Preeklampsie

Preeklampsie

Preeklampsie, dříve nazývaná pozdní gestóza je stav, který dokáže velmi nepříjemně zkomplikovat těhotenství. Může se nečekaně vyvinout u ženy zcela zdravé, nejčastěji po 6. měsíci těhotenství. Postihuje zhruba 6-8% těhotných žen a těhotenství se tímto stává rizikovým, žena je pak více sledovaná a absolvuje častější kontroly. Ke konci těhotenství se tav může zhoršovat.

 

Preeklampsie se nejčastěji vyskytuje u žen při prvním těhotenství,dle pokud mají preeklampsii v osobní či rodinné anamnéze, věk pod 20 nebo nad 40 let, u obézních žen, při vícečetných těhotenstvím, u GDM. Často je za riziko také považováno dřívější onemocnění jako revmatoidní artritida, migrény, nemoci jater či ledvin a vysoký tlak.

Průvodní znaky preeklampsie v těhotenství:

   • Vysoký tlak. Ten je většinou úplně prvním projevem. Hodnota naměřeného TK se při opakovaných měřeních pohybuje nad 140/90
   • Bílkovina v moči. Provádí se sběr moči za 24h, většinou za hospitalizace budoucí maminky
   • Otoky dolních končetin přetrvávající i po nočním klidu, otoky v obličeji a podobně
   • Opakované silné bolesti hlavy
   • Poruchy zraku a světloplachost, často také „mžitky“ před očima
   • Nevolnost a pocit na zvracení
   • Neklid, nervozita.
   • Bolest v oblasti pod žebry, kolem žaludku, horní části břicha
   • Nepřiměřený příbytek na váze (více než 1kg/týden).

Začátek preeklampsie ženy většinou nijak nepociťují a onemocnění je zjištěno náhodou během kontroly těhotenské poradně, kdy je ženě zjištěna bílkovina v moči či naměřen nepřiměřeně vysoký tlak. Pro stanovení diagnózy je nutné opakované naměření TK 140/90 a více a prokázání bílkoviny v moči. Často se také dělá rozbor krve na zjištění funkce jater a ledvin.

Možné komplikace preeklampsie jsou eklampsie, HELLP syndrom, nedostatečné zásobení a předčasné odloučení placenty. Eklampsie je stav, kdy dochází ke křečím podobným epileptickému záchvatu, nedostatečnému okysličení mozku a následnému bezvědomí. Stav ohrožuje na životě matku i dítě. Při HELLP syndromu dochází k rozpadu červených krvinek, zvýšení jaterních testů, snížení krevních destiček a poruchám srážlivosti. Stav je nebezpečný pro matku i dítě. Nedostatečné zásobení placenty může vést k zpomalení růstu dítěte, nízké porodní váze, předčasnému porodu nebo až úmrtí plodu v děloze. Předčasné odlučování placenty pak může vyvolat akutní krvácení, které ohrožuje na životě matku i dítě.

Jedinou léčbou preeklampsie je porod. Pokud ještě těhotenství není v termínu, většinou je snaha korigovat krevní tlak léky a podávat těhotné hořčík. Obvykle bývá snaha nechat těhotnou ženu donosit dítě do termínu porodu, během kontrol v poradně bývají opakovaně měřeny průtoky pupečníkem. Pokud to zdravotní stav ženy, dítěte či obou neumožňuje a hrozí akutní ohrožení, je porod vyvolán před termínem. V takovém případě jsou matce podávány kortikosteroidy pro urychlení vývoje plic dítěte. Při špatném stavu matky či dítěte je obvykle porod veden císařským řezem.

VýrobceJOŽÁNEK