Dotepání pupečníku

Vytvořeno04.01.2018

Budu maminka – Dotepání pupečníku

Jeden z prvních lékařských zásahů, který dítě po narození absolvuje prakticky ihned je přestřižení pupečníku. Většinou je tato možnost nabídnuta tatínkovi. A jak už to bývá, každé pro má i své proti. Nastávající maminky si často do svých porodních plánů píší, že si přejí nechat dotepat pupečník. Rutinním postupem je však zcela opačný postup, pupečník ihned po narození dítěte zasvorkovat a přestřihnout. Proč tedy nechat dotepat? Je význam dotepání pupečníku tak velký? Jaký to má vliv na dítě?

Lékaři často uvádějí riziko vykrvácení a novorozenecké žloutenky jako důvod, proč pupečník nenechávat dotepat. Bohužel, často jim chybí podložené vědecké studie, které by je přesvědčily o prospěšnosti dotepání. A v neposlední řadě, jedná se o rutinní postup a neradi své zaběhnuté postupy mění. Jak je to s tím rizikem vykrvácení? Tepny a žíla v pupečníku po jeho dotepání zkolabují a celý okruh se uzavře. Jakmile se pupečník dostane po narození dítěte mimo tělo, arterie zareagují (obsahují látku, která zgelovatí) a krev neodtéká od dítěte ven. Žíla ještě zůstává otevřená a tak proudí krev z placenty k dítěti. Pokud tedy dítě nedýchá dostatečně, pomáhá mu právě krev, která je okysličována v placentě a je vedena k dítěti. Dále dle zdravotníků má dotepání vliv na novorozeneckou žloutenku. Pokud je ale pupečník přerušen příliš brzy, tak dítě přichází o spoustu potřebných látek díky krvi, která zůstala v placentě, což také může způsobit novorozeneckou žloutenku a anemii. Novorozenecká žloutenka je fyziologický jev, a pokud nepřekračuje hodnoty 340umol/l, je pro novorozence neškodná.

Rychlým přerušením pupečníku může dítě přijít až o 1/3 krevní zásoby, dochází tedy ke snížení objemu krve, čímž se sníží zásoba železa a hrozí anemie. Odloučení placenty obvykle nastává později, stává se objemnější, protože nebylo umožněno, aby se z ní krev dostala po narození k dítěti. Rizikem pro matku může být tzv. feto-materální transfuze (smíchání zbytku krve miminka, který koluje v placentě s oběhem matky). Tlak při stahování dělohy může způsobit prasknutí cév v placentě a to dovolí, aby se krev dítěte dostala do oběhu matky, riziko pro matku je kritické pokud má skupinu Rh minus a dítě Rh plus. Rychlé přerušení pupečníku může mít vliv na adaptaci a dýchání novorozence. Jako negativum se dále uvádí náhlý a nevysvětlitelný úbytek na váze.

Pupečník dotepává v průměru 10 – 30 minut. Dítě dostane asi o cca 65 – 152ml krve navíc. Přechod na dýchání je plynulejší a dítě, které může nadále dýchat přes pupečník má lepší poporodní adaptaci. Pokud je dítě stále na pupečníku, není nikam odnášeno, nedojde k separaci od matky a může proběhnout bonding. Placenta se po dotepání pupečníku lépe odlučuje.

Dotepání trvá tak dlouho, dokud není celý bílý a není v něm žádná krev pohmatem lze zjistit, že už nepulzuje. Darování pupečníkové krve se vylučuje s dotepáním pupečníku. Dítě by tak přišlo o cca 100ml krve, což se podobá náhlé krevní ztrátě asi 1,5l u dospělého. Nový organismus by tak byl vystaven velkému stresu a musel by začít ihned doplňovat novou krev.

Pokud se rozhodnete pro dotepání pupečníku, zapište své přání do porodního plánu, informovaného souhlasu a informujte doprovod, aby to včas připomněl přítomným zdravotníkům.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení