GBS a podání antibiotik před porodem

Vytvořeno31.07.2017

Budu maminka – GBS a podání antibiotik před porodem

Od poslední poradny uběhly dva týdny, blížíte se k 35tt a nyní vás čeká opět další návštěva u vašeho gynekologa. Ke konci těhotenství se mění frekvence návštěv z 1xza 4 týdny na kontroly co 14 dní, později jednou týdně. Kromě běžného průběhu poradny vám lékař vysvětlí, že bude chtít odebrat tzv. kultivaci. V průkazce zeje prázdnotou kolonka GBS. Čeká, až do ní lékař napíše výsledek pozitivní či negativní. A co je to ta zkratka GBS?

GBS pochází z anglického „Group B Streptococcus“, tedy streptokoky skupiny B. Jejich nejznámějším zástupcem je Streptococcus agalactiae, který porodníky zajímá nejvíce. Často se vyskytuje v pochvě žen i mimo těhotenství a jeho přítomnost nemusí být nijak znatelná, nemusí se nutně projevovat nepříjemným výtokem či jinými obtížemi, a pokud potíže nezpůsobuje, není nutné ho nijak léčit. Může se vyskytovat až u pětiny žen. V těhotenství se zjišťuje v zhruba 36tt tzv. kultivací z pochvy. Kultivace se provádí obdobně jako stěry z krku, použije se měkká štětička a provede se stěr.

Pro těhotnou pozitivita nepředstavuje žádné riziko, nebezpečný ovšem může být pro novorozence během porodu. Proto lékaři vždy nabízejí profylaktické podání antibiotik. Toto podání antibiotik by mělo být vždy včasné, tedy aspoň 3 hodiny před porodem, aby se lék dostal přes placentu až k dítěti. U dítěte je pak zajištěna ochranná hladina antibiotik, která zajistí ochranu plodu před nákazou. Pokud těhotné ženě odteče plodová voda, podávají se antibiotika v infuzi vždy, i když zatím pravidelné kontrakce nemá. Antibiotika se podávají dle zvyklostí pracoviště, nejčastěji ale penicilínová řada. Většinou stačí podání antibiotik v jedné dávce. Pokud se ale jedná o dlouhotrvající porod či předčasný odtok plodové vody, podávají se v přesném schématu i dávce až do porodu.

Pro novorozence by streptokok mohl být nebezpečný. Může mít za následek závažné infekce jako zánět mozkových blan, zápal plic či celkovou sepsi. Tyto komplikace postihnou zhruba 3-5 dětí z 1000. Pokud se dodrží hygienická opatření a včasně se podají antibiotika, je toto riziko minimální (dle studií 0,25-0,5%). U novorozenců GBS pozitivních matek je tzv. 48h monitoring – sledování dítěte. Tento monitoring zahrnuje zvýšené sledování srdeční akce, dechu a teploty v 3h intervalech.

Zda s podáním antibiotik budete souhlasit, je vždy jen na vás. Pokud odmítnete, lékař vám vždy musí sdělit veškeré rizika a možné následky, což někdy působí hrůzostrašným dojmem. Pokud je pro vás riziko 3-5:1000 nízké a nepřikládáte mu význam, můžete podání antibiotik odmítnout a podepsat reverz. Každé antibiotikum má i své možné vedlejší účinky, proto pokud s podáním souhlasíte, vždy se informujte, o jaký lék se jedná, zda na něj nemáte alergii a podobně. Podání antibiotik má význam vždy alespoň 3h před porodem. Pokud jste již ve fázi těsně před vypuzením plodu, infuze s atb ztrácí význam, neboť lék se již nestihne přes placentu dostat před porodem k dítěti.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení