Zpracování placenty po porodu

Vytvořeno10.01.2018

V ČR je nejčastějším „zpracováním“ placenty ponechání v porodnici a následná likvidace ve spalovně. Tradiční čínská medicína (TCM) ale využívá placentu jako součást léčebného procesu po porodu, kdy pomáhá s dodáním železa, bílkovin a opětovným zavedením hormonů u matky. Existuje několik možných způsobů zpracování placenty jak pro konzumaci i hned, tak i dlouhodobé uchování.

Placentový koktejl. K  jeho výrobě se používá čerstvá placenta, žena ho může dostat již několik minut po porodu placenty. Doporučuje se využít během prvních 24h. Placenta není v  koktejlu chuťově nijak cítit a koktejl je vhodný pouze pro matku, má okamžitý posilující účinek. K  přípravě koktejlu se nejčastěji používá banán a bobulovité ovoce (borůvky, maliny, ostružiny jahody…).

Pupeční šňůra na památku. Pokud se žena nerozhodne pro lotosový porod, je pupečník po dotepání přestřižen. Zbytek šňůry se pak smotá do požadovaného tvaru (spirála, srdíčko..) a nechá se vysušit.

Enkapsulace. Kapsle mohou být zpracovny tradiční formou TCM, kde dochází nejdříve k napařování s bylinami a kořením, pak až se placenta při určité teplotě suší. Kapsle jsou určeny k dlouhodobému podávání a mají delší trvanlivost. Cílem užívání je třeba zmírnit poporodní deprese nebo zlepšit produkci mléka. Druhou metodou je možnost RAW zpracování, kdy teplota zpracování nepřesahuje 47 stupňů. RAW kapsle se obvykle užívají během prvních šesti měsíců po porodu.

Placentová tinktura. Vyrábí se zčásti placenty a 1L kvalitního 40-50% alkoholu, ve kterém se placenta louhuje 6týdnů bez přítomnosti světla (nádobu je třeba dobře zabalit). Po zpracování se uchovává dlouhodobě v tmavé láhvi. Užívat může matka i dítě (staré 12let a více). Tinktura může být použita jako základ pro výrobu homeopatik. Nedoporučuje se užívat denně, je určena pro užití v náročných situacích. Při správném skladování vydrží tinktura navždy až do spotřebování. Použití bývá např. v přechodu, při velkých hormonálních výkyvech, k podpoře laktace, snížení úzkosti a podobně.

Placentová esence. Výroba trvá okolo 4-6h. Používá se část placenty a dále půl napůl destilovaná voda s alkoholem. Při správném skladování vydrží taktéž doživotně. Užívat ji může matka i dítě (starší 5 let). Má uklidňující účinky v době nerovnováhy a úzkosti, zmírňuje „baby blues“, dodá energii v období nemoci, lze podat dítěti, když je nervózní, podrážděné.

Homeopatika z placenty. Jsou vyráběna z placentové tinktury. Lze podat dětem již od útlého věku. Vyrábí se v  potenci 7c (malé děti), 12c (děti od 12 let), 30c, 200c. Pro děti se používá v době růstu zoubků, zmírnění koliky, záchvatech pláč a podobně, později i během léčby nemocí. Matka užívá např. k léčbě premenstruačního syndromu, bolestivé menstruaci, menopauze atd.

Otisk placenty na památku. Tuto možnost nabízí již některé porodnice. Placentu je možno otisknout jako strom života neočištěnou a výsledný otisk vznikne použitím placentární krve. Druhou možností je placentu očistit a použít barvy (často se využívá schéma jaro-léto-podzim-zima), výsledný strom života tak zahrnuje všechny období.

Pokud uvažujete, že byste rádi s placentou „něco“ udělali, ale ještě nevíte co, třeba ji zakopali a zasadili k ní pěkný strom, je možné si v porodnici placentu vyžádat a doma zamrazit. Lze ji zpracovat i v rozmrazeném stavu, nedoporučuje se mrazit déle než rok.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení