Preeklampsie

Vytvořeno03.03.2018

Preeklampsie, dříve nazývaná pozdní gestóza je stav, který dokáže velmi nepříjemně zkomplikovat těhotenství. Může se nečekaně vyvinout u ženy zcela zdravé, nejčastěji po 6. měsíci těhotenství. Postihuje zhruba 6-8% těhotných žen a těhotenství se tímto stává rizikovým, žena je pak více sledovaná a absolvuje častější kontroly. Ke konci těhotenství se tav může zhoršovat.

 

Preeklampsie se nejčastěji vyskytuje u žen při prvním těhotenství,dle pokud mají preeklampsii v  osobní či rodinné anamnéze, věk pod 20 nebo nad 40 let, u obézních žen, při vícečetných těhotenstvím, u GDM. Často je za riziko také považováno dřívější onemocnění jako revmatoidní artritida, migrény, nemoci jater či ledvin a vysoký tlak.

Průvodní znaky preeklampsie v  těhotenství:

      • Vysoký tlak. Ten je většinou úplně prvním projevem. Hodnota naměřeného TK se při opakovaných měřeních pohybuje nad 140/90
      • Bílkovina v  moči. Provádí se sběr moči za 24h, většinou za hospitalizace budoucí maminky
      • Otoky dolních končetin přetrvávající i po nočním klidu, otoky v  obličeji a podobně
      • Opakované silné bolesti hlavy
      • Poruchy zraku a světloplachost, často také „mžitky“ před očima
      • Nevolnost a pocit na zvracení
      • Neklid, nervozita.
      • Bolest v  oblasti pod žebry, kolem žaludku, horní části břicha
      • Nepřiměřený příbytek na váze (více než 1kg/týden).

Začátek preeklampsie ženy většinou nijak nepociťují a onemocnění je zjištěno náhodou během kontroly těhotenské poradně, kdy je ženě zjištěna bílkovina v  moči či naměřen nepřiměřeně vysoký tlak. Pro stanovení diagnózy je nutné opakované naměření TK 140/90 a více a prokázání bílkoviny v  moči. Často se také dělá rozbor krve na zjištění funkce jater a ledvin.

Možné komplikace preeklampsie jsou eklampsie, HELLP syndrom, nedostatečné zásobení a předčasné odloučení placenty. Eklampsie je stav, kdy dochází ke křečím podobným epileptickému záchvatu, nedostatečnému okysličení mozku a následnému bezvědomí. Stav ohrožuje na životě matku i dítě. Při HELLP syndromu dochází k  rozpadu červených krvinek, zvýšení jaterních testů, snížení krevních destiček a poruchám srážlivosti. Stav je nebezpečný pro matku i dítě. Nedostatečné zásobení placenty může vést k  zpomalení růstu dítěte, nízké porodní váze, předčasnému porodu nebo až úmrtí plodu v  děloze. Předčasné odlučování placenty pak může vyvolat akutní krvácení, které ohrožuje na životě matku i dítě.

Jedinou léčbou preeklampsie je porod. Pokud ještě těhotenství není v  termínu, většinou je snaha korigovat krevní tlak léky a podávat těhotné hořčík. Obvykle bývá snaha nechat těhotnou ženu donosit dítě do termínu porodu, během kontrol v  poradně bývají opakovaně měřeny průtoky pupečníkem. Pokud to zdravotní stav ženy, dítěte či obou neumožňuje a hrozí akutní ohrožení, je porod vyvolán před termínem. V  takovém případě jsou matce podávány kortikosteroidy pro urychlení vývoje plic dítěte. Při špatném stavu matky či dítěte je obvykle porod veden císařským řezem.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení