Forceps a VEX

Vytvořeno06.11.2017

Budu maminka – Forceps a VEX

Někdy porod nedopadne podle plánu. I když proběhla předporodní příprava, rodička se maximálně snažila, zdravotníci také, může nastat život ohrožující situace, kdy je nutné porod ukončit operativně. Pokud je to možné, lékaři se pak snaží ukončit porod císařským řezem. Pokud je již miminko příliš vstouplé v porodních cestách a není to možné, nastupují na řadu nástroje forceps (kleště) nebo tzv. VEX (vakuumextraktor, zvon). Staří zkušení porodníci říkají, že dobře provedené kleště jsou šetrnější než VEX. Podívejme se tedy na jednotlivé metody zblízka.

Kleště (lat.  Forceps) se již dnes používají pouze tzv. nízké (východové) nebo střední, podle toho, jak je dítě sestouplé v porodních cestách. Dříve v historii se ukončoval porod i vysokými kleštěmi, které dnes úspěšně nahrazuje císařský řez. Kleště se skládají ze dvou ramen – kleštin spojených zámkem – nasazují se vždy mimo kontrakci. Před ukončením porodu kleštěmi se provádí preventivní epiziotomie, kdy se do místa nástřihu nejprve aplikuje znecitlivující látka. Zavádějí se mezi hlavičku dítěte zhruba v oblasti čelistního kloubu a mezi stěnu poševní. Vždy se zavádí nejprve jedno rameno, pak druhé a spojí se zámkem, aby nedošlo k rozdělení kleští při trakci (tahu). Hlavička, hlavně mozková část, je pak chráněna kleštěmi, které kolem ní tvoří jakousi klenbu. Tuto operaci může provádět pouze zkušený porodník a v zájmu matky i dítěte by měl postupovat vždy co nejšetrněji. Po nasazení kleští na hlavičku dítěte lékař za kontrakce plynule táhne ve směru pánevní osy (tomuto manévru se říká trakce), pokud je to možné, žena aktivně tlačí. Po porození hlavičky se kleště odstraní a dokončí se vaginální porod celého dítěte.

VEX neboli vakuumextraktor je mezi maminkami známý jako zvon. Před nasazením umělohmotného/ silikonového zvonu je postup stejný jako u klešťového porodu. Provede se preventivní epiziotomie s místním znecitlivěním. Pak se teprve nasazuje na hlavičku dítěte pelota v místě vedoucího bodu (nejčastěji malá fontanela), vytvoří se podtlak a pak se opět tahem během kontrakce vybavuje dítě. Na rozdíl od klešťového porodu je VEX často kontraindikován, pokud u dítěte došlo k akutní tísni plodu a trpí nedostatkem kyslíku, tato kontraindikace neplatí vždy. Po porození hlavičky se zruší podtlak, sejme se pelota a porod se dokončí vaginálně. Mezi kostí lebky a zvonem se často vytvoří otok, který pak postupně vymizí.

Komplikace související s  porodem ukončeným kleštěmi či VEXem mohou být různé, často kombinované s nepostupujícím porodem a tím, že se miminku přestává dařit. Nejčastěji je to otok či hematom v místě nasazení znovu nebo kleští. Poranění dítěte související s  tahem za hlavičku (poranění svalů, nervů, podkožních struktur a podobně). Ze strany matky preventivní provedení rozsáhlé epiziotomie. Pokud dojde k nesprávnému nasazení peloty či kleští a k hlavičce se přibere ještě tkáň pochvy, dochází pak k trhlinám v pochvě s krvácením a nutností šití.

Operativní porody bývají stresující jak pro rodičku, tak i pro přítomné zdravotníky. V zájmu všech je vždy se takovým porodům pokud možno vyhnout a dopřát mamince co nejklidnější fyziologický porod.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení