Císařský řez – akutní, plánovaný, na přání?

Vytvořeno14.11.2017

Jednou z možností ukončení těhotenství je operativní ukončení císařským řezem (SC – sectio caesarea). V ČR takto končí dle různých porodnic i 20% porodů (zastoupení SC se v různých porodnicích velmi liší) a trend je, že se počet císařských řezů zvyšuje. Podle WHO (Světová zdravotnická organizace) má však smysl zhruba pouze v 10-15% případů. Vyšší procento SC nesnižuje úmrtnost matek ani dětí.

Císařský řez může být plánovaný nebo akutní. Výhoda plánovaného císařského řezu je v tom, že rodička i personál má dostatek času na přípravu, jsou k dispozici všechna potřebná vyšetření, indikace je předem známa a již během těhotenství je rozhodnuto o jeho provedení. K akutnímu císařskému řezu se přistupuje až v průběhu první doby porodní, kdy je vážně ohrožena matka, dítě nebo oba zároveň. Hlavní podmínkou je, že velká část nemá být vstouplá a fixovaná hluboko v pánvi. Jedny z nejčastějších indikací k plánovanému císařskému řezu jsou: nepoměr velikosti plodu, zejména hlavičky, vůči porodním cestám matky, stavy po operacích dělohy, vcestná placenta překrývající porodnickou branku, předčasné odlučování lůžka, nepravidelné uložení plodu, poloha koncem pánevním (nemusí být nutně ukončeno SC, lze vaginálně), opakovaný SC. Indikace k akutnímu SC bývá nejčastěji nedostatečný přísun okysličené krve dítěti, nepostupující porod a dále pak poruchy děložní činnosti.

Samotný císařský řez je prováděn v celkové nebo spinální anestézii. Pokud je to možné, anesteziologové i porodníci raději volí variantu spinální anestézie, kdy je matka znecitlivělá jen od pasu dolů. V takovém případě může proběhnout i částečný bonding. Nejčastější variantou je tzv. Pfannenstielův řez, půloblouk cca 2cm nad symfýzou, zhruba v hranici ochlupení, jizva se pak lehce schová i v dvoudílných plavkách. Řez je veden přes kůži, podkoží až do peritoneálního prostoru, pak porodník sesune močový měchýř, aby nedošlo k jeho poranění. Lékař krátkým řezem protne děložní svalovinu, kterou pak prsty roztáhne směrem k děložním hranám. Následuje protržení vaku blan, šetrné vybavení dítěte a pak nejdelší část, postupné šití všech vrstev. Pokud je operace nekomplikovaná, trvá okolo 45 minut až hodiny.

Po ukončení operace je žena zpravidla uložena na jednotku intenzivní péče, kde je monitorována. Miminko bývá na novorozeneckém oddělení, je v intervalech nošeno ke kojení. Ve většině nemocnic je tato separace dítěte a matky běžnou praxí. Druhý den je většinou žena přemístěna na standardní oddělení, kde je již na pokoji se svým dítětem (rooming-in). Pokud má žena s sebou doprovod, je možný bonding již na porodním sále a dále bonding dítěte s tatínkem. Mohou být také na tzv. rodinném pokoji, kde je matka monitorována a otec se stará o miminko, všichni jsou spolu a užívají si vzájemnou blízkost a první chvíle. Průběh rekonvalescence po císařském řezu bývá bolestivější než po spontánním porodu. Propuštění domů je ve většině nemocnic  4. - 6.den, často je úplně stejné jako po porodu vaginálním. Ženě zůstává jeden dlouhý steh, který je vytažen jejím ošetřujícím gynekologem za 14 dní.

V ČR není možné provádět císařský řez bez řádné indikace, pouze na základě přání matky. Přesto se i tato praxe děje, těhotné to většinou řeší po známosti nebo obálkou a většina gynekologů zná tyto možnosti.

Císařský řez je operace a má svá rizika. Jedná se o rizika z pohledu anestezie, nejsou příliš častá, a rizika operační. Mezi operační rizika patří zejména riziko krvácení, výjimečně poranění důležitých orgánů. Z pooperačních rizik jsou to zejména záněty močového měchýře, dělohy, jizvy a podobně.

Pokud je žena zdravá a rozhoduje se mezi císařským řezem a spontánním porodem, je vždy spontánní porod šetrnější a vhodnější volba. Nakonec k  císařskému řezu lze přistoupit i později, nemusí být první volbou.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení