Nejčastější chyby při nastavení nosítka

Vytvořeno12.07.2023

Nošením vašemu dítěti naplňujete celou řadu jeho potřeb, je tedy skvělé, že jste se pro nošení rozhodli. Pokud jste zvolili nosítko, ale máte pocit, že to stále není ono, níže naleznete nejčastější chyby při nastavení celopřezkového nosítka, které mohou vést k nepohodlí pro nositele nebo dítě.

1) Bederní pás je příliš nízko

Správné umístění bederního pásu je do nejužšího místa v pase (u větších dětí ho lze umístit i níže) a musí být ve vodorovné poloze, tedy vpředu i vzadu ve stejné výšce. Tím se zajistí, že váha dítěte bude rovnoměrně rozložená a nebude docházet k přetěžování dolní části zad.

2) Bederní pás je nedostatečně dotažený

Bederní pás by měl být utažený podobně jako korzet, aby vepředu neklesal. Pouze tak může poskytnout správnou oporu. Pokud vám bederní pás pod váhou dítěte vepředu sjíždí dolů, není utažený dostatečně.

3) Umístění mezilopatkové spony

Mezilopatková spona (při nošení na zádech nazývaná jako hrudní) by měla být při nošení na břiše umístěna mezi lopatky a dostatečně utažená. Pokud se vám vlivem nastavování nosítka posunula mezilopatková spona za krk, je potřeba ji přesunout níže.

4) Dítě sedí na bederním pásu

Dítě by mělo být usazeno v kapse, která přibližně z 1/3 zakrývá bederní pás. Tím se zajistí, že dítě nesedí na bederní pásu, ani není v příliš velké kapse. Obě situace vedou k přetěžování zádových svalů, nakolik bederní pás nemůže správně plnit svou funkci. V krajním případě může dojít ke zlomení bederního pásu, tedy poničení nosítka.

5) Dítě není podsazené

Dítě by mělo být usazeno do nosítka lehce přes hranu bederního pásu, zadečkem miminka kolmo k břichu nositele. Tím se dosáhne správného podsazení miminka. Můžete poznat, že je dítě správně podsazené, když jeho nožičky volně visí dolů, a ne za tělo miminka.

6) Asymetrické nastavení

Je důležité, aby popruhy nosítka byly utaženy symetricky. Ať už se jedná o zádovou opěrku, kojicí přezky, nastavení sedu nebo nastavení ramenních popruhů. Pokud jsou popruhy na jedné straně nosítka jinak dlouhé než na druhé, může se stát, že miminko bude v nosítku nakřivo nebo mít jednu nožičku výš než druhou.

Nastavení nosítka na první pohled může působit obtížně a složitě. Množství popruhů často rodiče překvapí. Ale není se čeho bát. S trochou trpělivosti se rychle naučíte nosítko nastavit a dítě do něj správně usadit. Během krátké doby se manipulace s nosítkem stane vaší běžnou rutinou a budete si užívat veškeré výhody, které nošení přináší.

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení