Když se na testu konečně objeví dvě čárky

Vytvořeno31.07.2017

Když se na testu objeví dvě čárky, většina žen si oddechne a říká si radostně „Konečně!“. Jsou i ženy, pro které je to šok, překvapení, komplikace a podobně, tím se ale teď zabývat nebudeme. Některá žena hned volá manželovi, jiná si to nechává pro sebe, dokud si není 100% jistá.

Těhotenských testů je na trhu spousta, všechny však fungují na principu detekce lidského choriového gonadotropinu - HCG v moči. Mají různou citlivost, proto některý test spolehlivě ukáže těhotenství již den po vynechání menstruace, jiný třeba až za týden či dva. Nejběžnější prodávané testy mají citlivost HCG zhruba 20 – 25 mlU, lze koupit i citlivější test, který hladinu detekuje již od 10mlU. Obecně můžeme říci, že pokud dojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění v děloze, tak se HCG projeví zhruba 6. - 10. den po ovulaci a jeho hladina se pohybuje v rozmezí 5-50mlU. Pokud žena test použije před očekávanou menstruací, objeví se tzv. duch v podobě druhé čárky na testu, může být pak zklamaná. Zhruba čtvrtina těhotenství končí samovolným potratem v době menstruace, většinou je menstruace silnější a může být bolestivá. Doporučovala bych testovat až v den očekávané menstruace, ne dříve, nebo až další den a test pak zopakovat za 2 – 3 dny. Každé 2 - 3 dny by se měla hladina HCG zdvojnásobit a čárka na testu by tedy měla být více viditelná. Tak tedy opakovaný těhotenský test je pozitivní, s manželem si šuškáte, že budete rodiči a co dále?

K lékaři můžete jít prakticky ihned poté, co zjistíte těhotenství testem. Pokud ale nemáte žádné potíže, nekrvácíte, stačí se objednat za 2 - 4 týdny od vynechání menstruace. V té době budete pravděpodobně kolem 7tt (týden těhotenství) a již na ultrazvuku uvidíte i srdíčko. Pokud půjdete na vyšetření dříve, bude na ultrazvuku vidět gestační váček, uvidíte svou „fazolku“, ale lékař si vás pravděpodobně pozve na další týden znovu na kontrolu a bude hledat srdeční akci, vy se mezitím možná budete stresovat, zda tam srdeční akce bude či nebude. Proto je lepší vyrazit k lékaři až kolem 7 – 8 tt.

Co vás čeká na první těhotenské poradně? V drtivé většině vystavení těhotenské průkazky. Titulní strana obsahuje vaše identifikační údaje, kontakt na vašeho lékaře, místo pro plánování dalších návštěv, termín porodu dle ultrazvuku a poslední menstruace. Dále v průkazce najdete kolonku „anamnéza“, tedy informace o vašem zdravotním stavu, prodělané operace, porody, případné potraty, užívané léky, alergie a vážné onemocnění v nejbližší rodině. Z celkového vyšetření se do průkazky zapisuje zejména výchozí váha před otěhotněním, výška a krevní tlak. Při první návštěvě spojené se založením těhotenské průkazky se také odebírá krev. Co se z krve zjistí? V základu se vždy zjišťuje krevní skupina a RH faktor, krevní obraz a pohlavně přenosné choroby (HIV, žloutenka typu B. BWR – syfilis). Tyto odběry se mohou u jednotlivých lékařů lišit, může být navíc odběr na toxoplazmózu a podobně. Ze vzorku moči se zjišťuje bílkovina, cukr, krev a pH moči. Dále následuje ultrazvuk (většina žen si nechá udělat první fotku miminka) a vnitřní gynekologické vyšetření spojené se stěrem z čípku. Stěrem z čípku neboli onkologickou cytologií můžeme odhalit možné přednádorové změny. Toto vyšetření ale zpravidla jednou ročně v rámci preventivní kontroly absolvuje každá žena, tedy i netěhotná. Vypadá to, že je toho hodně najednou a ano, první poradna opravdu trvá nejdéle. Lékař s vámi probere případná omezení a zodpoví vaše dotazy spojené se začátkem těhotenství

Tolik tedy k první těhotenské poradně. Pak již následuje objednání na další kontrolu, dle lékaře za 3 až 5 týdnů, nejčastěji ale za 3 nebo 4 týdny. Na cestu vyfásnete žádanku na prvotrimestrélní screening, ať máte doma o čem s manželem přemýšlet a případně dárkový balíček pro nastávající maminky. A screeningu věnujeme samostatnou kapitolu, protože s sebou přináší spoustu otázek, strachu, očekávání a podnětů k přemýšlení.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení