První doba porodní

Vytvořeno31.07.2017

První dobou porodní začíná porod. V této době také odtéká plodová voda, někdy náhle jako začátek porodu, jindy až v průběhu porodu. Bolesti se stávají pravidelnější a intenzivnější, vyžadují plné soustředění ženy, prodýchávání a odpočinek. Bolesti mají vliv na zánik děložního hrdla. Hrdlo se postupně zkracuje a rozvinuje. Když je plně připravené k porodu, hovoříme o „zašlé brance“ a průměr má okolo 11-12cm.

Hlavička dítěte sestupuje pomalu a pozvolna. Uvádí se, že obvyklé trvání první doby porodní je u prvorodiček 10-12h a u druhorodiček 6-8h. V nemocnici se během této doby obvykle monitoruje matka i dítě. Matce je pravidelně měřen tlak a teplota. Dítě je pak monitorováno pomocí CTG, kdy se pak dle potřeby a stavu střídá poslechnutí ozev dítěte co 15min, natočení záznamu co 3h asi na 20min nebo kontinuální monitorování.

 Pohyb matky není omezen. Během první doby se může libovolně pohybovat, odpočívat ve vaně, nahřívat podbřišek ve sprše, pohupovat se na balonu, procházet se, ležet na boku, prodýchávat kontrakce na žíněnce na všech čtyřech a podobně, záleží co je ženě příjemné a jakou polohu jí bolest dovoluje zaujmout. S intenzivnějšími kontrakcemi také stoupá potřeba matky bolesti mírnit a lépe zpracovávat. K tlumení bolestí se mimo výše uvedené změny poloh také často využívá akupunktura, aromaterapie, vokalizace bolesti (často hlubokým mručením nebo dlouhým „aaaah“).Velmi příjemná může být také masáž křížové oblasti nebo kombinace masáže a pobytu v teplé vodě. Nemalou roli ve zvládání porodních bolestí hraje předporodní příprava. Většina žen jde k porodu informovaných a připravených, mají už jistou představu o tom, co by mohlo jejich bolesti příjemně ulevit. Ve zdravotnickém zařízení je k tlumení bolesti nabízen nejčastěji epidurál či léky, které by měly uvolnit porodnickou branku či urychlit porod. Žena také často hledá vhodnou polohu pro samotný porod.

Dnes již naštěstí v porodnicích nezakazují příjem jídla a tekutin. Je vhodné během porodu popíjet čistou neperlivou vodu po malých doušcích. K načerpání sil pomáhají také malé svačinky, ideální je mít připravený banán, piškoty, hroznový cukr, dětskou přesnídávku a jiné dobře stravitelné potraviny.

První doba porodní vyžaduje od rodičky i zdravotníků velkou trpělivost, vytrvalost a emaptii. Je dobré, když ženu doprovází manžel, dula či porodní asistentka (případně kombinace osob manžel + dula a podobně), blízká osoba, která ženě poskytne potřebnou oporu, pocit bezpečí, motivaci. Tyto doprovázející osoby také často hrají klíčovou roli při dodržení porodního plánu, přání ženy o tom jak má porod proběhnout.

Na přání ženy, nebo pokud porod déle nepostupuje, je možné zavést „epidurál“. Epidurální analgezie se většinou aplikuje při otevření branky na 3cm. Pokud žena neporodní do 12h od odtoku plodové vody, preventivně se podávají penicilinová antibiotika, toto lze odmítnout podepsáním negativního reverzu. Během porodu také bývají nabízeny léky proti bolesti a spasmolytika na uvolnění branky. Pokud porod postupuje a necítíte potřebu léky použít, můžete je odmítnout. Ke konci doby porodní bývá často aktivně podán oxytocin. Po podání umělého oxytocinu mohou být kontrakce bolestivější. Po jeho podání je nutné dítě monitorovat pomocí ctg. Pokud si přejete porod bez infuze oxytocinu, je třeba to uvést ve vašem porodním plánu a poučit doprovázející osoby, aby tuto skutečnost personálu připomněly a pohlídaly. Prevencí je nenechat si zavést do žíly kanylu.

 

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení