Třetí a čtvrtá návštěva v poradně pro těhotné a screening vrozených vývojových vad ve 2. trimestru

Vytvořeno31.07.2017

Budu maminka – třetí návštěva v poradně pro těhotné

Na první poradně vám byla vystavena průkazka a vyřešili jste se svým lékařem veškeré náležitosti týkající se začátku těhotenství. Druhá návštěva se týkala prvotrimestrálního screeningu, který jste dle vašeho uvážení absolvovala nebo případně odmítla.

Třetí návštěva probíhá většinou v období 11+0 - 13+6tt, přesněji tedy dle toho, kdy jste absolvovala první návštěvu. Pokud jste byla na první poradně v 7 - 8tt, pak tuto návštěvu absolvujete zhruba v 11-12tt a případně v tomto termínu vychází i prvotrimestrální screening. Pokud jste první návštěvu absolvovala v 10tt a více, pak tato návštěva vychází na 13 - 14tt.

Během návštěvy se provádí chemická analýza moči, tzv. na papírek. Moč s sebou na poradnu donesete ve zkumavce nebo dostanete nádobku na moč přímo u sestřičky, která vás pošle před vyšetřením vymočit. Do průkazky vám sestřička zapíše výsledek vyšetření moči, aktuální váhu a krevní tlak. Další vyšetření obvykle provádí lékař. Ultrazvukem zjišťuje přítomnost srdeční akce plodu (vitalita) a provede biometrii, tedy změří délku plodu v milimetrech. Obvykle pak lékař provede bimanuální palpační vyšetření (mezi maminkami známo jako vnitřní vyšetření), kdy pohmatem zkoumá stav děložního čípku a velikost dělohy (velikost se určuje vůči sponě stydké a pupíku). Vnitřní vyšetření není nezbytné a můžete ho odmítnout.

 Tato návštěva nebývá ničím zvláštní, netrvá dlouho, je to pouze běžná poradna, dá se říci, že poměrně formální záležitost. Výhoda této návštěvy je v tom, že máte čas začerstva probrat dotazy související s počátkem těhotenství.

 

Budu maminka – čtvrtá návštěva a screening vrozených vývojových vad ve 2. trimestru

Čtvrtá návštěva v těhotenské poradně obvykle probíhá okolo 16 – 17tt, v závislosti na předešlé návštěvy. Opět začíná vyšetřením moče, zapsáním aktuální váhy a krevního tlaku. Tato návštěva probíhá stejně jako návštěva třetí. Navíc je vám ale nabídnut tzv. tripple test.

Tripple test nebo také screening vrozených vývojových vad ve 2. trimestru, se optimálně provádí mezi 16tt a 18tt. Lze ho absolvovat od 15tt až do 22tt. Tento test se provádí odběrem krve, kdy se stanovuje trojice (odtud název tripple) hormonů v krvi: AFP (alfafetoprotein, látka produkovaná plodem), HCG (lidský choriový gonadotropin, těhotenský hormon, je produkován placentou) a estriol (látka tvořená plodem a placentou. Test vyhodnocuje hladiny jednotlivých látek v kombinaci s věkem matky, případně dalšími faktory jako dědičné dispozice a podobně. Test je schopen zachytit zhruba 70% postižených plodů (toto se nazývá senzitivita testu). Od tohoto testu se ale v současnosti ve velké míře ustupuje, nemá zdaleka takovou přesnost a citlivost jako prvotrimestrální screening. Občas se pro něj rozhodnou maminky, které prvotrimestrální screening nestihly nebo odmítly, ale později si to rozmyslely a projevily zájem. Tripple test opět může být falešně pozitivní, literatura uvádí okolo 5%, nebo falešně negativní. Tento test není povinný a je možné ho odmítnout bez jakýchkoliv sankcí. Zvláště v případě, kdy jste absolvovala prvotrimestrální screening, který je spolehlivější, nemá význam tripple test absolvovat. Je třeba se zamyslet, jak byste postupovala, kdyby první a přesnější screening byl negativní a tripple test pozitivní. Zda byste absolvovala další vyšetření a pokud ne, zda by vás zbytek těhotenství neprovázel strach, jak to tedy bude. V případě pozitivity testu jsou lékařem doporučena další vyšetření: CVS a AMC.

CVS, odběr choriových klků, je invazivní vyšetření, které se provádí v prvním trimestru. Jeho hlavním účelem je získat vzorek tkáně plodu, který je dále zkoumán v rámci zjištění případné vrozené vady. Odběr je indikován v návaznosti na pozitivní screening. Je to pouze nabízené řešení, lze ho odmítnout. U nás se nejčastěji provádí speciální jehlou přes stěnu břišní, vždy pod ultrazvukovou kontrolou. Riziko ztráty těhotenství je dle literatury asi 1 - 2%.

AMC, amniocentéza, je odběr plodové vody za účelem získání amniové tekutiny s buňkami a to pro vyšetření případných vad plodu. Provádí se invazivně, speciální jehlou, transabdominálně, tedy přes stěnu břišní, pod ultrazvukovou kontrolou. Vyšetření se provádí od 15 – 16tt, dříve se nedoporučuje zejména kvůli zvýšení rizika spontánního potratu po zákroku. AMC je indikováno zejména při pozitivním výsledku screeningu. Riziko může spočívat v krátkodobém odtoku plodové vody, krvácení, zanesení infekce a v nejhorším případě může dojít ke spontánnímu potratu (toto riziko zhruba do 3%). AMC lze odmítnout, vyšetření není povinné a je vždy na rodičích, resp. hlavně na ženě, zda je zájem jej absolvovat i s případnými riziky nebo odmítnout.

Předtím, než padne rozhodnutí absolvovat tripple test, CVS či AMC, je dobré si zodpovědět podobné otázky jako před prvotrimestrálním screeningem, viz. předchozí článek. Prenatální diagnostika otevírá hluboké etické a filosofické otázky, které budí velmi emotivní reakce. Jde o otázky typu: zda máme právo na dokonalé děti, jestli má embryo právo na život nebo ho může matka nechat odstranit, jak se časem bude cítit narozené dítě, pokud se dozví, že se ho matka chtěla zbavit, zda neděláme z dětí komoditu, kdy „zmetky“ prostě vyhodíme, jak toto rozhodování ovlivní naši rodičovskou roli a podobně. Než se pro jakékoliv vyšetření rozhodnete, vždy pečlivě promyslete a zvažte, jaké důsledky to bude mít pro vás, váš partnerský vztah, rodičovství i pro vaše dítě.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení