Madonin komplex

Vytvořeno10.01.2018

V minulém článku jsme se věnovali přítomnosti partnera u porodu, hlavně tedy pozitivům jeho přítomnosti. Tento článek bych chtěla věnovat opačné straně, o které se téměř nemluví. Chtěla bych zmínit, že přítomnost u porodu může změnit vnímání partnera a náhled na svou ženu.

Původně pojem Madonin komplex zavedli psychoanalytici v souvislosti špatného vztahu muže se svou matkou, citovým chladem a hledáním mateřské péče u partnerky. Nyní bychom mohli říct, že se jedná o posttraumatický stav či poporodní trauma mužské psychiky. Muž, který byl u porodu přítomen, prožil velmi silné okamžiky a emotivně vyčerpávající i nabíjející zážitek zároveň. Viděl svou ženu v situaci, kterou neměl pod kontrolou, viděl její intimní partie zcela jinak, než byl zvyklý vídat doposud.

Žena bývá vnímána v několika archetypech, zde budeme srovnávat Madonu (Matku, Královnu, Bohorodičku) a Máří Magdalénu (Milenku). Některým mužům, kteří svou ženu při porodu doprovázeli, se změní pohled na svou ženu natolik, že ji vnímají pouze jako matku a přestanou vůči ní pociťovat sexuální touhu. V mužově pohledu převládne archetyp Madony. Dokonalé asexuální matky a role milenky je naprosto nepředstavitelná. Muži s tímto syndromem se většinou o svou ženu starají, jsou jí nápomocni, pozorní, laskaví, hýčkají ji i dítě. Ženy si váží, lásku i něhu směřují k  ní. Ztráta sexuální potřeby se týká výhradně partnerky (=matky dítěte).

Pokud takový muž pocítí sexuální touhu, hledá většinou mimo manželství. Mimomanželský akt se většinou odehrává bez citové angažovanosti muže a pouze za účelem sexuálního uvolnění. Pokud si muž opravdu milenku najde, vztah mnohdy končí rozvodem.

Dobrá zpráva je, že v lehčích případech příznaky Madonina komplexu postupně odezní samy (v literatuře se uvádí cca 6 měsíců). Pokud situace trvá déle, doporučuje se situaci řešit s psychologem či psychoterapeutem. Stav nemusí být trvalý a situace se časem může opět upravit. 

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení