Porod koncem pánevním

Vytvořeno14.11.2017

Poloha koncem pánevním (KP) patří mezi zcela fyziologické, i když neúplně běžné varianty uložení dítěte v děloze na konci těhotenství. Není třeba na takové uložení miminka pohlížet jako na abnormalitu a je možné takto spontánně porodit. Stejně jako každý jiný porod, i vaginální porod koncem pánevním s sebou nese určitá rizika, proto se na něj také jako na rizikový pohlíží. Většina takto uložených dětí by se mohla narodit spontánně vaginálním porodem, běžná praxe je však ukončit těhotenství císařským řezem. Nemusí to tak ale být vždy a císařský řez není nejiná možnost. Bohužel, císařský řez jako ukončení těhotenství není často ani tak doporučován jako spíše vnucován. Ať už se žena rozhodně pro císařský řez nebo pro vaginální porod, měla by být dostatečně informovaná a měla by mít možnost si vše v klidu promyslet.

Nejběžnější variantou je porod miminka koncem pánevním, které má z ultrazvuku váhový odhad 2500-3500g a vstupuje do pánve hýžděmi nebo hýžděmi a skrčenýma nožkama. I když se jedná o zcela normální vedení porodu, často rodičky i zdravotníci ztrácejí jistotu a volí raději variantu císařského řezu. Pro vaginální vedení porodu je třeba hlavně zkušenost a trpělivost. U porodu by měla asistovat klidná zkušená porodní asistentka a zkušený lékař. Oba by měli mít detailní znalost vedení vaginálního porodu koncem pánevním a v ideálním případě i praxi v asistenci u takového porodu. Zcela vyloučeno je totiž jakékoliv urychlování porodu. Další zásadou je staré „ruce pryč“. Dítě by mělo mít, pokud je to možné, co nejvíce prostoru a možnost přirozeně dorotovat a vyjít ven. Při porodu KP také není možné provést dirupci vaku blan („pustit vodu“). Pro porod je výhodnější, když se dítě do poslední chvíle rodí ve vaku blan, který pomáhá roztáhnout porodní cesty.

Velkou roli na průběh porodu má také poloha rodičky. Nejčastější polohou, která je vhodná a zároveň ji rodičky samy aktivně zaujímají, je poloha na kolenou, kdy se žena opírá o dlaně či lokty, a nebo varianty této polohy. Při porodu KP bývá také doporučován častější monitoring miminka. V  poloze na všech čtyřech je monitorování možné bez větších obtíží, rodička tedy nemusí zaujímat polohu na zádech, která není doporučována.

I tak asi 60% vaginálních porodu KP nakonec skončí císařským řezem. Komplikace souvisí nejčastěji s urychlováním porodu, zásahy do mechanismu porodu a následně vzniklými komplikacemi. Pokud porod nepostupuje a dítěti se daří dobře, je možné ještě vyčkat nebo v  klidu připravit na císařský řez. Pokusy o urychlování a podobně se obvykle nevyplácejí. Vyhrocené situace nepřispívají na psychické pohodě rodičce ani přítomným zdravotníkům.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení