šátky Jozanek- recenze

RECENZE NA ŠÁTKY JOZANEK

Rok 2018 je rokem našeho nosítka. Pro účely použití na nosítko jsme si v Čechách nechali utkat "šátkovinu"- tkanou látku keprové vazby ze 100% bavlny, a to u české tkalcovny s mnohaletou tradicí. Na nosítko se podařila úžasně, je pevná, odolná, přitom pruží v příčném směru a lehce se tak přizpůosbí tělíčku miminka. Přitom je lehká, a i když je nosítko dvojité, není příliš teplé a děťátko se v něm dá nosit i v létě ( samozřejmě vždy méně oblečené, než např. v kočárku, kvůli kontaktu s těle nosiče ).

Zadání látky bylo stejné, jako na látku na šátek, ale přeci jen, šátek, to už je úplně jiná "liga" a dokud jsme látku neměli hotovou, nebyli jsme schopni říci, jak se bude vázat, nosit, zanášet. Vyzkoušená na nosítku látka byla, ale to je něco jiného než vyzkoušená na šátku. A protože já sama mám osobní zkušenost jen s šátky dvou značek, rozhodli jsme se šátky nechat vyzkoušet a ohodnotit nosícími skupinkami, které o to projevily zájem.

Údaje budeme pečlivě sbírat a všechny, i negativní recenze zveřejňovat, aby si každý mohl udělat obrázek. Jako nevýhodu vnímáme to, že všechny skupinky obdržely šátky úplně nové, tedy žádný z nich nebyl ještě "zanošen", a to ovlivní recenze, toho jsme si vědomi. Přesto, pokud aspoň polovina hodnocení bude pozitivních, nebo budou hodnocení "napůl pozitivní"- např. že mají šátky svá pro a proti, zařadíme je do prodeje. Jsme přesvědčení, že není na světě šátku, který by maximálně vyhovoval všem. Šátky bychom nabízeli relativně levné ( do 1600,-Kč šátek vel. 6- o hraně 4,7m ), a proto jsme přesvědčeni, že pokud dostaneme aspoň polovinu pozitivních recenzí, šátek budeme moci uvést do prodeje.

 

8.7.2018- Nikola Volf Kosorínová

Nosím 10,5kg skoro 9 měsíční.
Na záda (vážu batoh) je to moc pohodlné i ta délka ( 4,7m ) je pro mě ideální. Na břicho jsem zatím tolik nevázala, pouze KSK a ten mi nebyl úplně pohodlný, jsem zvyklá na měkčí a poddajnější šátky.
Manžel vázal jednoduchý kříž, ten byl pro něj celkem pohodlný, i když není zvyklý často nosit.
Ještě budu zkoušet další úvazy, abych mohla pořádně celkově zhodnotit.
Ze začátku jsem ho vánočkovala, protože byl hodně tvrdý, několikrát žehlila a můžu říct, že ted už je mnohem měkčí, i když ještě není uplně ideální. Na dotahování je už dobrý, ze začátku to šlo hodně ztuha.
Vzhledem k tomu, že je celobavlněný je údržba bezproblémová. Barva je moc hezká, univerzální, pro muže i ženu.

 

15.7. 2018- Lea Chovancová

V prvom rade chcem poďakovať za možnosť testovať šatku :)
Kočík nepouživame vôbec, testerka Amélia je výhradne nosená. Má 11 mesiacov a zhruba 11 kg.
Šatka k nám prišla kuriérom, v plastovej obálke.
Prvé čo ma na šatke zaujalo bolo, že je husto tkaná a farba bola krajšia ako na fotke .
Pred prvým naviazaním sa väčšina šatiek musí oprať, aby sa dokončil výrobný proces,tak sme neváhali a šatka putovala do práčky. Kedze je to čistá bavlna , nemusí sa prať ručne. Výrobca odporúča prať na 40°C pri nízkych otáčkach, sušil sa vodorovne rozložený.
Pri žehlení som si všimla sem tam preskočenú nitku.
Na šatke je stredová značka, avšak iba na jednej strane, začiatočníčkam by pomohlo ak by bola aj na druhej strane, lepšie sa vedia orientovať pri viazaní.
Za mna je šatka super široká, čo ocením hlavne pri kapsovaní na chrbát, ale pri viazaní novorodencov môže širšia šatka vyžadovať viac cviku s kapsovaním.
Ešte by som odporúčala na šatku našiť aj  štítok so starostlivosťou a zložením.
Šatka bola po opraní a vyžehlení stále tuhá a jemne šmykľavá.
Na jej zanosenie som okrem aktívneho nosenia ešte vianočkovala a preťahovala šatku cez krúžky, ku koncu testovania už bola príjemne mäkká .
V KSK šatka držala super, aj napriek váhe našej Amélií( 11kg) ma šatka po dôslednom podoťahovaní ,nikde neťahala ani nerezala.
Skúšali sme rôzne úväzy , najčastejšie DH a KSK a myslím že táto šatka je po zanosení super pracant, vďaka tomu že je tenká, je vhodná aj pre maličké bábätká ( zanosená, aby sa mamičkám s ňou dobre pracovalo)  ale s prehľadom odnesie aj toddlera:)
My sme boli s testovaním veľmi spokojné, šatku dokonca prvý krát skúsil aj tatino :) brali sme ju na podporky a skusali sme naväzovať aj toddlerov aj najmenšie babätká.
Ďakujeme za možnosť túto šatku testovať :)

 

18.7.2018- Mgr. Lenka Mašková a Jihočeské šátkařky

1) Děkuji za možnost šátek otestovat. Když jsem ho poprvé vybalila, musím říct, že mne vůbec nezaujal – žádný super motiv, taková tvrdá metráž. No nic, musel do pračky, což z něj činí skvěle údržbový šátek, není to žádná citlivka s potřebou ručního praní. Po vyprání a vyžehlení byl šátek dost tvrdý a co mne mrzelo nejvíce, strašlivě se mačkal, to u svých šátků neznám. Případné nakupující bych upozornila, že je nutné šátek zanosit, aby nebyliy zklamané po prvním navázání. Když se mi šátek dostal do ruky po maratonu nosicích žen ze skupiny Jihočeské šátkařky, pocitově to byl opravdu jiný šátek – příjemnější. Na šátku se mi líbí, že je tenký, přesto pevný. A nezajímavá barva? Ta se stala jeho předností – líbí se mi moc, nechá se snadno zkombinovat s oblečením, v jednoduchosti je krása. Vázala jsem s 6 kg chlapečkem, hezky se dotahuje, drží, nepovoluje a dělá malý uzel. Co bych vytkla? Rozhodně mačkavost šátku, chybí mi výrazná středová značka (větší, nebo ne černá) a určitě bych ji ocenila na obou stranách. Jelikož je šátek oboustranný, dovolila bych si lemy založit každý z jiné strany, jak to vídám u jiných oboustranných šátků. Nosítka z tohoto šátku budou parádní, po zanošení bych ho doporučila i k prodeji jako šátek, se zdůrazněním potřeby zanošení a vychytání malých detailů, o kterých jsem psala výše. Pokud budeme jako skupinka vylosováni, šátek užijeme pro nové maminky a bude dále sloužit k testování. Jožánkovi moc fandím a přeji hodně spokojených nošenců. 

2) na to, jak je to tenkej bavlnak, tak je hodně tuhej, určitě chce roznosit, pak bude asi na miminka ok, ale 10kg už jsem v něm teda cítila dost... Moc se mi líbila barva, ale to je jedno z mála pozitiv, bohužel. A souhlasím s Lenkou, že se špatně hledá středovka, jak je jen z jedné strany a černá na tmavém šátku... No, mají co zlepšovat u Jožánka. 

3) šátek je na první pohled tenký a tuhý. Ale uvázala jsem vpohodě a šátek se v úvazu ani nehnul. Myslím že neodpustí žádnou chybu, dolaďování jsem musela provést důsledně. Středovka mi problém nedělala, asi jsem zvyklá. Mačká se, ale to mě zatím všechny šátky co se nosíme. Jak byl tuhý tak mě řezal lehce ale záda nebolela. Barva neutrální, což mi nevadí ale mám raději něco zajímavého. Na novorozence a menší děti ano, ale nejdřív pořádně roznosit. U nás nošená slečna 6,5kg 3 měsíce

4) šátek mi na první pohled/dotek připomínal metráž a je hodně tvrdý. Bála jsem se, že 12kg už bude problém, ale byla jsem mile překvapena, že jsem v něm malýho skoro necítila. Že se hodně mačká mi nijak nevadilo a středovku jsem pokaždé našla hned, to je pro mě asi nejmenší problém. Záda mě z něj nebolela, jen po chvilce začal řezat, ale to se dalo čekat s 12 kg. Osobně bych si ho nekoupila, už kvůli vzhledu (mám radši veselé barvy), ale každý máme jiný vkus a zanošený bude na miminko fajn.

5) Podle mého názoru zas tak tvrdý není, po roznošení očekávám, že materiál teprve ukáže svojí kvalitu. Navazovala jsem na zkoušku několik úvazů a krásně se dotahoval. Barva mě chytla za srdce, mám doma samé pruhy, takže super změna.. Je trochu delší, ale vypadá dobře i když vlaje za zadkem.. Co mi vadilo byl čmuch nové látky, ale několik praní by to mělo odstranit. Středovka dobrá. Pěkná zkušenost, díky za možnost.. 

 

18.7.2018- Jarmila Málková a Nosíme děti Frýdek-Místek a okolí

1. JARMILA MÁLKOVÁ

Na šátek od Jožánka jsem byla moc zvědavá, protože s jinými jejich výrobky (trička, nosící mikina, těhotenské rifle) jsem spokojená. Byla jsem první testující, takže jsem měla možnost mít šátek úplně nezanošený. A přiznám se, v prvním momentě po vybalení z balíčku jsem si říkala, jestli to není od téhle firmy krok vedle. Zda tohle fakt bude kvalitní šátek.. No skepse šla stranou a šátek do pračky :-) U sušení jsem chodila a zkoumala vazbu, pružení. A i když se mi zprvu zdálo, že nepruží vůbec, během sušení jsem názor změnila, diagonálně pruží pěkně. A pak konečně přišla možnost navázat. Musím říct, že mě šátek překvapil, opravdu jsem k němu přistupovala s obavami, působil na mě zprvu víc jako plátno než jako šátek. Dotahoval se mi však hezky, jak píšou holky, chce to pořádně dotáhnout a během uvazování nepovolit, jinak se šátek trochu uvolní. Testovala jsem s 9kg dítkem cestou do školky a následnou cestou na sraz. A neslo se mi pohodlně, sice jsem si roztáhla pruhy pod zadečkem dítka (ale to bylo primárně proto, že dotažení nebylo 100%). V šátku se mi neslo dobře, netlačil, neřezal. A kupodivu, i když jsem byla první testující, šátek nebyl tuhý, dotahoval se mi dobře, hezky obepínal dítko. Pokud bude patřit k těm levnějším na českém trhu, s klidným srdcem ho budu doporučovat. Potvrdilo se mi, že ne vždy je první dojem správný a je škoda něco "odsoudit" bez vyzkoušení.  

DOPLNĚNÍ: 
Tak ještě jedna minirecenze od nás, testovali jsme jako první nezanošený šátek a teď tedy jako poslední. Tentokrát vyzkoušeno v DH, hodinu na koloběžce a šátek mi vyhovoval. Vázal i utahoval se mi fajn, úvaz ani po po čtyřech kilometrech nepovolil a malý byl stále stejně vysoko (viz fotka).

2. ANDREA ČOČKOVÁ:

Recenze: JOŽÁNEK - Uršula, fialový melír. Vel. 6 - 4,7 metrů. Malá má přes 11kg, 21 m, proto jsem měla trochu obavy, že mě šátek bude po delší době řezat, nebo bude nepohodlný. Ale nebyl, chtěl sice poopravovat během nošení, protože ve dvojitém kříži malou trochu tlačil pod kolínky a mě na ramenou, což si myslím, že odpadne s větší zanošeností šátku. Po opravách překvapil, netlačil a byl pohodlný i po 3/4 hodině. Je to šátek s praktickou a hezkou barvou, ještě nezanošený, klouzavější, v některých úvazech se mi hůře dotahoval. Třeba DH se mi nevázalo moc dobře,ale zase pak držel a pohodlný byl, malou jsem skoro necítila. Myslela jsem, že šátek bude spíše na menší miminka, ale zvládne v pohodě ve vícevrstevných úvazech i těžší batolata. Ráda bych jej vyzkoušela ještě po testování, jak změkne a jak se bude chovat. Určitě se vyrovná jiným šátkům, které jsem už zkoušela a některé dokonce svou nosností předčil, ikdyž chce trochu cviku při navazování. Děkuji firmě, že jsem si mohla vyzkoušet tento zajímavý šátek.

3. IVA KADERKOVÁ: 

Recenze: Jožánek - Uršula, fialový melír vel. 6 - 4,7m 100% bavlna
Tento šátek je plný paradoxů. Když jsem ho vzala do ruky, šustil jako čerstvě vyžehlené prostěradlo, je velmi tenký a zatím se hodně mačká - to se asi se zanošením změní. Je tkaný v keprové vazbě hodně na těsno a má poměrně tenká vlákna, takže se nepodobá žádnému šátku, který jsem kdy vlastnila. Je hodně klouzavý a tak se při navazování nesmí povolit napětí. Když se ale naváže, je na svou gramáž překvapivě pohodlný a tři hodinky ve městě bez problémů zvládl. Myslím, že unese bez většího řezání děti do 11 kg, možná i více. Problém je, že nejde úplně doporučit pro začátečníky kvůli obtížnějšímu dotahování. Ale právě začátečníci, kteří zatím do šátku nechtějí moc investovat, si takovýto tenký levný keprový šátek nejspíše pořídí. Naopak doporučit ho můžu zkušenějším šátkařkám a šátkarům, kteří shání levný, nosný, skladný šátek do kabelky na kratší poponesení, o který se nebudou bát, klidně ho vezmou k ohni, rozloží do trávy a navíc bude vypadat i vkusně. 
Testováno s nošencem 15m, 9kg, 75cm

4. KAROLÍNA BAJGAROVÁ:

Děkuji za možnost otestovat tento šátek.
Barevně se mi šátek líbil. Takový neutrální a pěkný.
Šátek na me působil jako prosteradlo, ale byl příjemný. Horší pro mě bylo jej vázat, mi strašně klouzal. Já která jsem zvyklá zakončit na jeden uzel se mi to u tohoto šatku nedařilo. 
Určitě nedoporučuji pro začátečníky to by je to rychle odradilo.
Ale jako šátek na domácí nošení- kojení je super. Nosila jsem 10kg dceru a nikde netlačil. Líbilo by se mi ho mít doma otázkou je jak dlouho by byl ještě pohodlný.
Ještě jednou děkuji

5. LENKA ZACIOSOVÁ:

Recenze šátek Jožánek. Krátce - nadšená opravdu nejsem, přesto děkuji za možnost ho vyzkoušet - o to raději se vracím ke svým kvalitním šátkům. 
A mám-li své zkušenosti rozepsat, pak tedy- šátek jsem používala dva dny na 10kg, 13mesicniho nechodce. Vázala jsem asi šestkrát v různých situacích, a na různě dlouhou dobu, a ve všech těchto situacích jsem potřebovala mít navázáno rychle a téměř vždy dítě nespolupracovalo. Ja jsem se ale s Jozankem prala, jako bych byla amatér, který vázat neumí a nemá žádné zkušenosti. Nakonec jsem vždy skončila u KSK, protože uvázat DH bylo s tímhle materiálem nad mé síly. Byla to taková dřina! Ten šátek nic neodpustí, je nutné velice pečlivě utahovat fakt pramen po prameni - a Jáchym mi ten prostor nedal, utíkal mi, vykapsovaval se, prostě měl nespolupracující období. Snad poprvé po tom pulroce, co tohle dítě vážu na zada, jsem měla namále, aby mi nespadl ze zad dříve, než si poradím se šátkem. Za mě tedy- pokud se Jozanek dostane do rukou zacatecnikum, myslím, ze je odradí. Existuje mnoho šátků, které jsou uživatelsky mnohem příjemnější a tento doporučovat nebudu. Mám-li vyzdvihnout pozitiva, pak je to překvapivá nosnost vůči tomu, jak je tenký. Má velmi snadnou údržbu - praní v pračce a sušení v sušičce. Není třeba se vůbec bát, že se někde zatrhne nitka - vazba je velmi pevná, nitky krátké. Hodí se i jako deka na trávu, fakt bez obav. Po vytažení ze sušičky jsem nežehlila, rovnou poskládala. Ale po nošení je potřeba šátek vždy večlivě poskládat a uhladit, velmi se krčí. Myslím si, že látka, že které je šátek utkán, je ideální na ušití nosítka. Je tenká, pevná, odolná.

6. DANIELA JUŘICOVÁ: 

Měla jsem možnost krátce šátek vyzkoušet na srazu. Na první pohled mě překvapil barvou, která na fotkách vypadá lépe než zblízka. S dotažením kapsy v kříži jsem neměla problém a šátek držel pevně v úvazu. Možná až moc pevně. Když mi v něm malý usnul, zůstala mu kolem krku odstátá látka, která se nikde nepoddala. Šátek je tedy hodně tuhý, je však možné, že časem (po návštěvě sušičky) změkne.

7. HANA KALOVÁ: 

Satek me velmi zklamal. Barva krasna, ale na omak mi prisel takovy umely. Spatne se s nim pracovalo. Dotahovani satku do uvazu byl boj. V uvazu povoloval. Dvojity uzel nedrzel, rozvazoval se. Testovano v ksk s 12kg.

8. LUCIE TERAZA ŠVRČINA: 

Jožánek Uršula, fialový melír
Velikost 6 (4,7m)
Složení 100% bavlna, keprová vazba
Šátek má své pro i proti aneb jak to říct a neurazit. Začněme tedy těmi plusy. Šátek je velmi lehký a skladný. Má velmi příjemnou univerzální barvu. Testovala jsem konkrétně ten fialový melír. Fialová je dostatečně výrazná, zároveň matná a není vyřvaný. Bude vzhledově slušet i vyhovovat velkému procentu žen a vlastně i mužů, není to ta typicky „holčičí“ fialová. Díky tomu, že je spíše matný, tak na něm nebude vidět ihned každá šmouha, nikdo se nemusí bát rozložit ho na zem. Složení 100% bavlna v keprové vazbě je taková univerzální klasika. Není to nic světoborného, ale nijak to neurazí, je to zlatá střední cesta pro všechny začátečníky. Šátek má úplně jednoduchou údržbu. Zkoumala jsem čím to je, že je tak tenký. A je to právě tou vazbou, kdy je tkán z tenkých vláken, ale velmi hustě, tomu dává určitou pevnost. Má to ale i své ALE. Dodává šátku zároveň na značné klouzavosti. Je to jako si umýt vlasy šamponem se silikonem a pak se divit, že pořádně nedrží žádný účes. Jsou celobavlněné šátky, kdy člověk nahodí dítě, trochu to upraví a vše sedí jak přibité, i když se dítě hýbe a hopsá na všechny strany. Tentokrát bylo navazování docela očistec. Nahazovala jsem do úvazu Double Hammock (Dvojitý batoh) na veřejné akci, kde bylo kolem hodně lidí, dětí, hodně ruchu a celkově bylo živo. Dcera nebyla v klidu, rozhlížela se a hýbala. A natrápila jsem se s úvazem jak už dlouho ne. I když jsem nejdříve zakapsovala a pak až nahodila přes hlavu a udělala otočku přes hrudník, prostě mi to zakapsování děsně klouzalo. Zakapsuju a držím, snažím se dotáhnout a můžu kapsovat znovu. Druhý problém toho klouzání šátku byl v tom, že není možné ani nechvíli povolit tah, je třeba při dotahování stále pevně držet a „nezapomenout se“. Nakonec jsem úspěšně navázala, aby to vypadalo trochu k světu na focení. Nicméně mi začal prokluzovat uzel (dvojitý), byl to takový jemný pocit, že se šátek povoluje a uzel se posouvá celý. Zvolila jsem tedy jiné zakončení pro chvíli focení. Pro úplného začátečníka může být takový šátek značně problematický a bála bych se, jestli někoho od nošení spíše neodradí. Podle všech informací by měl být cenově velmi dobře dostupný, takže by byla velká škoda, kdyby nakonec přinesl zklamání. A abych tedy nekončila jen negativně, musím šátku přiznat vysokou nosnost, i když neprimárně určen na miminka. Testovala jsem s dcerou 3 roky, téměř 15kg. Na ramenou mi byl pohodlný, netlačil, netáhnul, nezařezával se, nebylo v něm nepříjemné horko. Prostě má své pro,ale zatím i proti,chtělo by to ještě doladit.

9. BARBORA KRUPOVÁ:

Testování šátku Jožánek Uršula. Děkuji za možnost testovat, při navazování jsem si bohužel připadala jako úplný začátečník. Šátek mi klouzal, špatně držel v úvazu. Po chvilce se povolil. Mám třetí dítě ale vážu druhé dítko a ještě jsem se s takovým šátkem nesetkala. Mám raději hutnější šátky, syn v 6 měsících váží 8,23 kg. Mrzí mě, že jsme si nesedli a nemám žádnou pozitivní recenzi.

10. ANNA HOMPOROVÁ: Jožánek Recenze: Děkuji moc za možnost otestovat. Barva krásná. Na omak jsem se trošinku lekla, že je tenký a tuhý. Vázal se středně těžce, neodpustí žádnou chybu, ale pak je docela příjemný. Občas jsem ho musela poopravit, ale myslím, že chce ještě zanosit, tak až změkne, bude víc sedět. Trochu více se krčí, ale může to být taky tou novotou? Jsem zvědavá jaký bude, až se pořádně zanosí.