Dětský pláč – Když je to opravdu vážné

Vytvořeno03.03.2018

V dřívějších článcích, které jsme dětskému pláči věnovali, jsme se zabývali jeho nejčastějšími příčinami. Tento článek bude zpočátku smutný, i když s dobrým koncem. Je třeba, aby rodiče pláč miminka nikdy neignorovali a vždy se snažili přijít na jeho příčinu a řešit ji. Pláč totiž může být varovným signálem, který provází opravdu vážnou změnu zdravotního stavu.

 Zmíníme se o příběhu, který nás velmi zasáhl a již od počátku ho sledujeme (a v rámci možností se i Jozanek.cz aktivně zapojil s pomocí rodině) a tento příběh začal právě velikým pláčem. Zpočátku to bylo jako mnoho podobných příběhů. Miminko plakalo a plakalo, u toho se často kroutilo, každý usuzoval na koliku-„prdíky“. Pláč se ale zhoršoval, po každém probuzení se malá S. propínala do luku. Zoufalí rodiče několikrát navštívili lékařku, vyzkoušeli mnoho sirupů a kapek proti bolesti bříška. Absolvovali i ORL vyšetření. Vypadalo to, že dítě je zdravé. Nikoho nenapadlo, že takové stavy jsou z důvodu bolesti hlavy. A že ta bolest byla veliká. Jednoho večera se ovšem situace tragicky zhoršila, malá S. byla jako hadrová panenka, oči vsloup, nepřítomná, odcházející, umírající.

V tomto bodě příběhu se na chvíli zastavím. Malá S. má maminku, která se jí snaží naslouchat, neopouští ji a s láskou se jí věnuje. Kdyby její potíže bagatelizovala, večer položila S. do postýlky, zavřela za ní dveře a nechala ji tzv. „vybrečet“, ráno by ji živou už nenašla.

A jak to bylo dále? Následoval rychlý přesun. Holčička byla přijata do nemocnice, řešení muselo být rychlé, stav byl život ohrožující. A to byl teprve začátek. Na SONO byl zjištěn hydrocefalus (3 ze 4 komor plné) a o několik hodin později byl diagnostikován i zhoubný nádor téměř o velikosti vejce v hlavičce miminka. Malá S. byla akutně převezena do jiné nemocnice, kde se začalo ihned s postupným uvolňováním nahromaděné tekutiny. Na ráno byla naplánovaná akutní operace nádoru. Operace se zdařila a nastoupilo období čekání, kdy se dítko probere, v jakém bude stavu, zda bude dýchat, jestli bude možné ji nakojit, nakolik nádor poškodil mozek a jak bude probíhat další léčba…  Spousta otázek a nejasností. Nebudeme vás napínat. Léčba trvala dlouho, S. musela podstoupit 12 chemoterapií. Spolu s maminkou absolvovala několik hospitalizací, bylo období, kdy byla zasondovaná (následně se ovšem úspěšně vrátili ke kojení), bojovala se zvracením, následovaly další a další vyšetření (magnetická rezonance, genetika, kostní dřeň…). Mezitím se stav různě lepšil a horšil, S. při svém těžkém stavu onemocněla virozou, vysoké teploty, hospitalizace a celý kolotoč dalších vyšetření. Pláč v nemocnici, pláč maminky, pocit vyčerpanosti fyzické i psychické, dlouhé období náročné a vyčerpávající. Zde celý příběh opět zkrátím. 

Po víc jak roce je S. nejhoršího venku, zatím zdravá. V budoucnu ji čekají ještě další vyšetření a bude ještě dlouho sledovaná. A co říká její maminka, která stále velmi živě vzpomíná na začátky nemoci: „Přejte nám úspěch, zdraví! Malá se cca 10 dní předtím budila pláčem, začala prdět, a pak víc a víc plakat, až se propínala v luk, chodili jsme s ní po bytě plačící než usla vyčerpáním...lékaři sváděli na prdy a i na ORL, vše ok...prostě až budou vaše děti plakat a nebude teplota... A budete vědět, mít pocit, že fakt něco moc bolí... Jeďte na pohotovost. Udělají sono bříška, hlavičky. A vyloučíte případně ty hrůzy a strach o život Maličké, co si zažili my!“

Když bude vaše miminko plakat, nemusí to nutně znamenat něco tragického. Přejeme vám samozřejmě spokojené vysmáté miminko. Ale tímto příběhem vám chceme připomenout, že bagatelizovat pláč dítěte, nevšímat si ho, by mohl v některých případech znamenat smrt. Proto dejte svému dítěti potřebnou lásku, pozornost a péči. Nenechte na sebe působit škodlivé rady, které se někde dočtete nebo vám je bude podsouvat vaše okolí, abyste dítě nechali vyřvat, že mu to prospěje. Neprospěje. Na pláč je nutné vždy reagovat.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení