Kojení – krásné a jednoduché nebo složitá věda?

Vytvořeno18.05.2018

Kojení – krásné a jednoduché nebo složitá věda?

Kojení je přirozené pro ženu i dítě. A přesto je v dnešní době často nesnadné a je provázeno různými problémy. V takovém případě může pomoci laktační poradkyně. A jaké jsou vlastně výhody kojení? Proč stojí za to usilovat, aby bylo úspěšné a dlouhodobé?

V prvé řadě je to zdraví ženy i dítěte. Kojení děti jsou méně náchylné k průjmovým či respiračním onemocněním, méně trpí záněty středouší, z  dlouhodobého hlediska je kojení prevencí diabetu a obezity. Kojení je jedním z mála prokázaných způsobů prevence rakoviny prsu u ženy (kojení minimálně šest měsíců vkuse), každý rok kojení snižuje toto riziko zhruba o 4%. Dále také působí na vstřebávání vápníku v těle ženy a snižuje riziko osteoporózy v pozdějším věku. Kojení je jednoznačně nejlevnější, nejrychlejší a nejpohodlnější způsob krmení dítěte. Není třeba kupovat drahá umělá mléka (UM), kojeneckou vodu, různé savičky a dudlíky, hlídat časové intervaly podání UM. Je jednoduché, není třeba převařovat vodu, ohřívat, míchat, protřepávat, chladit. Mateřské mléko je zdarma. Je v dostatečném množství, má ideální teplotu a naprosto unikátní a dokonalé složení. Obsahuje stovky složek, jejich poměr se mění během každého kojení a přizpůsobuje se aktuálním potřebám dítěte. Toto složení je nenapodobitelné. Kojení je také výborný způsob, jak spálit kalorie po porodu. Pokud mléčné žlázy vytvoří okolo půl litru mléka, žena tím spálí cca 40 kalorií. Při kojení se vyplavuje hormon oxytocin, který urychluje zavinování dělohy a také napomáhá rychlejší rekonvalescenci ženy po porodu. Tento hormon je také nazýván hormonem lásky. Pomáhá ženě se do miminka „zamilovat“, vytvořit si pevný vztah, vazbu na dítě, touhu o něj pečovat. Kojení nemá žádnou odměrku, která by matce řekla, že je dítě nakrmené. Matka se naučí lépe rozeznávat signály, kterými s  ní miminko komunikuje. Musí se na dítě více naladit, pozorovat ho, poznat jeho projevy.

Kojit může téměř každá žena. Kojit opravdu nemůže jen asi 5% populace žen (do této kategorie spadají nejčastěji ženy, které mají anatomickou vadu znemožňující kojení – nevyvinutí žlázy, ablace prsu a podobně). Určité procento žen pak nemůže kojit z důvodu druhotných problémů – jako například léčba neslučující se s kojením (radioaktivní jód – ale i tam je možný návrat ke kojení po cca 6ti týdnech, dle délky užívání léčby). Zbytek žen anatomického i praktického hlediska kojit může. V Česku kojí své dítě jen asi každá pátá žena. Do půl roku věku dítěte zhruba jen 18% žen. Největší roli během kojení hraje přesvědčení ženy. Pokud má žena dostatek informací, je jejím velkým přáním kojit a má pevnou vůli, i když nastanou potíže, bává kojení často úspěšné a dlouhodobé. Kojení je právem matky a zejména právem dítěte (Charta práv dítěte, 1991, čl.24.). WHO i Globální strategie výživy kojenců a malých dětí doporučují kojit minimálně 2 roky (většinou se uvádí 30-32měs, tzn, do samoodstavu dítěte), ideálně dokud dítě potřebuje a žádá, tento stav by měl být podporován společností i zdravotníky. Tedy v ideálním případě. U nás tomu tak není a symbolem miminka je dudlík či flaška, kojící ženy jsou často vykazovány „do soukromí“ a kojit na veřejnosti je pro spoustu lidí pobuřující.

Českým ženám se při kojení často nedostává správných informací a dostatečné podpory, bohužel často ani ze strany zdravotníků. Pokud se tedy objeví nějaký problém, žena často neví, jak ho efektivně řešit. V porodnici či u pediatra se jí nedostane dostatečných rad a podpory a často tedy kojit přestane a dítěti je podáváno UM. Laktace klesne a žena s kojením skončí. Obvykle tomu předchází mnoho slz, výčitek, bezmoci a únavy. Konzultace s laktační poradkyní a včasný zásah by problém mohl vyřešit či zmírnit a kojení by mohlo pokračovat. Pokud ale tyto řádky čtete, kojení už je minulostí a vaše dítě je krmeno výhradně UM, nezoufejte. Každá máma své dítě miluje, snaží se pro něj dělat vše co nejlépe dle svých vědomostí, přesvědčení a svědomí. Pokud se vám kojení z  nějakého důvodu nezdařilo, pravděpodobně se vám nedostalo správných informací a podpory. Osobně velmi nerada sklouzávám k otřepaným frázím typu „Spokojená maminka = spokojené miminko“, ale… do jisté míry to tak je. Dítě potřebuje milující, klidnou, odpočatou maminku, která má sílu a energii o ně láskyplně pečovat, věří si a sama se cítí dobře.

Kojení je také opředeno spoustou mýtů a pověr předávaných z generace na generaci. A tyto nepravdy jsou, bohužel, pro kojení velmi poškozující. Podrobněji si je rozebereme v dalším článku.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení