonding 1. část

Detail
Kdo, co? Bonding. Bez koho, čeho? Bondingu. S kým, čím? Bondingem. Slovo často skloňované v souvislosti s porodem. Maminky ho mají v porodním plánu nebo o něm naopak naprosto netuší.
Císařský řez – akutní, plánovaný, na přání?14.11.2017

Císařský řez – akutní, plánovaný, na přání?

Detail
Jednou z možností ukončení těhotenství je operativní ukončení císařským řezem (SC – sectio caesarea). V ČR takto končí dle různých porodnic i 20% porodů (zastoupení SC se v různých porodnicích velmi liší) a trend je, že se počet císařských řezů zvyšuje.
Porod koncem pánevním14.11.2017

Porod koncem pánevním

Detail
Poloha koncem pánevním (KP) patří mezi zcela fyziologické, i když neúplně běžné varianty uložení dítěte v děloze na konci těhotenství. Není třeba na takové uložení miminka pohlížet jako na abnormalitu a je možné takto spontánně porodit.
Forceps a VEX06.11.2017

Forceps a VEX

Detail
Někdy porod nedopadne podle plánu. I když proběhla předporodní příprava, rodička se maximálně snažila, zdravotníci také, může nastat život ohrožující situace, kdy je nutné porod ukončit operativně.
Epiziotomie18.10.2017

Epiziotomie

Detail
Tento článek bych ráda věnovala velkému strašáku nastávajících maminek, a to konkrétně epiziotomii (nebo jinak také nástřihu hráze). Co to vlastně je, proč se provádí a je možné se mu vyhnout?
Chránit či nechránit hráz?31.07.2017

Chránit či nechránit hráz?

Detail
V druhé době porodní, zvláště ke konci, kdy se prořezává hlavička a ramínka dítěte je často potřeba chránit hráz ženy.
Druhá doba porodní31.07.2017

Druhá doba porodní

Detail
Druhá doba porodní, jinak také vypuzovací, začíná úplným rozvinutím děložního hrdla a končí porodem dítěte. Obecně může trvat 5 – 30 minut, dle odborné literatury nejdéle 60 minut.
První doba porodní31.07.2017

První doba porodní

Detail
První dobou porodní začíná porod. V této době také odtéká plodová voda, někdy náhle jako začátek porodu, jindy až v průběhu porodu. Bolesti se stávají pravidelnější a intenzivnější, vyžadují plné soustředění ženy, prodýchávání a odpočinek.
Konečně porod! Nebo zase jen poslíčky?31.07.2017

Konečně porod! Nebo zase jen poslíčky?

Detail
Těhotenství se již chýlí ke zdárnému konci, děloha o sobě dává vědět intenzivními poslíčky a nejedna maminka přemýšlí nad tím, jak vlastně bude její porod probíhat.
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení