Kojení- mýty a pověry 1.část

Vytvořeno18.05.2018

Kojení- mýty a pověry 1.část

 

V minulém článku jsem slíbila, že se budeme zabývat mýty a pověrami o kojení. Slýcháme je často z  úst maminek, tchýní, babiček, tetiček, známých i neznámých a dokonce i zdravotníků. Často se jedná o naprosto nevyžádané rady. Kdyby byly aspoň dobré a přínosné, tak nad nimi přivřeme očko. Ve většině případů ovšem zdárnému kojení naprosto neprospívají.

„Nekojíš nějak často? Kojit se má 15min z  jednoho prsu a co 3 hodiny!“

Určitě ne. Kojení dítěte by mělo být tzv. na požádání. Bez dodržování intervalů, podle potřeby dítěte a tak dlouho, jak je potřeba. Během kojení by se měly vystřídat vždy oba prsy, aby docházelo ke správné stimulaci laktace. Pravidlem je, že dítěti do 18m by se kojení mělo nabízet aktivně, dítěti od 18m dále naopak kojení neodmítat, když si žádá. Mateřské mléko je lehce stravitelné, proto se v  žaludku „nemíchá“ ani při velmi častém kojení. Navíc kojení neznamená jen výživu pro dítě, je to i kontakt, jistota. Dítě využívá nenutritivní sání k  tomu, aby se uklidnilo, vstřebalo nabyté dojmy a podobně.

„Nemáš hladový mlíko? Dej mu raději Sunar.“

Něco jako hladové mléko u nás v  podstatě neexistuje. Tento problém může nastat u žen v  zemích třetího světa, kde je nedostatek výživy. Naše české maminky jsou ovšem zpravidla živeny dobře a mají pestrou vyváženou stravu. Mateřské mléko má vždy ideální složení. Doporučuje se kojit i během běžné nemoci ženy – do mm přecházejí protilátky, které dítě chrání před nemocí.

„Láhev (dudlík) kojení nevadí, však vy jste je taky měli.“

Měli a málokdo z  naší generace byl kojen do samoodstavu. Pokud nás mámy kojily aspoň rok, byl to úspěch. Dudlík i láhev jsou šidítka. A kazí techniku sání. Tak to prostě je, i když zrovna vaše sousedka kojí už roku a půl a to i s  dudlíkem. Proto se tyto studie dělají na několikatisícových skupinách žen, aby byly objektivní. Lahev i dudlík tlačí kořen jazyka dozadu, aby se v  ústech dítěte vytvořil prostor pro onen kus plastu. Naopak při kojení je nutné, aby dítě vystrčilo jazýček dopředu, tím následně stlačí dvorec o horní patro a uvolní mléko. A že existuje lahev, která dokonale napodobí prs? Ne, pouze má dobrou reklamu. Kdyby vám někdo nabízel vibrátor, se slovy, že bude k  nerozeznání od manžela, tak se mu vysmějete. Napadá vás něco? Není to tak i s  tou lahví a prsem matky?

„Máš ploché bradavky, to určitě nebudeš kojit, to ti nepůjde.“

Půjde, jako kterékoliv jiné ženě. Ať má bradavky vystrčené, dlouhé, krátké, vpáčené…dítě se totiž během kojení přisává na dvorec, nikoliv na bradavku. Pokud se dítě přisává pouze na bradavku, technika kojení není správná a může takto prs poranit (a vznikne bolestivá ragáda). Možná to bude chtít trochu cviku, než se maminka naučí prs správně nabídnout, ale není to překážkou ke kojení.

„Změkly mi prsa. Asi jsem přišla o mléko.“

Anebo taky ne. Během šestinedělí se prsa nalévají „do zásoby“. Mléko se tvoří pořád, ženy často používají vložky do podprsenky, protože mléko se uvolňuje a odkapává. Po šestinedělí se laktace začne upravovat, prsa jsou měkčí, mléko se spustí, až dítě začne sát. Kdy k  tomu dojde je ovšem u každé ženy individuální.

„Má zelenou stolici, určitě má hlad, zelená stolice je hladová.“

Plně kojené dítě, které nemá žádný problém, může mít jakoukoliv barvu stolice, nic to neznamená. Zelená stolice u kojeného dítěte může být při novorozenecké žloutence nebo se tak projeví reakce na bílkovinu kravského mléka.

Jsou vám tyto „dobré rady“ povědomé? Teď už víte, co je, nebo spíše není, na nich pravdy. Pověrám o kojení věnujeme ještě jeden článek, protože je jich hodně.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení