Proč používat moderní látkové pleny?

Proč používat moderní látkové pleny?

 

Moderní látkové pleny se podstatně liší od plenek, do kterých nás balili naši rodiče. Moderní látkové pleny jsou tvarované a vypadají jako malinké kalhotky. Manipulace s nimi je velmi pohodlná a děti si v nich lebedí. Moderní látkové plenky se nevyvařují, není třeba je žehlit, ani složitě skládat. Miminku velmi hezky padnou a udrží vše, co udržet mají. Mimoto je používání jednorázových plen nejen finančně nákladné, ale i jejich ekologická zátěž je ohromná. Z četných studií navíc vyplývá, že při pravidelném a dlouhodobém používání představují jednorázové pleny pro miminko i zdravotní riziko.

3 hlavní důvody PRO látkové pleny.

 • Látkové pleny jsou ekologičtější.

  Jednorázové pleny NEJSOU vyrobeny z papíru! Základními surovinami jsou ropa a buničina. Na výrobu jednorázových plen pro jedno dítě se spotřebuje cca 300 kg buničiny a cca 900 litrů ropy, což by v přepočtu na benzín a ujeté kilometry dělalo něco okolo 12 000 km. Ve srovnání s látkovými plenami spotřebují jednorázové pleny, na jedno dítě 2,3 x více vody, 3,5 x více energie, 8,3 x více neobnovitelných a až 90 x více obnovitelných zdrojů. Jednorázové pleny tvoří až 20% veškerého domácího odpadu na skládkách. Každé jednorázovkové miminko k tomu přispívá cca 2 tunami, které se v průměru podle typu pleny rozkládají 200 – 400 let.

 • Látkové pleny jsou ekonomičtější.

  1. jednorázové pleny stojí až 25000,-Kč: do 2,5 let věku miminka se použije cca 4000 jednorázových plen v průměrné hodnotě 16000-35000,- Kč (podle typu pleny).
  2. látkové pleny stojí méně než 9000,-Kč: základní sada látkových plen a svrchních kalhotek Haipa-daipa, která vydrží od narození miminka do 2,5 let jeho věku, přijde spolu s poplatky za elektřinu, vodné a stočné a prací prostředky přibližně na 9000,- Kč.
  3. finanční úspora látkových plen je okolo 16000,- Kč: u jednoho mininka se použitím látkových plen ušetří okolo 16000,- Kč. Ale látkové pleny se dají samozřejmě použít i na další děti, a pak je úspora mnohem vyšší vyšší. (Tento odstavec vychází z cen platných v roce 2012
 • Látkové pleny jsou zdravotně nezávadné.

  Důležitou součástí jednorázových plen je kromě vnější nepromokavé vrstvy a buničiny také absorpční prášek – polyakrylát sodný, který má schopnost absorbovat 100–300 x tolik tekutiny, než kolik sám váží. Díky této ohromné schopnosti nasávat okolní vlhkost absorbuje polyakrylát sodný kromě moči i přirozenou vlhkost pokožky miminka. Nadměrné vysoušení pokožky může napomáhat vzniku opruzenin. Při pravidelném a dlouhodobém používání jednorázových plen je polyakrylát sodný dáván do souvislosti také se zvýšeným počtem vaginálních srůstů u malých holčiček a problémy s předkožkou a případnou pozdější neplodností u chlapečků.

 

VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Proč používat moderní látkové pleny?
Vytvořeno31.07.2017
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Povolit cookies