Porod doma

Vytvořeno10.01.2018

V našich podmínkách je nejčastější variantou místa porodu nemocnice. Délka pobytu v nemocnici se pak odvíjí od toho, zda žena s dítětem zůstane hospitalizovaná (cca3-4 dny) nebo zda si zvolí variantu ambulantního porodu (a tedy po porodu odchází domů). Není to ale jediná možná varianta jak a kde porodit. V zahraničí existují tzv. porodní domy. A neopomenutelnou variantou je i porod doma (plánovaný či překotný).

Kde se nejčastěji rodí doma? V Nizozemsku proběhne doma až 60% porodů. V Anglii mají zákon, který porodní asistentce ukládá pomoci ženě při porodu, ať už se rozhodne porodit kdekoliv (tedy i doma). Další zemí s podobným zákonem je i Německo (zákon přímo nařizuje přítomnost porodní asistentky u každého porodu). Mezi další země se řadí např. Lucembursko, Švédsko, Finsko či Norsko. Tyto uvedené země mají zároveň téměř totožné výsledky, pokud srovnáme statistiku novorozenecké úmrtnosti: Lucembursko 1,4 promile, Švédsko 1,6, Finsko a Norsko 2 promile, ČR 1,6 promile. Statistiky tedy vyvrací mýtus, že mít v zákoně legálně ukotvenou možnost domácího porodu zvyšuje novorozeneckou úmrtnost.

Kdo může rodit doma? Zdravá žena s fyziologicky probíhajícím porodem. Porod doma probíhá pouze, pokud je fyziologický (tzn. neobjeví se žádné příznaky, které signalizují, že bude třeba zasáhnout). Pokud se v průběhu těhotenství nebo ve zdravotním stavu matky vyskytuje nějaká odchylka od normy, porod doma se nedoporučuje. Běžně se jedná o vysoký tlak a riziko preeklampsie, dřívější porod císařským řezem, gestační diabetes a podobně. Pokud se v průběhu porodu objeví komplikace, je většinou dostatek času ženu převézt do zdravotnického zařízení. Fatální komplikace, které by přišly náhle bez varování, jsou velmi vzácné a ani při porodu v nemocnici se nemusí podařit je vyřešit (takovouto vážnou komplikací může být např. embolie plodovou vodou).

V ideálním případě probíhá domácí porod za asistence porodní asistentky, ale bez zbytečných zásahů. Zkušené porodní asistentky se drží zásady „Ruce pryč a čekat“. Každý porod sice probíhá jinak rychle, ale vždy je třeba trpělivost. Uspěchání a zbytečné zásahy často vedou jen k zastavení porodu a vzniku komplikací. Pravdou je, že jakmile jednou do porodu někdo zasáhne, tak přibývá dalších a dalších zásahů. Proto se většina porodních asistentek snaží nechat porod postupovat svým tempem, pomáhá ženě zvládnout bolest, najít úlevovou polohu a podobně.

Porodní asistentky v ČR jsou během svého vzdělávání připravovány pouze na práci v nemocnici. Chybí praktická zkušenost, nejsou vedeny k  samostatné zodpovědné práci, ale převážně k  asistenci lékaři. Pokud se porodní asistentka rozhodně pro terénní péči, většinou to znamená několik let praxe v nemocnici, dále pak dlouhodobý mentoring jiné zkušené porodní asistentky, která již terénní praxi vykonává. Služby soukromých porodních asistentek v ČR nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění, vše si tedy musí klientka zaplatit sama bez nároku na proplacení pojišťovnou. Nejasná a neúplná je i legislativa, která se domácích porodů týká. Nejsou nijak postaveny mimo zákon, žena se může svobodně rozhodnout, kde porodí. Zároveň ale zákon nijak nezajišťuje ženě asistenci porodní asistentky, pokud se rozhodne rodit doma.

Domácí porody jsou velmi těžké téma a vyvolávají spoustu emocí. Díky nejasné legislativě dále po porodu často vznikají zmatky s vydáním rodného listu nebo jiné problémy týkající se administrativy.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení