Kojenecká voda kojencům nebo stačí mateřské mléko?

Vytvořeno06.08.2018

Kojenecká voda kojencům nebo stačí mateřské mléko?

S příchodem horkých letních, ale např. i při horečnatém onemocnění dítěte, si maminky často kladou otázku, jestli mateřské mléko plně pokryje příjem tekutin u dítěte a nebude dehydrované. Stejně často tak slyší tyto rady od svého okolí či lékařů – „Dejte mu vodu, mléko má na hlad, pak bude mít žízeň.“ Samozřejmě to není pravda.

Časté kojení plně pokryje příjem tekutin. Pokud je dítě plně kojeno (pozn. doporučení WHO min. do 6m), mateřské mléko zajistí jak přísun živin, tak i tekutin. V horkých dnech je důležité často aktivně dítěti kojení nabízet. Pokud je takto dostatečně kojeno, nemusíte se bát nedodržení pitného režimu a ohrožení dítěte.

U dětí starších 6m, kde jsou již postupně zaváděny příkrmy, by mělo kojení, alespoň zpočátku, být zachováno ve stejné míře jako by bylo dítě plně kojeno. Zavádění příkrmů je postupné a stejně postupně se i dítě učí pít (z otevřeného pohárku, malého hrnečku, podávání tekutin lahví není v souladu se zásadami dlouhodobého kojení). Nelze tedy spoléhat na to, že dítě vypije určité množství tekutin např. z hrníčku. Teprve poznává, ochutnává, učí se novou dovednost a kojení je tedy stejně důležité jako u dětí mladších.

V našem prostředí je jedním z nejspolehlivějších ukazatelů to, jak dítě čůrá. Pokud klesá počet počůraných plen pod 5-6 a moč je výrazně žlutá, tmavá či zapáchající, je třeba zvýšit příjem tekutin. Pokud je počet počůraných plen dostatečný, moč je světlá či průsvitná, bez zápachu, je vše v pořádku.

Jak podávat vodu starším dětem? Pokud je dítě již starší, jsou zavedeny příkrmy, dítě se umí napít či umí říct, že chce pít, neomezujeme přístup k tekutinám. Kojené dítě (v jakémkoliv věku) láhev určitě nepotřebuje. Nedáváme tekutiny ani z jiných láhví s brčkem či náustkem (čímkoliv z čeho by dítě mělo sát). Ideální je obyčejný malý hrneček. K pití není třeba podávat čaj (např. pro zpestření chutí lze podat jemný a neslazený, ale není nutno) ani sladké tekutiny, které bystě nalákaly. Ideální je obyčejná voda.

Není třeba používat žádnou speciální balenou vodu a ani vodu převařovat před podáním. Pokud se pohybujeme v zahraničí a neznáme zdroj pitné vody nebo její kvalitu, pak je vhodnější koupit vodu balenou. U nás je to naopak. Pitná voda z vodovodu je kvalitnější a čerstvější, splňuje vyšší normy než voda balená. Pokud kupujete balenou vodu s označením „kojenecká“ v domnění, že děláte pro dítě lépe, je to zcela zbytečné. Reklama na kojeneckou vodu je neetická a je zahrnuta v Kodexu WHO o marketingu náhrad mateřského mléka, kde se mimo jiné píše, že: „Nesmí být použito pojmenování, které je zavádějící a v zákazníkovi vytváří dojem, že jde o vodu speciálně určenou pro malé děti a miminka, jako například pojmenování ‚kojenecká voda‘, podobně jako u umělého mléka nelze použít označení ‚kojenecké mléko‘.“

Tedy i v létě – Kojení zdar!

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení