Kurz přípravy k porodu

Vytvořeno31.07.2017

Budu maminka – Kurz přípravy k porodu

 Jistě znáte od svých kamarádek, známých či rodiny průpovídky typu „na kurzu nám říkali, že…“. Na jakém kurzu vlastně? Na kurzu přípravy k porodu. Co takový kurz obnáší, jaká je jeho náplň a cena, jak dlouho trvá, v čem se kurzy liší, kdo je organizuje? Na to se podíváme společně v tomto článku.

Dnes je velká nabídka různých předporodních kurzů. Kurz mívá podobu několika zhruba dvouhodinových setkání, dle jeho rozsahu a hloubky probíraných témat. Cena kurzu se odvíjí od počtu setkání a od počtu účastníků. Za kurz pořádaný soukromou porodní asistentkou či dulou, kde vás bude např. jen 5 nebo se vám bude věnovat individuálně, zaplatíte pravděpodobně více, než za kurz v porodnici, kde vás bude 20. Orientačně se částka pohybuje někde mezi 100Kč a 200 Kč za setkání. Speciální kurzy se mohou pohybovat okolo 2tis-3tis za dvoudenní kurz. Na kurz je vhodné se přihlásit zhruba v 27. – 30.tt, vzhledem k délce jeho trvání a plánovanému termínu porodu. Některé kurzy je možné navštěvovat již od počátku těhotenství, zaměřují se např. i na stravu těhotných a podobně. Kurz většinou můžete navštěvovat i s manželem či partnerem, některé lekce bývají zaměřeny právě na roli partnera při porodu.

Na společných setkáních se určitě nedozvíte, jak přesně bude probíhat zrovna váš porod, zda bude krátký či dlouhý, jak silné bolesti vás budou provázet, ale můžete se dozvědět, co udělat, aby měl váš porod co nejhladší průběh. Získáte informace a dovednosti, které při samotném porodu můžete využít. Pokud budete na setkání chodit společně s partnerem, bude to pro vás společný silný zážitek a budete mít i společně lepší představu co vás v blízké době čeká.

Většinou pořádá svůj kurz každá porodnice, kromě obecného obsahu podobného pro většinu kurzů, obsahuje i informace o té dané porodnici, co si s sebou k nim vzít a jak to u nich v porodnici chodí. Témata bývají s drobnou obměnou podobná ve všech nemocnicích, osekaná a zaměřená hlavně na to co s sebou k porodu, jak poznat rozbíhající se porod, nácvik dýchání k porodu, průběh jednotlivých dob porodních, operativní porody, šestinedělí a kojení, a péče o novorozence. Závěrečná lekce většinou bývá prohlídka porodního sálu (pokud je to možné) a prohlídka šestinedělí. Pokud nemáte od porodu žádná velká očekávání, plně důvěřujete zdravotníkům a nemáte potřebu pátrat do hloubky, prostě chcete jen vědět, jak to tam chodí, tak pro vás bude tento kurz dostačující.

Dalšími subjekty, které kurzy pořádají, jsou mateřská centra, duly a soukromé porodní asistentky. Tyto kurzy mají většinou delší trvání, lekcí je více díky tomu, že obsáhnou více témat, témata jsou diskutována do hloubky a máte možnost položit větší množství (i osobnějších) dotazů. Často náplň kurzu obsahuje témata jako komunikace s miminkem v bříšku, orientace v těhotenské průkazce, nejčastější potíže v těhotenství, co si nachystat do porodnice, kdy vyrazit do porodnice, porodní plán a jeho obsah, psychoprofylaktická příprava, průběh a trvání porodu, možnosti tišení bolesti při porodu, aromaterapie a homeopatie při porodu, komplikace při porodu, postupy při zvláštních situacích při porodu (konec pánevní, pomalý průběh…), role partnera, duly, porodní asistentky a lékaře při porodu, bonding, šestinedělí, kojení – správná technika a nejčastější problémy,

koupání a péče o novorozence, péče o miminko a manipulace s ním ve vztahu k psychomotorickému vývoji, spánek novorozenců, časté potíže u novorozenců, strava kojících maminek a další témata. Souběžně s těmito kurzy také často probíhají speciální kurzy, většinou trvají jeden či dva dny. Nabídku najdete zejména na stránkách lektorek Jemného zrození, hypnodul, Lamaze a hypnoporodu. Mohou pro vás být velmi přínosné, zejména pokud vás doprovází silná nejistota či strach z porodu, jeho zvládnutí a poporodního období.

Při výběru kurzu se zaměřte na to, co si od samotného kurzu slibujete. Také na jeho náplň, zda je pro vás dostačující a zahrnuje témata, o kterých chcete vědět co nejvíce. Důležitým faktorem je také kvalifikace lektorky kurzu, její zkušenost a metody výuky, které používá. Přeji vám, nastávající maminky, abyste si vybraly kurz, se kterým budete maximálně spokojené.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení