Jak se bude jmenovat?

Vytvořeno10.01.2018

Jedna z několika vlezlých otázek, která vás provází od začátku těhotenství. Je ve vaší hlavě, ptá se vás rodina, ptají se vás známí, ptají se vás často i úplně cizí lidé, kteří vidí vaše kulatící se bříško. A ptají se vás i porodní asistentky na porodním sále. O které otázce je řeč? No přeci: Jak se bude jmenovat? Pro někoho je to jasné už roky předtím, než vůbec otěhotní. A pro jiné je to noční můra do poslední chvíle než ze sebe nějaké jméno tedy vysoukají.

Holčičky si hrají s kočárky a panenkami, pojmenovávají svá fiktivní miminka. Některá jména tyto holčičky a později pak ženy provázejí celý život a ta jejich panenka Janinka (Mariánka, Růženka, Andulka…doplňte dle sebe) se pak na ně v dospělosti kouká svýma velikýma dětskýma očima a představuje jejich splněný sen.

Druhá lehká varianta výběru jména jsou jména, která se v rodině dědí. Po rodičích, prarodičích, vybraných kmotrech nebo jak je v rodině zvykem. „Tadyhle táta je Pepa, tak malej bude taky Pepík a jakýpak copak.“ Má to své klady i zápory. Držet rodovou tradici nějakého jména může být velmi zajímavé, zvláště pokud jde o jméno méně obvyklé. Často to ale může způsobit perné chvilky poštovním doručovatelkám, úřadům a podobně, když vám domů přijde dopis adresován Josefu Novákovi a oni v tom domě bydlí 4: praděda už ke dveřím otevřít nedojde, dědu abyste hledali někde v dílně, tatínek je v práci a malý Pepíček ještě v plenkách.

Osobně obdivuji rodiče, kteří mají tu trpělivost vyčkávat s výběrem jména, až se dítě narodí. Většina z nich argumentuje tím, že chtějí dítě vidět a počkat jaké bude. Podle toho vybrat jméno, které se k němu bude hodit. Tato varianta je asi nejméně obvyklá, ale po všech stránkách přípustná a ani zákon ji nezakazuje.

Jsou rodiče, kteří výběr jména nechávají tzv. na miminku. Počkají, jaké jméno si samo vybere. Vnitřně jim ho sdělí např. ve formě snu nebo matce neustále opakovaně přichází na mysl nějaké jméno, případně ho zaslechne někde venku, během hovoru a napadne ji, že „to je ono“.

Jejich opakem jsou pak rodiče, kteří jméno pro miminko pečlivě promýšlejí. Hledají význam jmen, zda je jméno dostatečně „silné“, řeší délku jména, počet písmen, kdy má dítě svátek, zda se bude slučovat s případným datem narození. Numerologický výklad, komické zatížení a jiné. Tito rodiče věří, že výběrem jména mohou do jisté míry ovlivnit osud svého dítěte.

Ať už je cesta ke jménu jakákoliv, tak všichni rodiče mají jedno jedno společné. Chtějí svému dítěti dát jméno co nejlepší a to samé pro něj chtějí i do života. A ve většině případů je tu ještě jedna věc. Spolu s  otázkou „Jak se bude jmenovat?“ jde často ruku v ruce její sestra „To snad nemyslíte vážně?!?“ a velký bratr „Chudák dítě!“. Jméno pro vaše dítě vybíráte vy. Jestli ho někomu sdělíte předem nebo ne, to je jen na vás. Není to vaše svatá povinnost kdekomu vykládat, jaká jména jste vybrali, je to případně projev dobré vůle. A když už dobrou vůli projevíte, pamatujte, že „každý dobrý skutek bývá po zásluze potrestán“. Nebuďte zklamaní, když se vámi vybrané jméno někomu nelíbí, nepouštějte si tuto informaci příliš k  srdci. Každý má právo své dítě pojmenovat jak uzná za vhodné a pouze některá neobvyklá jména prochází procesem schválení (neznamená to ale, že jsou horší než jiná jména). Přejeme šťastný výběr jména a ať ho vaše dítě hrdě nosí.

VýrobceJOŽÁNEK
Vaše soukromí je pro nás nade vše
Náš e-shop ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Rozumím a pokračovatPodrobné nastavení