Velký genetický ultrazvuk a fetální echo

Vytvořeno31.07.2017

Budu maminka – Velký genetický ultrazvuk a fetální echo

Touto dobou jste v polovině těhotenství, bříško již máte hezky zakulacené, vaše okolí vám už možná v legraci říká „mamčo“ a začínáte cítit první pohyby. Tentokrát jste po kontrole u vašeho gynekologa dostala žádanku na tzv. FECHO a genetický ultrazvuk. Do genetických vyšetření patří i předešlé screeningy, blíže se ale podíváme na vyšetření, které se provádí v 20tt. Toto vyšetření by mělo být opět prováděno na vyšším specializovaném pracovišti. Dá se říci, že je to vlastně dvojvyšetření: fetální echokardiografie, často se zkracuje na FECHO, a samotný genetický ultrazvuk. Vyšetření je pro nastávající maminku zdarma, je hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Obě vyšetření můžete absolvovat nebo odmítnout. Při odmítnutí vyšetření se není třeba bát žádného postihu. Lze provést každé vyšetření zvlášť. Můžete tedy třeba odmítnout velký genetický ultrazvuk a absolvovat pouze FECHO, opačná varianta nebývá obvyklá. Většina žen, které odmítly předešlé screeningy ovšem FECHO (případně i genetický ultrazvuk) absolvuje, zejména v souvislosti s výběrem porodnice. Pokud by byla zjištěna srdeční či jiná vada u miminka, je třeba brát na to ohled při výběru porodnice a hledat vhodné specializované centrum. Při nezjištěné vadě a porodu v běžné porodnici okresního formátu hrozí převoz dítěte do specializovaného centra, narušení bondingu a oddělení dítěte od matky.

FECHO (fetální echokardiografie) je ultrazvukové vyšetření srdíčka miminka. Z pohledu dětského lékaře je určeno všem nastávajícím maminkám, nejen těm, u kterých je vyšší riziko nějaké vady plodu. Lékař sleduje, zda je srdce správně vyvinuté z anatomického a funkčního hlediska, tedy zda má dvě síně a dvě komory, zda jsou vystupující a vstupující cévy na správném místě. Dále zkoumá srdeční chlopně, tloušťku stěn, srdeční frekvenci či pohyblivost srdce. Toto vyšetření trvá o něco déle než běžný ultrazvuk, což je pochopitelné vzhledem k jeho náročnosti na přesnost, je tedy třeba počítat s časovou rezervou.

Velký genetický ultrazvuk se provádí stejně, jako běžné ultrazvukové vyšetření, které znáte od vašeho gynekologa. Trvá ovšem mnohem déle a je velmi podrobné. Při tomto vyšetření také máte možnost zjistit pohlaví vašeho miminka, pokud vám to již dříve nesdělil váš gynekolog. Lékař kontroluje bránici miminka, vnitřní orgány jako plíce, ledviny, žaludek či močový měchýř, dále končetiny, počet prstů na rukou a nohou, páteř miminka a jeho obličej. Zaměřuje se na hledání různých anomálií, rozštěpových vad či deformací. Ani toto vyšetření vám však nezaručí, že bude vše odhaleno a dítě bude 100% zdravé. Většinu žen však toto vyšetření uklidní a malé procento žen připraví na případné komplikace a jejich včasné řešení.

Pokud se rozhodnete během těhotenství absolvovat jakýkoliv test, je třeba, abyste byla připravena také na případnou nepříznivou zprávu. A pokud veškerá vyšetření odmítnete, musíte počítat s možným rizikem, které s sebou samozřejmě toto rozhodnutí nese. Před rozhodnutím vyšetření absolvovat či neabsolvovat byste měla být řádně informována o pozitivech i negativech, mít možnost klást doplňující otázky a mít dostatek času vždy řádně zvážit všechny dané skutečnosti, které to s sebou nese nyní i do budoucna.

Kromě žádanky na FECHO a velký genetický ultrazvuk jste pravděpodobně dostala i žádanku na OGTT, tedy test na cukrovku, a na ten se zblízka podíváme příště.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
VýrobceJOŽÁNEK
Zdrojwww.jozanek.cz
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení