Miminko v létě – v šátku, v kočárku, v autě

Vytvořeno06.08.2018

Miminko v létě – v šátku, v kočárku, v autě

Pokud nastanou horké letní dny a teplota dosahuje tropických hodnot, je obecně lepší chodit ven spíše z  rána nebo později k  večeru. Pokud můžete, vyhýbejte se největšímu horku přes poledne a volte trasy, které vedou většinou ve stínu. Miminku i vám se také může ulevit ve funkčním oblečení, které dobře odvádí pot. Případně jemné bavlněné/plátěné prodyšné oblečení a mít s  sebou více kusů na převlečení. Ať už vezete či nesete, je vhodné použít ochranný krém proti slunci a slunečník, který vám vytvoří stín. Kůže malých dětí je náchylnější a rychleji hrozí, že se spálí. Tedy i v  našich podmínkách má význam použít ochranný krém. Vezete-li dítě v autě, použijte clonu proti slunci. Dodržujte dostatečný pitný režim, svůj i dítěte, dbejte na časté kojení.

Nošenec v  létě? Jak ulevit sobě i dítěti? Mimo použití funkčního oblečení je to materiál a úvaz šátku. Pro teplé letní dny je lepší úvaz v  jedné vrstvě (batoh na záda, vepředu kříž s  kapsou s  neroztaženými popruhy, klokan na bok) a samozřejmě šátek, který je spíše slabší, řidčeji tkaný. Ideální příměsi letních šátků jsou len, konopí či hedvábí. Miminko můžete nést naboso, stačí jedna vrstva oblečení (např. lehké bodyčko), na hlavě by mělo mít klobouček či lehkou čepičku, ideálně s  přesahem krk. Části těla, které nejsou schované pod šátkem či oblečením, miminku natřete ochranným krémem. Společně se pak schovejte pod slunečník. Nošení v  šátku není v  létě nijak ohrožující. Vy i dítě se můžete během nošení zpotit, pocení má ochlazovací efekt a je normálním průvodním jevem. Teplota u dítěte nestoupne výš než, je běžná tělesná teplota a není tedy nijak ohroženo.

Ač se to zdá nepravděpodobné, velké nebezpečí může na děti číhat v  kočárku. Často mají maminky zvyk překrýt kočárek plenkou, což může mít pro děti fatální následky. Kočárek je v  létě vždy ideální spíše světlé barvy, co nejvíce otevřený, vzdušný a nad ním slunečník. Dítěti stačí jedna vrstva oblečení a nezakryté části namazat krémem. Ideální je funkční oblečení a látková plena, takto lze snížit teplotu až o 3 stupně. Teplota v  kočárku na slunci velmi rychle stoupá. Do půlhodiny to může být až 38 stupňů v  nezakrytém kočárku, v  zakrytém kočárku i 39 stupňů a více, což už je pro dítě život ohrožující. Jakékoliv přikrytí kočárku (ano, lehkou plenou nebo clonou) vytvoří z  kočárku teplotní past pro dítě. Přikrytím se zamezí proudění vzduchu, navíc teplota začne rychle stoupat. Dítě je tam uvězněno jako v  termosce či sauně, ze které nemůže ven. Tento stav je ohrožující pro jeho život. Dítě „hezky spinká“, ale jeho tělo reaguje tak, že upadne do šetřícího režimu (spánku), aby vynakládalo co nejméně energie, nevyčerpávalo se pláčem a voláním. Vysoké teploty mohou vést k  SIDS (syndrom náhlého úmrtí novorozence). Matka přes přikrytí navíc často nevidí v  jakém stavu dítě je, zda pravidelně dýchá a podobně. Proto platí obecné pravidlo chodit na procházky raději z  rána a v  podvečer a s  otevřeným kočárkem stíněným slunečníkem. Po procházce je dobré dítě vykoupat ve vlažné vodě a ulevit mu od horka dostatečným pitným režimem.

Cestování s  dítětem v autě je stejně bezpečné jako kdykoliv jindy. Výjimkou je pokud auto stojí a je zaparkované. Většina řidičů pro svůj komfort v  teplých dnech využívá klimatizaci. S  ohledem na sebe i dítě by ovšem neměla jet naplno a chladit příliš. Pokud máte klimatizaci nastavenou na 18-20 stupňů a venku je 35 stupňů, tak může nastat teplotní šok, po vystoupení z  auta dostanete klasickou „facku z vedra“. Pokud jedou ventilátory naplno a v  autě „fouká“, může na to dítě zareagovat zarudnutím očí, svěděním (více ji je pak i mne) či zánětem spojivek. V  místech, kde je dětská sedačka by také měla být umístěna stínítka proti slunci. Dbáme na pitný režim, dítěti dáváme často napít či nabízíme kojení. Dítě NIKDY nenecháváme v  autě samotné…na podzim, v  zimě, na jaře ani v  létě. Nikdy! V  létě se z auta stává rozpálená pec. V  uzavřeném autě teplota stoupá až o 35 stupňů během půl hodiny (tzn. když je venku 35 stupňů a teplota stoupne o dalších 35 stupňů, dítě je v  nevětraném prostotu vytopeném až na 70 stupňů). Nepomůže ani mírně pootevřené okýnko, takový malý průduch nemá šanci odvětrat auto a snížit teplotu. Pro dítě je toto smrtelné nebezpečí. Při teplotě okolo 50 stupňů by byl ohrožen i zdravý dospělý jedinec v  dobré kondici, upadal by do bezvědomí. Miminku stačí cca 15min pobytu v  uzavřeném autě na slunci při venkovní teplotě 24 stupňů, ab zemřelo na přehřátí. Málokdo také ví, že nezáleží ani na barvě auta. Někteří lidé se mylně domnívají, že např. v  bílém autě bude teplota výrazně menší. Rizikem jsou také pásy, na citlivé kůži mohou způsobit popáleniny. Závěrem k  vození v  autě v  létě- nenechávejte v  létě v  autě děti, seniory, nemocné osoby a ani domácí mazlíčky. A vůbec, pokud možno, jezděte mimo největší horka.


 

 

 

 

 

 

 

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení