Proč používat moderní látkové pleny?

Proč používat moderní látkové pleny?

Proč používat moderní látkové pleny?

 

Moderní látkové pleny se podstatně liší od plenek, do kterých nás balili naši rodiče. Moderní látkové pleny jsou tvarované a vypadají jako malinké kalhotky. Manipulace s nimi je velmi pohodlná a děti si v nich lebedí. Moderní látkové plenky se nevyvařují, není třeba je žehlit, ani složitě skládat. Miminku velmi hezky padnou a udrží vše, co udržet mají. Mimoto je používání jednorázových plen nejen finančně nákladné, ale i jejich ekologická zátěž je ohromná. Z četných studií navíc vyplývá, že při pravidelném a dlouhodobém používání představují jednorázové pleny pro miminko i zdravotní riziko.

3 hlavní důvody PRO látkové pleny.

 • Látkové pleny jsou ekologičtější.

  Jednorázové pleny NEJSOU vyrobeny z papíru! Základními surovinami jsou ropa a buničina. Na výrobu jednorázových plen pro jedno dítě se spotřebuje cca 300 kg buničiny a cca 900 litrů ropy, což by v přepočtu na benzín a ujeté kilometry dělalo něco okolo 12 000 km. Ve srovnání s látkovými plenami spotřebují jednorázové pleny, na jedno dítě 2,3 x více vody, 3,5 x více energie, 8,3 x více neobnovitelných a až 90 x více obnovitelných zdrojů. Jednorázové pleny tvoří až 20% veškerého domácího odpadu na skládkách. Každé jednorázovkové miminko k tomu přispívá cca 2 tunami, které se v průměru podle typu pleny rozkládají 200 – 400 let.

 • Látkové pleny jsou ekonomičtější.

  1. jednorázové pleny stojí až 25000,-Kč: do 2,5 let věku miminka se použije cca 4000 jednorázových plen v průměrné hodnotě 16000-35000,- Kč (podle typu pleny).
  2. látkové pleny stojí méně než 9000,-Kč: základní sada látkových plen a svrchních kalhotek Haipa-daipa, která vydrží od narození miminka do 2,5 let jeho věku, přijde spolu s poplatky za elektřinu, vodné a stočné a prací prostředky přibližně na 9000,- Kč.
  3. finanční úspora látkových plen je okolo 16000,- Kč: u jednoho mininka se použitím látkových plen ušetří okolo 16000,- Kč. Ale látkové pleny se dají samozřejmě použít i na další děti, a pak je úspora mnohem vyšší vyšší. (Tento odstavec vychází z cen platných v roce 2012
 • Látkové pleny jsou zdravotně nezávadné.

  Důležitou součástí jednorázových plen je kromě vnější nepromokavé vrstvy a buničiny také absorpční prášek – polyakrylát sodný, který má schopnost absorbovat 100–300 x tolik tekutiny, než kolik sám váží. Díky této ohromné schopnosti nasávat okolní vlhkost absorbuje polyakrylát sodný kromě moči i přirozenou vlhkost pokožky miminka. Nadměrné vysoušení pokožky může napomáhat vzniku opruzenin. Při pravidelném a dlouhodobém používání jednorázových plen je polyakrylát sodný dáván do souvislosti také se zvýšeným počtem vaginálních srůstů u malých holčiček a problémy s předkožkou a případnou pozdější neplodností u chlapečků.

 

Zdrojwww.jozanek.cz