První měsíc s dvojčátky – maminka v říší divů

Vytvořeno31.07.2017

 Z porodnice jsem se už těšila domů, ale pak jsem si najednou uvědomila, že tam nebudu mít to kouzelné tlačítko, kterým si přivolám sestřičku na pomoc (i když jsem ho celkem využila asi tak dvakrát). Hned další den nás čeká kontrola u dětské doktorky. S dvojčaty zapomeňte na to, že byste se tam vydala sama. Záviděla jsem maminkám, které tam dorazily v klidu se svým jedním robátkem a v klidu si ho tam svlékly a v případě potřeby ukonejšily. Ale jak mám já, sakra, svléknout a uklidnit dvě děti najednou? Teprve v ordinaci zjistíte, jaký máte dar, a to sice slyšet a pamatovat si veškeré rady, které vám paní doktorka povídá od stolu přes řev vašeho, v případě vašich miláčků.  I přesto, že venku mrzne až praská, vycházím z budovy ordinace zpocená, jako bych byla v sauně.

Jak se říká, že kojení se vám naplno rozjede až v pohodlí vašeho domova, u nás se tak nestalo a bylo potřeba dokrmovat umělým mlékem. Tím, že dvojčátka přišla na svět o měsíc dříve, nedokázala se ani přisát. Ono mléko by bylo, ale závadu jsem spatřila v uzávěru. Z mých bradavek bych nechtěla pít ani já, takže se nedivím, že mě s tím děti poslaly do háje. Ale protože jsem děti nechtěla připravit o to nejlepší, vydala jsem do lékárny pro odsávačku mateřského mléka. Když už píšu o odsávačce, chtěla bych poprosit výrobce, zda by mohli být odsávačky v balení v celku. Nevím, jestli to bylo hormony nebo spíš barvou vlasů, ale já jí zaboha nemohla složit dohromady. Odsávačku jsem neměla připravenou ve výbavičce a koupit jsem jí šla dvě hodiny před dalším krmením. Děti už začaly křičet hlady a já odsávačku stále na tři kusy. Naštěstí mě manžel zachránil a nevím, jak je to možné, ale během pár vteřin jí smontoval. Dneska se tomu musím smát, ale tenkrát mi do smíchu dvakrát nebylo.  Tu bolest při odsávání cítím ještě dnes, obzvlášť v době, kdy jsem měla zánět prsu. To raději, prosím, další porod.

Pokud máte doma psího mazlíčka, nebojte se ho seznámit s novým členem rodiny. Hned po příchodu jsme našeho křížence jezevčíka nechali nahlédnout na nové členy smečky a dnes se naplno projevují jeho majetnické sklony, takže každá návštěva je důkladně prolustrována.

První měsíc miminka buď spinkají, papají nebo pláčou. I když to zní jako hračka, ve skutečnosti se pod tím skrývá pěkný kolotoč. Přebalovat, krmit, oblékat, uspávat, přebalovat, krmit, po krmení někdy zase převlékat. V našem případě hned dvakrát. Prvních 14 dní jsem byla jako maminka v říši divů, poté se to postupně začínalo ustalovat. Důležité je nastavit si režim, zejména s dvojčaty. Věřte mi, že za pár měsíců díky tomu budete sklízet ovoce. Krmila jsem vždy po 3 hodinách. Na krmení se většinou budil první Vašík a i přesto, že Viktorka ještě spinkala, krmila jsem je oba najednou. Nebudila jsem je pouze v noci, kdy jsem to nechávala na nich.

V prvním měsíci jsme museli s Vašíkem na ORL, kde mu střihali uzdičku pod jazýčkem a Viktorce rovnou propíchli uši, aby z ní byla ještě větší princezna.  Byla jsem za hrdinku, ale jakmile nás zavolali do ordinace, neměla jsem odvahu tam jít s nimi. Naštěstí tam byl manžel, který to zvládnul bravurně, zatímco já jsem zbaběle čekala před ordinací. Také jsem se těšila na první procházku s kočárkem. Venku byla zima a já nevěděla, zda už by dvojčata mohla ven nebo ještě ne. Přece jen měla být ještě v bříšku. Asi po 10 dnech jsme se odhodlali a přišel problém číslo dvě, s kterým se potýkám tedy do dneška: OBLÉKÁNÍ. Miminko by mělo mít vždy o jednu vrstvu více jak dospělý člověk. To je moc hezké, ale zatímco já v zimě pod bundou snesu triko a rolák, manželovi stačí tričko s krátkým rukávem, takže babo raď. Při každém oblékání jsem se bála, aby jim nebylo vedro nebo naopak zima. Nejlepším ukazatelem je teplota za zátylkem, takže jste mě mohli vidět při prvních procházkách neustále prstem v kočárku. 

Po prvním měsíci mají dvojčátka 51 cm, Viktorka váží 3370 g a Venda 3490 g. Přesně tolik měla mít při narození a kdo ví, zda bych na porod vzpomínala s takovou radostí.  Vy si momentálně zvykáte na novou zodpovědnou roli maminky. Jestli jste si krásně připravily a načančaly pokojíčky, věřím, že jste ho během prvního měsíce předělala a prakticky přizpůsobila. Tepláky a volné triko se teď na pár měsíců stanou vašimi nejlepšími přáteli a v kuchyni uvaříte maximálně kojící čaj. Prach na nábytku můžete vyřešit zatažením rolet na okně, čímž se stane neviditelným a co oči nevidí…  Také se smiřte s tím, že žádný film nedokoukáte do konce. I přesto všechno nejkrásnější odměnou za to všechno je spokojené, a hlavně spící miminko. Takže se snažte co nejvíce odpočívat a užívejte klidného miminka v náručí. Za chvíli vás totiž začne kopat, kousat a tahat za vlasy.

 Také bych se chtěla omluvit mé mamince za to, že jsem nechápala, jak si nemůže pamatovat, co vše jsem potřebovala já, když mi byl měsíc. Jakákoliv žádost o radu byla smetena pokaždé stejnou odpovědí: „To už si, Veru, nepamatuju“. Kdybych si nedělala zápisky do deníčku, tento článek by pravděpodobně nikdy neexistoval. 

AutorIng. Veronika Nováková
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení