Epiziotomie

Vytvořeno18.10.2017

 Budu maminka – Epiziotomie

Tento článek bych ráda věnovala velkému strašáku nastávajících maminek, a to konkrétně epiziotomii (nebo jinak také nástřihu hráze). Co to vlastně je, proč se provádí a je možné se mu vyhnout?

Nástřih hráze se řadí mezi nejčastější porodnické operace, provádí se na konci druhé doby porodní při prořezávání hlavičky, kdy je hráz zcela rozvinutá a napjatá. Prakticky se dělá tak, že se na vrcholu kontrakce při napjaté hrázi zavedou mezi dvěma prsty druhé ruky (brání rychlému postupu hlavičky) speciální zaoblené nůžky a střih se vede kolmo přes napjatou hráz směrem do pochvy. Rodička často v danou chvíli nástřih vnímá omezeně, nemusí to tak ale být vždy a žena může reagovat velmi citlivě. Nepříjemný je také zvuk, který nástřih provází, zhruba jako trhající se papír. Nejčastější směr vedení nástřihu je tzv. mediolaterální, tedy šikmý, tato možnost je nejčastější vzhledem k  riziku, že se může nástřih dále roztrhnout. Další možnosti je mediální – směřující dolů ke konečníku nebo laterální směřující kolmo do jedné či druhé strany, tyto možnosti jsou ale využívány spíše výjimečně.

V  ojedinělých případech se epiziotomie provádí i při nerozvinuté hrázi. Jedná se zejména o případy, kdy se přidruží komplikace a porod je ukončen vaginálně některou z porodnických operací, často také při předčasném porodu nebo porodu koncem pánevním. V  takovémto případě je v  místě nástřihu nejprve provedeno místní znecitlivění.

Dle WHO (Světová zdravotnická organizace) by neměla míra provedení epiziotomie u vaginálních porodů přesáhnout 10%. V  ČR se však stále pohybujeme okolo 45%, pro srovnání v  roce 2012 45,2% oproti Velké Británii s  8%. Studie zaměřené na provádění preventivní epiziotomie nepodporují často tradované výhody. Velká část žen by neměla žádné poranění nebo by měla poranění menší než chirurgicky provedený nástřih. Stanovisko WHO je tedy to, že systematické vykonávání epiziotomie nemá opodstatnění a na ochranu perinea (hráze) by měly být využity jiné neinvazivní metody. S  výjimkou případů, kdy je dítě v  nouzi, výzkumy ukazují na to, že epiziotomie většinou přináší více bolesti pro matku než užitku pro dítě.

Velkým problémem je, že se často provádí bez svolení nebo dokonce proti vůli rodičky, což je neomluvitelné. Minimalizovat riziko nechtěného nástřihu je možné. Rodička by měla ve svém porodním plánu uvést, že si nástřih nepřeje. Zvýšené riziko hrozí v  poloze na zádech, tedy dalším bodem je zvolit si jinou polohu k  porodu, kde bude mít miminko možnost lépe prostupovat přes porodní cesty a hlavně nechat dostatek času rozvinutí hráze a prořezávání hlavičky. Ruku v ruce s tím také jde vyhnutí se řízenému tlačení. Velkou roli také hraje informovaný doprovod, který přání ženy dokáže uhájit.

A jak tedy hráz chránit aby nedošlo k poranění? Příprava začíná již v těhotenství. Pánevní dno neaktivujte, zaměřte se na uvolnění a relaxaci. Můžete ke konci těhotenství hráz jemně masírovat, existují přímo olejíčky určené na masáž hráze. Některým ženám také pomáhá cvičení s  Aniballem/EpiNo balonkem. Zvolte si porodnici, o které víte, že je rodičkám vstřícná a nástřih hráze není prováděn rutinně. Do dokumentace k  porodu/porodního plánu nezapomeňte uvést, že si epiziotomii nepřejete. K porodu si vyberte porodní asistentku, která ví, jak nástřihu předcházet. Nebude vás nutit, abyste řízeně tlačila, nepokládá vás do polohy na záda s roztaženýma nohama, neroztahuje hráz prsty během prořezávání hlavičky, nechá vás zvolit si polohu k porodu. Ideální je, když porodní asistentka nahřívá hráz teplou rouškou a dlaní poskytuje hrázi oporu.

Při porodu je třeba vždy čas a trpělivost. Pokud se zbytečně nic neuspěchá, většinou nedojde ani k velkým poraněním, ať už vzniklým přirozeně nebo nástřihem.

Autorka: Bc. Tereza Lucie Švrčina

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení