Orální glukózotoleranční test (OGTT)

Vytvořeno31.07.2017

Budu maminka – orální glukózotoleranční test (OGTT)

V těhotenské poradně u vašeho gynekologa, kterou jste absolvovala cca kolem 20tg jste jistě dostala dvě žádanky. Jednu na velký genetický ultrazvuk a FECHO (to jsme podrobně rozebírali v předchozím článku) a druhou na OGTT. OGTT je zkratka pro orální glukózotoleranční test, tedy vyšetření na těhotenskou cukrovku.

Těhotenská cukrovka (gestační diabetes) je stav, kdy slinivka břišní neprodukuje dostatečné množství inzulinu, který je potřebný pro úpravu hladiny glukózy v krvi. Glukóza pak přechází ve větším množství do krve plodu, u kterého spustí nadměrnou tvorbu inzulinu a následně pak rychlý růst plodu. Dítě pak může být velké, ale nezralé.

Test se provádí mezi 24tg a 28tg a je v rámci screeningových vyšetření nabízen všem těhotným ženám. Test není povinný a lze jej odmítnout. U žen s vyšším rizikem gestačního diabetu se test provádí již v prvním trimestru, ve druhém a třetím trimestru se opakuje. Za ženy s vyšším rizikem jsou považovány ty, které jsou: obézní, v předešlém těhotenství měly těhotenskou cukrovku, jejichž blízcí rodinní příslušníci (rodiče, sourozenci) trpí cukrovkou, porodily v předešlém těhotenství dítě vážící 4kg a více anebo porodily mrtvé dítě.

Test se provádí na lačno, před testem ideálně 10-12h nejíst a nepít. Před testem je dobré se vyhnout velké námaze, požití alkoholu či přejídání. Test by se neměl provádět při nemoci nebo po úrazu. Během testu se 3x odebírá krev. První odběr je hned ráno nalačno. Pak dostanete vypít roztok glukózy (ideálně si s sebou doneste citron a dochuťte si roztok). Za hodinu po vypití glukózy se provádí opět odběr žilní krve a za hodinu další (tedy 2h od vypití glukózy). Pokud se nebudete cítit dobře, je možné test přerušit a zopakovat jindy či zcela odmítnout.

Normální hodnoty testu jsou nalačno do 5,1mmol/l, po 1h do 10,0mmol/l a po 2h do 8,5mmol/l. Hodnoty se mohou dle laboratoří mírně lišit. Pokud je hodnota glykémie zvýšená již při prvním odběru, tak se test ukončí a zopakuje následující den. Pokud je i při opakovaném odběru hodnota glykemie zvýšená, tak se již další odběry neprovádí a stanoví se diagnóza těhotenské cukrovky. Pozitivní test je tehdy, pokud dojde k překročení normální hodnoty, i jen mírnému a jen v jednom testovaném vzorku.

Test pouze ukazuje, zda má žena těhotenskou cukrovku nebo nemá, neukazuje, o jak těžký stav se jedná. Pokud máte výsledek testu pozitivní, odešlou vás do diabetologické poradny, kde dostanete informace o dietě při těhotenské cukrovce, a zvou vás na pravidelné odběry.

Pokud se rozhodujete, zda na test jít či ne, je dobré zhodnotit rodinnou situaci, zda opravdu nikdo z blízkých diabetem netrpí a nejste tedy z tohoto pohledu mezi rizikovými ženami. Pokud se obáváte zátěže pro vaše tělo, nestravujete se ale zrovna předpisově a sníte klidně tabulku čokolády na posezení, tak je zátěž testu zhruba srovnatelná (množství vypité glukózy na testu odpovídá cca 28kostkám cukru). A pokud je váš jídelníček naprosto vzorový příklad zdravého životního stylu, tak můžete vážit přínosy a negativa testu, zda by se váš jídelníček rapidně změnil při zjištění cukrovky a podobně. Pro některé ženy je test nepříjemný, jiným nijak zvlášť nevadí. Gestační diabetes ale může postihnout i naprosto nerizikové mladé zdravé ženy. Z neléčeného diabetu plynou případná rizika pro dítě: velký plod nad 4kg, po porodu hrozící hypoglykemie, hyperaktivita, lehká mozková dysfunkce či diabetes v dospělosti. Gestačním diabetem jsou ohrožena asi 4% těhotných žen. A rada na závěr – pokud na test půjdete, vezměte si s sebou krom citronu i dobrou knihu nebo aspoň časopis. Počítejte, že nějaké 3h dohromady se vším všudy si v čekárně posedíte.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení