O spánku dětí

Vytvořeno17.04.2018

 Spi, miminko, spi…“ aneb jak je to s tím dětským spánkem

O dětském spánku bylo již napsáno mnoho. Je to žhavé téma nejen čerstvých maminek, ale i těch, kterým se kolem sukně točí už větší batole. Dětskému spánku a láskyplnému uspávání se u nás věnuje web prosimsinkej.cz. My to tedy vezmeme jen ve zkratce, připomeneme si největší mýty, nevyžádané rady a jiné libůstky.

Co to znamená, že půlroční dítě má spát celou noc? Vůbec nic. Zapomeňte na to. Dříve (a v  genech to máme stále) byl běžný tzv. dvoufázový spánek. Šlo se spát, když se setmělo, první fáze spánku trvala 4-5h, pak se člověk probudil a pobyl vzhůru (dříve to byl také čas milenců, vrahů, zlodějů či básníků) a zase usnul na nějaké 4 hodiny, než začalo svítat a kohout zakokrhal. Dnes, my dospělí, umíme spát v  noci 8h vkuse, ale museli jsme se to naučit. Naše děti to neví a neumí, fungují tak, jak to bylo kdysi. Není třeba je to učit jinak. Zdravé spánkové návyky si vytvoří postupně sami. Proto je téměř nereálné (a spíše vzácné než běžné), aby miminko prospalo celou noc bez probuzení a bez krmení. Pokud dítě prospí 5h vkuse, mluvíme tedy o tom, že dítě spí celou noc. Dnes nás média masírují, abychom dětem vytvořili řád, rytmus, režim a podobně. Dříve to mámy řešily přitulením, kojením, vykládáním pohádek, než se dítě zase uklidnilo a usnulo. Bohužel, dnes se to maminkám podsouvá jako něco špatného a nenormálního, protože…:  „Vy s ním spíte v posteli? No, to už se ho nezbavíte!“ a „Nenos ho furt, rozmazlíš ho!“. Znáte tyto věty? Také se vám dělá nevolno, jen je čtete a naskočí vám husí kůže, když to někdo vysloví nahlas? Ne, děti s  vámi v  posteli opravdu věčně spát nebudou. S láskou budete vzpomínat na to, jak to bylo krásné spolu spát, v noci si dítko přitulit jen co se zavrtí, cítit to malé tělíčko jak si na vás položí ručku a sladce voní spánkem. Zatlačíte slzu dojetí, až vám ten váš „velký“ drobek oznámí, že si bere peřinu a jde spát do své postele. A nošením dítě také nerozmazlíte, koneckonců matka dítě nosí devět měsíců pod srdcem. Je na ni zvyklé a plně odkázané, máma je jeho celý svět, tak proč to dětem odpírat, separovat je a ochudit o kontakt. U nás razíme heslo: „Chcete-li mít dítě vychované, musíte ho chovat.“. Náruč rodičů nijak klidnému spánku nebrání ani ho neohrožuje.

Další oblíbená spánková rada – a pozor často i z úst pediatrů- zní: „Dej mu na noc kaši, bude líp spát.“ Tak určitě ne. Zavádění příkrmů by mělo být citlivé a podávání jídla by zpočátku mělo probíhat přes den. Kaše na noc je něco jako kdybychom si my, dospělí, chtěli na noc dát vepřo-knedlo-zelo a to pořádnou porci. Přijde vám to divné? Bylo by vám těžko? Špatně by se vám spalo? Ano, žaludek by měl mnoho práce s  trávením, dítku by bylo také těžko, tak proč mu večerní usínání a spánek dělat ještě složitější, zvláště pokud to není žádný velký spáč.

A když dítě nezapadá do tabulek? Dělá vše jinak, než se okolí zdá jako normální, rady jak „by to mělo být“ se valí ze všech stran a přichází ta snad nejhorší “Nech ho vyřvat, však se naučí spát celou noc.“. Bible těchto rádců je kniha „Každé dítě se může naučit spát“. A jak je to ve skutečnosti? Každé matce pláč jejího děťátka trhá srdce. Intuice jí velí ho utěšit, přitulit, pomazlit. Dítě pláčem volá matku. Ne, metoda vyplakávání opravdu není nijak přínosná. Výzkumy bylo ověřeno, že děti, které jsou nechávány vyplakat, mají vyšší hladiny stresových hormonů a hůř prospívají.

Dotýkat se, mazlit, tulit neznamená rozmazlovat. Dítěti chceme porozumět, naladit se na sebe navzájem, aby nám bylo spolu dobře. Partnera si přeci také nedržíme od těla, aby „si na nás nezvykal“. Děti potřebují přirozené hranice, ale tím, že je od sebe budeme odstrkovat a držet si je od těla si přirozené hranice nevytvoří.

Závěrem si připomeňme výhody společného spánku. Blízkost maminky v  prvních letech života (uvádí se minimálně 3 roky) vede k  zdravému sebevědomí, samostatnosti a přirozenému vývoji dítěte. Společný spánek usnadňuje kojení – máma nemusí vstávat a přecházet za dítětem do jiného pokoje, přitulí se a nakojí. Společné spaní dítě uklidňuje, lépe usíná a má klidnější a kvalitnější spánek. Nespornou výhodou je také utužování vztahů s rodiči, maminky také vykazují citlivější a ochranné chování vůči dítěti (častější mazlení, líbání, hlazení).

Spěte sladce a společně, užívejte si vzájemnou blízkost, kontakt a kojte na požádání.

 

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení