Budu maminka - Když se na testu konečně objeví dvě čárky

Budu maminka - Když se na testu konečně objeví dvě čárky

Když se na testu objeví dvě čárky, většina žen si oddechne a říká si radostně „Konečně!“. Jsou i ženy, pro které je to šok, překvapení, komplikace a podobně, tím se ale teď zabývat nebudeme. Některá žena hned volá manželovi, jiná si to nechává pro sebe, dokud si není 100% jistá.

Těhotenských testů je na trhu spousta, všechny však fungují na principu detekce lidského choriového gonadotropinu - HCG v moči. Mají různou citlivost, proto některý test spolehlivě ukáže těhotenství již den po vynechání menstruace, jiný třeba až za týden či dva. Nejběžnější prodávané testy mají citlivost HCG zhruba 20 – 25 mlU, lze koupit i citlivější test, který hladinu detekuje již od 10mlU. Obecně můžeme říci, že pokud dojde k oplodnění vajíčka a jeho uhnízdění v děloze, tak se HCG projeví zhruba 6. - 10. den po ovulaci a jeho hladina se pohybuje v rozmezí 5-50mlU. Pokud žena test použije před očekávanou menstruací, objeví se tzv. duch v podobě druhé čárky na testu, může být pak zklamaná. Zhruba čtvrtina těhotenství končí samovolným potratem v době menstruace, většinou je menstruace silnější a může být bolestivá. Doporučovala bych testovat až v den očekávané menstruace, ne dříve, nebo až další den a test pak zopakovat za 2 – 3 dny. Každé 2 - 3 dny by se měla hladina HCG zdvojnásobit a čárka na testu by tedy měla být více viditelná. Tak tedy opakovaný těhotenský test je pozitivní, s manželem si šuškáte, že budete rodiči a co dále?

K lékaři můžete jít prakticky ihned poté, co zjistíte těhotenství testem. Pokud ale nemáte žádné potíže, nekrvácíte, stačí se objednat za 2 - 4 týdny od vynechání menstruace. V té době budete pravděpodobně kolem 7tt (týden těhotenství) a již na ultrazvuku uvidíte i srdíčko. Pokud půjdete na vyšetření dříve, bude na ultrazvuku vidět gestační váček, uvidíte svou „fazolku“, ale lékař si vás pravděpodobně pozve na další týden znovu na kontrolu a bude hledat srdeční akci, vy se mezitím možná budete stresovat, zda tam srdeční akce bude či nebude. Proto je lepší vyrazit k lékaři až kolem 7 – 8 tt.

Co vás čeká na první těhotenské poradně? V drtivé většině vystavení těhotenské průkazky. Titulní strana obsahuje vaše identifikační údaje, kontakt na vašeho lékaře, místo pro plánování dalších návštěv, termín porodu dle ultrazvuku a poslední menstruace. Dále v průkazce najdete kolonku „anamnéza“, tedy informace o vašem zdravotním stavu, prodělané operace, porody, případné potraty, užívané léky, alergie a vážné onemocnění v nejbližší rodině. Z celkového vyšetření se do průkazky zapisuje zejména výchozí váha před otěhotněním, výška a krevní tlak. Při první návštěvě spojené se založením těhotenské průkazky se také odebírá krev. Co se z krve zjistí? V základu se vždy zjišťuje krevní skupina a RH faktor, krevní obraz a pohlavně přenosné choroby (HIV, žloutenka typu B. BWR – syfilis). Tyto odběry se mohou u jednotlivých lékařů lišit, může být navíc odběr na toxoplazmózu a podobně. Ze vzorku moči se zjišťuje bílkovina, cukr, krev a pH moči. Dále následuje ultrazvuk (většina žen si nechá udělat první fotku miminka) a vnitřní gynekologické vyšetření spojené se stěrem z čípku. Stěrem z čípku neboli onkologickou cytologií můžeme odhalit možné přednádorové změny. Toto vyšetření ale zpravidla jednou ročně v rámci preventivní kontroly absolvuje každá žena, tedy i netěhotná. Vypadá to, že je toho hodně najednou a ano, první poradna opravdu trvá nejdéle. Lékař s vámi probere případná omezení a zodpoví vaše dotazy spojené se začátkem těhotenství

Tolik tedy k první těhotenské poradně. Pak již následuje objednání na další kontrolu, dle lékaře za 3 až 5 týdnů, nejčastěji ale za 3 nebo 4 týdny. Na cestu vyfásnete žádanku na prvotrimestrélní screening, ať máte doma o čem s manželem přemýšlet a případně dárkový balíček pro nastávající maminky. A screeningu věnujeme samostatnou kapitolu, protože s sebou přináší spoustu otázek, strachu, očekávání a podnětů k přemýšlení.

AutorBc. Lucie Tereza Švrčina
Zdrojwww.jozanek.cz

Nejnovější články

Nastávající rodička v termínu porodů často čelí otázkám „Tak co, už? Furt nic?“. Většinou je podobné nevhodné vyptávání pro ženu nepříjemné. Sama má plnou hlavu toho, kdy už konečně porodí a jak bude porod probíhat.
Těhotenská cukrovka neboli Gestační diabetes mellitus, dále jen GDM, je stav, kdy žena, před těhotenstvím nediabetička, získala vlivem těhotenských hormonů odolnost vůči inzulinu.
Preeklampsie, dříve nazývaná pozdní gestóza je stav, který dokáže velmi nepříjemně zkomplikovat těhotenství. Může se nečekaně vyvinout u ženy zcela zdravé, nejčastěji po 6. měsíci těhotenství.