Začátky kojení aneb první mateřská výzva

Vytvořeno23.09.2023

Stejně jako na porod, ani na kojení se člověk nemůže předem připravit. Nikdy totiž nevíme, jak se naše tělo a miminko budou chovat a co budou právě potřebovat. Tady jsou nejčastější potíže, se kterými se čerstvé maminky setkávají na začátku kojení. Pokud s některou máte tu čest, zkusíme vám poradit, jak na ni.

  • Bolestivé bradavky 

 Za příčinu té šílené bolesti bradavek se udává nesprávné přisátí miminka. Jak správně miminko přikládat, to je kapitola sama pro sebe (a najdete ji třeba tady - odkaz na další článek), ovšem nutno říci, že mnoho maminek zpočátku zažívá bolest i při sebedůkladnějším přiložení miminka. Proto vydržte a nenechte se odradit! Dbejte na správnou polohu dítěte, vkládejte prso do jeho pusinky co nejdůkladněji a miminko se postupně naučí správný úchop, takže se vám přestanou kroutit prsty na nohou.

  • Nedostatek mléka 

 První dva až tři dny po porodu můžete mít pocit, že nemáte pro miminko dost mléka. Je to tím, že se mlezivo (prvotní mléko, které vzniká ihned po porodu) postupně mění ve “zralé mléko” a mléčné žlázy se teprve přizpůsobují nové poptávce. Miminko může být v tyto dny mrzuté a lačné po sání. Dopřejte mu to, je to ten nejlepší způsob, jak produkci mléka zvýšit. Krom toho hlavně hodně pijte a mazlete se s miminkem kůže na kůži. Mlíčka bude brzy dost.

Pocit, že vaše mléko miminku nestačí, pak možná zažijete ještě několikrát, až nastane tzv. růstový spurt . Přečtěte si o něm, ať vás nepřekvapí.

  • Horká a bolavá prsa 

 Zrovna když už si přestanete myslet, že máte mléka málo, vás může zaskočit opačný problém. Prsa se nalijí k prasknutí, jsou horká, hrudkovitá a bolavá. Co s tím? Vlezte si do horké sprchy, prsa v ní nahřívejte a zatvrdlá místa masírujte. Až se tkáň rozvolní, tak hlavně kojte a kojte, vaše miminko vám pomůže ze všech nejlépe. Mezi kojeními můžete prsa chladit obklady. Nadměrnému nalití prsou a dvorců (které se pak děťátku hůře uchopují) pomůže předejít podprsenka. A pokud cítíte, že nic nepomáhá, můžete na noc zkusit Paralen nebo Ibalgin. Léky při kojení nejsou ideální řešení, ale dokážou vás přes noc dostat z nejhoršího a předejít mastitidě - odkaz na další článek 

  • Miminko pořádně nesaje 

 Má hlad, ale jakmile se přisaje, usíná a už jen dumlá. Díky tomu máte bradavky rozedřené do krve, dítko nepřibírá a stále volá po kojení. Co s tím? Probuďte ho. Jemně ho lechtejte pod ouškem a pod bradičkou, dokud nezačne slyšitelně polykat mléko. Pokud spí jako dřevo, prso mu odeberte. Až se vyspí, akci opakujte. Jíst by mělo miminko kdykoli chce a kolik chce. Dělat si z vás dudlík mu ale nedovolte - pro blaho vás obou :)

  • Nedostatek podpory z okolí 

 Psychika je mocná a někdy i jediná protivná sestra v porodnici či prostořeká tetička dokážou způsobit, že nová maminka nakonec kojení vzdá. Takže pokud od někoho uslyšíte hlášku typu: “S těmahle prsama nikdy kojit nebudeš”, moc vás prosíme, nechte ji po sobě sklouznout jako plivanec po pláštěnce a nepusťte si ji do duše! Jste úžasná a schopná máma a vaše prsa jsou neméně úžasná a naprosto schopná nakrmit vaše dítě. A pokud se přesto cítíte nejistá, obraťte se na laktační poradkyni. Mnohé z nich dokážou málem rozkojit i tatínky  :)

Moc vám držíme palce!

Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení