Kojení- mýty a pověry 2.část

Vytvořeno18.05.2018

Kojení mýty a pověry 2.část

Tento článek je pokračováním o pověrách a mýtech o kojení. S  těmi nejčastějšími jsme se již seznámili. Ale tyto níže uvedené bych také ráda nenechala bez povšimnutí.

„Kojit se má maximálně do 1 roka, pak už to dítěti nic nedává.“ Mateřské mléko díky svému unikátnímu složení obsahuje nesčetné množství prospěšných látek bez ohledu na to, jak staré dítěte kojeno. Dle doporučení WHO se udává jako ideální kojit do samoodstavu dítěte (tedy minimálně 30-32měs).

„Nekoj ho tak často, udělá si z  tebe dudlík.“

Během kojení dochází k nutritivnímu a nenutritivnímu sání. Nutritivním sáním dítě vyřeší hlad či žízeň. Nenutritivní sání slouží dítěti k  řešení potřeby kontaktu. Preference prsu je dána geneticky. Je to v  pořádku, raději dítěti nabídněte prs než dudlík.

„Když ho tak často kojíš a furt chováš, rozmazlíš ho. A nespi s nim, zvykne si, už se ho nezbavíš.“ Společný spánek a častý kontakt prospívá zachování dlouhodobé laktace. Ženy, které jsou v  častém kontaktu s  miminkem (ideálně kůže na kůži) kojí déle. Navíc je to jednodušší pro kojení na požádání, lépe totiž poznáte, kdy dítě kojení potřebuje. Dítě, které je často chování, oproti jiným až 10xméně křičí a je spokojenější. Děti, které často pláčou, vykazují vyšší hladiny stresových hormonů v  krvi. Naše moto: Chcete-li mít dítě vychované, chovejte ho.

„Seš zas těhotná? To ho asi odstavíš, ne?“ Není důvod. Kojení nijak neohrožuje probíhající těhotenství. Obě děti pak lze kojit tandemově. Během těhotenství dochází k  úbytku mm, děti se mohou kojit i tzn. Na sucho. Pro matku tento stav může být nepříjemný. Samotné těhotenství ovšem není důvod, který by nutil ženu omezit či ukončit kojení.

„Kojíš venku/ v kavárně/ v parku..? Není ti blbý tak vystavovat kozy?“ Považovat kojení na veřejnosti za neslušné je vůči kojícím maminkám velmi netaktní a ponižující. Pokud to někomu vadí, nemusí ženu pozorovat, koneckonců pouze krmí své dítě, není v  zoo, aby na ni všichni zírali. Dítě má zrovna hlad, miminku nevysvětlíte, že musí další dvě hodiny počkat. Nebo vy si na ulici nedáte hot-dog, v  kavárně zákusek a podobně? Jíte někdy venku? A není vám to blbý? Ne? Tak proč ponižovat kojící ženu a její dítě…

„Když kojíš, nemůžeš sportovat. Přijdeš o mlíko nebo se ti srazí

.“ Kojení matku neomezuje. Zpočátku se pouze nedoporučují vysokonározové aktivity (poskoky, aerobic a podobně), protože by žena mohla pociťovat bolest v  prsou z  napínajícího se vaziva. Běžná sportovní aktivita se na kojení nijak neprojeví, nevylučují se do mléka ve větší míře žádné nežádoucí látky.

„Když budeš v noci kojit, zkazíš mu zuby.“ Mateřské mléko působí protektivně ve všech směrech. Mimo jiné obsahuje látky, které omezují růst bakterií způsobujících zubní kaz.

„Musela jsem přestat kojit. Dítě mělo alergii na moje mléko. Trpělo na bolesti bříška.“ Alergie na mateřské mléko je extrémně vzácná. Nejčastěji se jedná o ABKM (alergie na bílkovinu kravského mléka). Do mateřského mléka se dostává protein kravského mléka, který u citlivých dětí může vyvolat alergii a způsobit bolesti bříška, poruchy trávení, hlen či hlen s  příměsí krve ve stolici. Řešením není přestat kojit. Řešením je dieta matky s  vynecháním všech výrobků obsahujících kravské mléko v  jakékoliv formě. Běžně je možné používat rostlinná mléka (nejčastěji rýžové, ovesné, mandlové… sojové se nedoporučuje, protože sója se taktéž řadí mezi alergeny).

Tak mýty jsme probrali a dále nás čekají nejčastější problémy při kojení.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení